1 Հունիս 2026 - 06:45 AMT
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Հայաստանի քաղաքացիներին կոչ է արել «շատ զգույշ լինել» Եվրասիական միության և Եվրոպայի միջև ընտրություն կատարելիս, որպեսզի «չկրկնվի այն, ինչ տեղի ունեցավ Ուկրաինայում»։
Ըստ նրա՝ Եվրասիական տնտեսական միությունից (ԵԱՏՄ) հնարավոր դուրս գալու և Եվրամիության հետ մերձենալու վերաբերյալ հայտարարությունները պայմանավորված են Հայաստանում առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններով, որոնք Հայաստանում անցկացվելու են հունիսի 7-ին։ Նա նշել է, որ Հայաստանի ղեկավարությունն իր հայտարարություններում հասում է «ԵԱՏՄ-ի նվաստացման», գրում է Meduza-ն։
«Հայերը պետք է շատ զգուշավոր լինել, որպեսզի, Աստված մի արասցե, չկրկնվի այն, ինչ տեղի է ունեցել Ուկրաինայում… Ուկրաինայում ամեն ինչ հենց այսպես է սկսվել։ Դուք դա հիշում եք։ Որպեսզի նրանք՝ հայերը, որոնք նոր են դուրս եկել մի պատերազմից, դրա հետևանքով չհայտնվեն ծանր իրավիճակում։ Պետք չէ շտապել։ Պարզապես պետք է մտածել, պետք է լինել իմաստուն։ Նման քայլ անելուց առաջ հայ ժողովուրդը պետք է շատ լրջորեն մտածի։ Սա միակ բանն է, ինչին ես նրանց կոչ եմ անում։ Ժողովուրդը կհայտնի իր կարծիքը, և մենք կհամաձայնենք դրա հետ», — հայտարարել է Լուկաշենկոն։
Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի իշխանությունները մայիսի 29-ին համատեղ հայտարարություն են հրապարակել, որով պահանջել են, որ Հայաստանը հանրաքվե անցկացնի և որոշի՝ երկիրը շարունակո՞ւմ է մնալ ԵԱՏՄ-ում, թե ոչ։ Նրանց կարծիքով՝ Երևանի կողմից ԵՄ-ին անդամակցելու նախապատրաստությունը ԵԱՏՄ երկրների տնտեսական անվտանգության համար պարունակում է «էական ռիսկեր»։ Հայտարարության հեղինակները նշել են, որ անհրաժեշտ է «կանխել դրանից բխող վնասը»։
Աստանայում կայացած ԵԱՏՄ գագաթնաժողովի արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի ճգնաժամը սկսել է ձևավորվել այնպիսի իրավիճակից, որը նման է ներկայում Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացներին։
«Ես արդեն հիշատակել եմ այդ մասին։ Ուկրաինայի ճգնաժամը ժամանակին սկսվել է Ուկրաինային ԵՄ-ին միացնելու փորձերից։ Մենք դրան դեմ չէինք», — ասել է նա։

1 Июнь 2026 - 07:11 AMT
Президент Беларуси Александр Лукашенко призвал граждан Армении «быть очень осторожными» при выборе между Евразийским союзом и Европой, чтобы «не повторилось то, что произошло на Украине».
По его словам, заявления о возможном выходе из Евразийского экономического союза и сближении с Европейским союзом связаны с предстоящими парламентскими выборами в Армении, которые пройдут 7 июня. Он также отметил, что руководство Армении в своих заявлениях доходит до «унижения ЕАЭС», сообщает «Meduza».
«Армянам нужно быть очень осторожными, чтобы, не дай Бог, не повторилось то, что произошло на Украине… На Украине все начиналось именно так. Вы это помните. Чтобы армяне, которые совсем недавно вышли из войны, в результате не оказались в тяжелом положении. Не нужно спешить. Нужно просто думать и быть мудрыми. Прежде чем делать такой шаг, армянскому народу необходимо очень серьезно подумать. Это единственное, к чему я их призываю. Народ выскажет свое мнение, и мы с ним согласимся», — заявил Лукашенко.
29 мая власти России, Беларуси, Казахстана и Кыргызстана опубликовали совместное заявление, в котором потребовали от Армении провести референдум и определить, намерена ли страна продолжать участие в ЕАЭС. По их мнению, подготовка Еревана к вступлению в Европейский союз содержит «существенные риски» для экономической безопасности государств ЕАЭС. Авторы заявления подчеркнули необходимость «предотвратить возможный ущерб».
На пресс-конференции по итогам саммита ЕАЭС в Астане президент России Владимир Путин заявил, что украинский кризис начал формироваться из ситуации, схожей с процессами, происходящими сегодня в Армении.
«Я уже говорил об этом. Украинский кризис в свое время начался с попыток присоединить Украину к Европейскому союзу. Мы этому не препятствовали», — сказал он.