ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Ղազախստան այցի ավարտից հետո անդրադարձել է Հայաստանի համար ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու հնարավոր հետևանքներին։
Նա զգուշացրել է, որ ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու դեպքում Երևանը կկորցնի ազատ առևտրի մասին գործող համաձայնագրերի հասանելիությունը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք ստիպված կլինենք, ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի հետ մեր գրեթե ամբողջ աշխատանքը, որը վերաբերում է ինտեգրացիոն գործընթացների շրջանակում տնտեսական համագործակցությանը, դադարեցնել»,-ասել է նա:
Պուտինը նշել է, որ Հայաստանը նաև կբախվի ավտոմոբիլային փոխադրողների նկատմամբ պահանջների խստացմանը, իսկ միգրանտները Ռուսաստանում աշխատելու համար ստիպված են լինելու ձեռք բերել համապատասխան արտոնագրեր: Բացի այդ, Մոսկվան բարձրացնելու է Երևանի համար վառելիքային ռեսուրսների գները, ինչը, նրա գնահատմամբ, կարող է արժենալ երկրի ՀՆԱ-ի 14 տոկոսը։
«Էներգակիրների ցածր գներ․ Եվրոպայում դրանք 600 եվրո են, իսկ այստեղ՝ 150-ից մի փոքր ավելի․ դրանք անհամեմատելի մեծություններ են։ Բոլորը միշտ ասում են «էներգակիրները»․ դա կարևոր է, սակայն դա միակ առավելությունը չէ, միակ դրական կողմը չէ»,-ասել է նա:
Պուտինը նաև հիշեցրել է, որ Հայաստանում ռուսական կապիտալի ներդրումների բաժինը գերազանցել է 86 տոկոսը։
«Երևանում կայացած հանդիպումից հետո եվրոպացի գործընկերները խոստացել են ներդնել 2․5 միլիարդ եվրո։ Թե ինչպես են ներդնելու, երբ են ներդնելու՝ դա դեռ պետք է տեսնել»,-նշել է նա:
Նախագահը կոչ է արել հնարավորինս շուտ հանրաքվե անցկացնել՝ որոշելու Հայաստանի ապագան ԵԱՏՄ-ում է, թե Եվրամիությունում։ Միաժամանակ նա նշել է, որ Երևանի՝ ԵՄ-ի հետ մերձեցմանն ուղղված տնտեսական որոշումները չեն վնասելու Ռուսաստանի հետ հումանիտար կապերին, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք կխնդրեինք մեր հայ գործընկերներին, բարեկամներին։ Վարչապետ Փաշինյանն ինքն է այդ մասին ասել, որ ծրագրում է, ճիշտ է համարում անցկացնել հանրաքվե այն հարցի շուրջ, թե որտեղ պետք է լինի Հայաստանը՝ Եվրասիական տնտեսական միությունո՞ւմ, թե Եվրամիությունում։ Մենք կխնդրեինք, որպեսզի դա արվի հնարավորինս շուտ», – ասել է Պուտինը։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ-ում անդամակցության և Եվրամիություն մտնելու ծրագրերի հետ կապված իրավիճակն աննախադեպ է որակել։
Պեսկովը հիշեցրել է, որ Հայաստանը հայտարարել է ԵՄ անդամակցությանն ուղղված իր կողմնորոշման մասին և ընդունել համապատասխան օրենք։ Սակայն, նրա խոսքով, Եվրամիության անդամակցությունը նորմատիվ առումով հակասում է ԵԱՏՄ անդամի կարգավիճակին, ինչը վտանգ է ստեղծում ինտեգրացիոն գործընթացների համար։
«Իրավիճակն իսկապես աննախադեպ է։ Հայաստանը հայտարարում է, որ այս հարցով հանրաքվե է լինելու, սակայն մյուս կողմից՝ օրենքն ընդունվել է առանց հանրաքվեի։ Այս իրավիճակում բազմաթիվ հակասություններ կան։ Բայց յուրաքանչյուր երկիր ինքնիշխան ընտրության իրավունք ունի, և բոլորը հարգանքով են վերաբերվում Հայաստանի այդ իրավունքին։ Սակայն դա չի կարող իրականացվել այլ պետությունների հաշվին, քանի որ, այնուամենայնիվ, ԵԱՏՄ անդամակցությունը մասնակից երկրների համար շատ մեծ առավելություններ է ապահովում», – ասել է Պեսկովը։
2025 թվականի գարնանը Հայաստանում ընդունվել է օրենք, որը վերաբերում է հանրապետության՝ Եվրամիությանը միանալու մտադրությանը, թեև Եվրամիությունն ինքը երկրին անդամակցություն չի առաջարկել։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Երևանը գիտակցում է հանրապետության՝ միաժամանակ ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի անդամ լինելու անհամատեղելիությունը։ Միևնույն ժամանակ երկիրը շարունակելու է իր օրակարգը համադրել երկու միավորումների հետ այնքան ժամանակ, քանի դեռ դա հնարավոր է։
Պուտինն ասել է, որ Հայաստանը պետք է հնարավորինս շուտ հստակեցնի իր ընտրությունը՝ մասնակցելու է ԵՄ-ին, թե ԵԱՏՄ-ին, և այդ դեպքում հնարավոր կլինի անցնել «փափուկ և քաղաքակիրթ բաժանման» ճանապարհով։ Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտնել է, որ Հայաստանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը քննարկվել է Աստանայում կայացած ԵԱՏՄ գագաթնաժողովում, որտեղ Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի ղեկավարները հանրապետության վերաբերյալ հայտարարություն են ընդունել։

Президент России Владимир Путин по завершении визита в Казахстан прокомментировал возможные последствия для Армении в случае выхода из Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
Он предупредил, что при выходе из ЕАЭС Ереван лишится доступа к действующим соглашениям о свободной торговле, сообщает «РИА Новости».
«Мы будем вынуждены, по сути, прекратить почти всю нашу работу с Арменией, связанную с экономическим сотрудничеством в рамках интеграционных процессов», — заявил он.
По словам Путина, Армения также столкнется с ужесточением требований к автомобильным перевозчикам, а трудовым мигрантам для работы в России придется получать соответствующие разрешения. Кроме того, Москва повысит цены на топливно-энергетические ресурсы для Еревана, что, по его оценке, может обойтись стране в 14 процентов валового внутреннего продукта.
«Низкие цены на энергоносители: в Европе они составляют 600 евро, а здесь — немногим более 150. Это несопоставимые величины. Все всегда говорят об энергоносителях — это важно, но это не единственное преимущество, не единственная положительная сторона», — отметил он.
Путин также напомнил, что доля российского капитала в инвестициях в Армении превысила 86 процентов.
«После встречи в Ереване европейские партнеры пообещали вложить 2,5 миллиарда евро. Как именно и когда они будут инвестированы — это еще предстоит увидеть», — подчеркнул он.
Президент призвал как можно скорее провести референдум, чтобы определить, находится ли будущее Армении в ЕАЭС или в Европейском союзе. При этом он отметил, что экономические решения Еревана, направленные на сближение с ЕС, не нанесут ущерба гуманитарным связям с Россией, сообщает «ТАСС».
«Мы бы попросили наших армянских партнеров, друзей. Премьер-министр Пашинян сам говорил об этом, что планирует и считает правильным провести референдум по вопросу о том, где должна быть Армения — в Евразийском экономическом союзе или в Европейском союзе. Мы бы попросили, чтобы это было сделано как можно скорее», — сказал Путин.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков охарактеризовал ситуацию, связанную с членством Армении в ЕАЭС и ее планами по вступлению в Европейский союз, как беспрецедентную.
Песков напомнил, что Армения заявила о своей ориентации на членство в ЕС и приняла соответствующий закон. Однако, по его словам, вступление в Европейский союз с нормативной точки зрения противоречит статусу участника ЕАЭС, что создает риски для интеграционных процессов.
«Ситуация действительно беспрецедентная. Армения заявляет, что по этому вопросу будет проведен референдум, однако, с другой стороны, закон уже принят без референдума. В этой ситуации много противоречий. Но каждая страна имеет право на суверенный выбор, и все с уважением относятся к праву Армении принимать такие решения. Однако это не может осуществляться за счет других государств, поскольку членство в ЕАЭС все же обеспечивает участникам очень значительные преимущества», — заявил Песков.
Весной 2025 года в Армении был принят закон, касающийся намерения республики присоединиться к Европейскому союзу, хотя сам Европейский союз не предлагал стране членство. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявлял, что Ереван осознает несовместимость одновременного членства в ЕС и ЕАЭС. При этом страна продолжит согласовывать свою повестку с обоими объединениями настолько долго, насколько это будет возможно.
Путин заявил, что Армении следует как можно скорее прояснить свой выбор между участием в ЕС и ЕАЭС, после чего можно будет двигаться по пути «мягкого и цивилизованного расставания». Помощник президента России Юрий Ушаков сообщил, что ситуация вокруг Армении обсуждалась на саммите ЕАЭС в Астане, где лидеры России, Белоруссии, Казахстана и Киргизии приняли заявление, касающееся республики.