1 Հունիս 2026 - 06:56 AMT
ՀՀ-ում ռուսականից բացի այլ գազ երբեք չի լինի, հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը՝ հավելելով, որ երկրի գազամատակարարման ոլորտում կարող է ստեղծվել շատ բարդ իրավիճակ:
«Հայաստանում շատ բարդ իրավիճակ կլինի, իսկ մենք դա չենք ցանկանում»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Նա հավելել է, որ շատ լավ են ծանոթ գազի շուկայում տիրող իրավիճակին։
«Հարցը միայն այն է, թե Հայաստանը որտեղից կստանա ռուսական գազը և որ միջնորդներին կվճարի դրա համար»,-ասել է նա:
ՌԴ փոխվարչապետը նաև ընդգծել է, որ Եվրոպան շարունակում է ստանալ ռուսական գազ։
«Ուստի նրանց պարզապես անհրաժեշտ է նայել քարտեզին։ Տեսնել, թե նույնիսկ այժմ այնտեղ որ խողովակաշարերն են գործում, և անմիջապես կհասկանան, թե ումից են ստանալու ռուսական գազը։ Իհարկե, արդեն հաշվի առնելով 30% արտահանման մաքսատուրքը, հաշվի առնելով, որ դա կլինի շուկայական գին, ինչպես նաև այն հանգամանքը, որ միջնորդներն էլ կցանկանան ստանալ իրենց եկամտի բաժինը», – ուշադրություն է հրավիրել Օվերչուկը։

В Армении никогда не будет газа, кроме российского, заявил вице-премьер России Алексей Оверчук, добавив, что в сфере газоснабжения страны может сложиться очень сложная ситуация.
«В Армении будет очень сложная ситуация, а мы этого не хотим», — сказал он, сообщает «ТАСС».
Он добавил, что российская сторона хорошо знакома с ситуацией, сложившейся на газовом рынке.
«Вопрос только в том, откуда Армения будет получать российский газ и каким посредникам будет за него платить», — отметил он.
Российский вице-премьер также подчеркнул, что Европа продолжает получать российский газ.
«Поэтому им достаточно просто посмотреть на карту. Увидеть, какие трубопроводы продолжают работать даже сейчас, и сразу станет понятно, от кого они будут получать российский газ. Разумеется, уже с учетом 30-процентной экспортной пошлины, рыночной цены, а также того обстоятельства, что посредники тоже захотят получить свою долю дохода», — обратил внимание Оверчук.
В последние дни различные российские официальные лица также заявляли, что если Армения продолжит движение в сторону Европейского союза, то может лишиться возможности приобретать российский газ на льготных условиях.