29 Մայիս 2026 - 13:06 AMT
ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը` ՍԱՏՄ-ն ստացել է Ռուսաստանի սահմանափակումների վերաբերյալ ծանուցումը։ Այդ մասին հայտնել է ՍԱՏՄ ղեկավարի մամուլի խոսնակ Անուշ Հարությունյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան:
«Ռոսսելխոզնադզորը» մայիսի 28-ին տեղեկացրել է, որ մայիսի 30-ից սահմանափակում է Հայաստանից պտուղ-բանջարեղենի ներմուծումը։ Նշվում էր, որ վերջին շրջանում Հայաստանից արտահանվող գյուղատնտեսական արտադրանքը չի համապատասխանել ՌԴ պահանջներին:
«Տեսչական մարմնի ղեկավարը սկսել է բանակցությունները, կհասկանանք՝ խնդիրը որտեղ է, ըստ այդմ՝ կփորձենք կարգավորումներն իրականացնել»,– ասել է Անուշ Հարությունյանը։
Նրա խոսքով՝ արդյունքները կհրապարակվեն մոտ ժամանակում։
«Ռոսսելխոզնադզորը» մայիսի 22-ից ժամանակավորապես սահմանափակել է նաև Հայաստանից ծաղիկների ներմուծումը։ Մայիսի 15-ին հայտնի է դարձել, որ «Ռոսսելխոզնադզորը» մտադիր է ստուգումներ անցկացնել հայկական մի շարք ձեռնարկություններում, այդ թվում՝ այն ընկերություններում, որոնց արտադրանքի մատակարարումը Ռուսաստան ավելի վաղ դադարեցվել էր։ Պատճառը եղել են կեղծված ձկնամթերքի ներմուծման կասկածները, որոնք, ենթադրաբար, եվրոպական ծագում ունեն։ Մայիսի 24-ին հայկական կողմը հայտնել է, որ «Ռոսսելխոզնադզորն» ավարտել է հայկական ձեռնարկությունների ստուգումները։

Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Армении получил официальное уведомление о введенных Россией ограничениях. Об этом сообщила пресс-секретарь ведомства Ануш Арутюнян, передает «Sputnik Армения».
28 мая «Россельхознадзор» сообщил, что с 30 мая ограничивает импорт плодоовощной продукции из Армении. Ведомство заявило, что в последнее время армянская сельскохозяйственная продукция не соответствовала требованиям Российской Федерации.
«Руководитель инспекционного органа уже начал переговоры. Мы выясним, в чем заключается проблема, и затем постараемся принять необходимые меры для ее урегулирования», — заявила Арутюнян.
По ее словам, результаты переговоров будут обнародованы в ближайшее время.
С 22 мая «Россельхознадзор» также временно ограничил импорт цветов из Армении. 15 мая стало известно о намерении российского ведомства провести проверки ряда армянских предприятий, включая компании, поставки продукции которых в Россию ранее были приостановлены. Поводом стали подозрения в поставках фальсифицированной рыбной продукции предположительно европейского происхождения. 24 мая армянская сторона сообщила о завершении проверок армянских предприятий российскими инспекторами.