29 Մայիս 2026 - 14:15 AMT
ԵԱՏՄ անդամ երիրների՝ Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի նախագահները Հայաստանին կոչ են արել հանրաքվե կազմակերպել Եվրամիությանը միանալու հարցի շուրջ, հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
«Կիսում ենք այն դիրքորոշումը, որ անհրաժեշտ է Հայաստանի Հանրապետությունում հնարավորինս սեղմ ժամկետներում անցկացնել համազգային հանրաքվե՝ Եվրամիությանն անդամակցելու կամ Եվրասիական տնտեսական միության կազմում հետագա մնալու վերաբերյալ»,- նշված է Աստանայում կայացած գագաթնաժողովի արդյունքներով ընդունված նրանց համատեղ հայտարարության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Փաստաթղթում նաև ասվում է, որ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի անդամները դեկտեմբերին կներկայացնեն զեկույց Հայաստանի համար ԵԱՏՄ մասին պայմանագրի գործողության հնարավոր կասեցման հետևանքների վերաբերյալ։
Չորս երկրների ղեկավարներն ընդգծել են նաև, որ անհրաժեշտ է կանխել այն հնարավոր վնասը, որը կարող է հասցվել միությանը Երևանի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու նախապատրաստական գործընթացի հետևանքով։
Մայիսի սկզբին Վլադիմիր Պուտինը Հայաստանին կոչ էր արել հնարավորինս արագ հստակեցնել Եվրամիության կամ ԵԱՏՄ-ում մասնակցության հարցը։ Մինչ այդ նա բազմիցս հայտարարել է, որ երկիրն ինքն է ընտրում իր գործընկերներին, սակայն միաժամանակ երկու կառույցներում գտնվելը հնարավոր չէ։
Երկրի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի մասնակցել Ղազախստանում անցկացված գագաթնաժողովին, որտեղ նախատեսվում էր քննարկել այս հարցը՝ պատճառաբանելով դա նախընտրական քարոզարշավով։ Նա նաև հայտարարել է, որ եթե Հայաստանը որոշի դուրս գալ ԵԱՏՄ-ից, այդ քայլը չի կատարվի հանկարծակի, այլ կլինի նախապես պլանավորված, և այդ հարցով հանրաքվե անցկացնելու անհրաժեշտություն չի լինի։

29 Май 2026 - 14:27 AMT
Президенты России, Белоруссии, Казахстана и Кыргызстана призвали Армению провести общенациональный референдум по вопросу вступления в Европейский союз. Об этом сообщила пресс-служба Кремля.
«Мы разделяем позицию о необходимости проведения в Республике Армения в максимально сжатые сроки всенародного референдума по вопросу вступления в Европейский союз либо дальнейшего пребывания в составе Евразийского экономического союза», — говорится в совместном заявлении лидеров, принятом по итогам саммита в Астане, сообщает «РИА Новости».
В документе также отмечается, что члены Евразийского межправительственного совета представят в декабре доклад о возможных последствиях приостановления действия Договора о ЕАЭС в отношении Армении.
Главы четырех государств подчеркнули необходимость предотвращения возможного ущерба, который может быть нанесен союзу в результате подготовки Еревана к вступлению в Европейский союз.
В начале мая президент России Владимир Путин призвал Армению как можно скорее определиться по вопросу участия либо в Европейском союзе, либо в ЕАЭС. Ранее он неоднократно заявлял, что каждая страна вправе самостоятельно выбирать партнеров, однако одновременное участие в двух интеграционных объединениях невозможно.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян не участвовал в саммите в Казахстане, где предполагалось обсуждение данной темы, сославшись на предвыборную кампанию. Он также заявлял, что в случае решения о выходе из ЕАЭС этот процесс будет заранее спланирован и не потребует проведения референдума.