1 Հունիս 2026 - 06:31 AMT
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Հայաստանին պետք է աջակցել Ռուսաստանից հնչող հայտարարությունների ֆոնին: Այդ մասին նա գրառում է կատարել X-ի իր միկրոբլոգում:
Նա նշել է, որ Ռուսաստանն այժմ իր հարևանությամբ գտնվող երկրներին սպառնում է առավել բացահայտ, քան նախկինում, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Ռուսաստանն այժմ սպառնում է իր հարևանությամբ գտնվող երկրներին առավել բացահայտ, քան նախկինում: Ռուսաստանի յուրաքանչյուր հարևան լսել է, թե ինչ է ասվել Հայաստանի մասին, որի ժողովուրդը միայն իրավունք ունի որոշել և ընտրել իր երկրի ապագան: Այն, ինչ Ռուսաստանն ասում է Հայաստանի մասին, իրականում միայն Հայաստանի մասին չէ», – գրել է Զելենսկին։
Նա հավելել է, որ ստեղծված պայմաններում որևէ երկիր կամ ժողովուրդ չպետք է մնա առանց աջակցության։ Նրա գնահատմամբ՝ Եվրոպան իրավունք չունի կորցնել իր ժողովուրդներից որևէ մեկին կամ անտեսել որևէ պետության։
«Հայաստանին պետք է աջակցել: Մոդովային պետք է աջակցել: Բալթյան երկրներին: Ադրբեջանին պետք է աջակցել: Մենք պետք է ուղիներ գտնենք՝ աջակցելու Վրաստանի ժողորդին նույնպես, և սա եվրոպական ընդհանուր խնդիր է: Չի կարելի կորցնել ոչ ոքի», – պնդել է Ուկրաինայի նախագահը:
Ռուսաստանը վերջին օրերին տարբեր պաշտոնյաների, այդ թվում՝ նախագահ Վլադիմիր Պուտնի մակարդակով ՀՀ իշխանություններին կոչ է արել հնարավորինս արագ կողմնորոշվել ԵԱՏՄ և ԵՄ միջև ընտրություն կատարելու հարցում։
Բացի այդ, Ռուսաստանը սահմանափակումներ է կիրառել հայկական արտադրանքի ներմուծման նկատմամբ։ Մասնավորապես, արգելվել է Հայաստանից «Ջերմուկ» հանքային ջրերի, ծաղիկների, ինչպես նաև որոշ ալկոհոլային խմիչքների ներմուծումը։ Սահմանափակումներ են կիրառվել նաև գյուղատնտեսական մի շարք ապրանքների, այդ թվում՝ լոլիկի, վարունգի և ելակի ներմուծման նկատմամբ։

1 Июнь 2026 - 07:07 AMT
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что Армению необходимо поддержать на фоне заявлений, звучащих из России. Об этом он написал в своем микроблоге X.
Он отметил, что Россия сейчас угрожает соседним государствам более открыто, чем прежде, сообщает «Арменпресс».
«Россия сейчас угрожает своим соседям более открыто, чем раньше. Каждый сосед России слышал, что было сказано об Армении, народ которой имеет исключительное право самостоятельно решать и выбирать будущее своей страны. То, что Россия говорит об Армении, на самом деле касается не только Армении», — написал Зеленский.
Он добавил, что в сложившихся условиях ни одна страна и ни один народ не должны оставаться без поддержки. По его оценке, Европа не имеет права потерять кого-либо из своих народов или игнорировать какое-либо государство.
«Армению необходимо поддержать. Молдову необходимо поддержать. Страны Балтии. Азербайджан необходимо поддержать. Мы должны найти способы поддержать и народ Грузии, и это общая европейская задача. Нельзя потерять никого», — заявил президент Украины.
В последние дни Россия через различных официальных лиц, включая президента Владимира Путина, призывает власти Армении как можно скорее определиться с выбором между Евразийским экономическим союзом и Европейским союзом.
29 мая на заседании Высшего Евразийского экономического совета в Астане президенты четырех государств — членов ЕАЭС — России, Казахстана, Беларуси и Кыргызстана — приняли заявление по ситуации вокруг Армении. Армении было предложено в максимально короткие сроки провести референдум по вопросу выбора между ЕАЭС и Европейским союзом.
В последние дни российские официальные лица также заявляли, что в случае дальнейшего движения Армении в сторону Европейского союза республика может лишиться возможности закупать российский газ на льготных условиях.
Кроме того, Россия ввела ограничения на импорт ряда армянских товаров. В частности, был запрещен ввоз из Армении минеральной воды «Джермук», цветов, а также некоторых алкогольных напитков. Ограничения были введены и в отношении ряда сельскохозяйственных товаров, включая помидоры, огурцы и клубнику.