1 Հունիս 2026 - 12:19 AMT
Չեխական Lidové noviny պարբերականն անդրադարձել է Բաքվի բանտում պահվող գործարար և բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի առաջադրմանը Վացլավ Հավելի անվան մարդու իրավունքների 2026 թվականի մրցանակին:
Պարբերականը գրել է, որ նրան առաջադրել է Հայաստանից և արտերկրից մարդու իրավունքների պաշտպանների մի խումբ:
«Նրանք նշում են, որ թողնելով հարստությունն ու անձնական հարմարավետությունը՝ Վարդանյանը բառի բուն իմաստով անձնազոհություն է կատարել՝ փոխելով փրկել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին, երբ արդեն պարզ էր, որ Ադրբեջանը կգրավի տարածքը, իսկ ռուսները թույլ կտաբ, որ իրադարձությունները ծավալվեն անվերահսկելի կերպով: Նա վտանգի ենթարկեց անձնական անվտանգությունն ու հարմարավետ ապագան՝ աշխարհի ամենադժվար ու զգայուն հակամարտության գոտիներից մեկում երկխոսելու հնարավորություն ու փոխըմբռնում փնտրելու համար»,-ասվում է Թոմաշ Վլաչի հոդվածում:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե հաջողություն կունենա արդյոք առաջադրումը՝ նա նշել է, որ դեռ պարզ չէ՝ ինչ արդյունք կլինի:
«Ադրբեջանական բանտերում պահվող Լեռնային Ղարաբաղի մոտ երկու տասնյակ հայ բանտարկյալների ճակատագիրը դուրս է միջազգային հանրության ուշադրությունից, «մինչդեռ մարդու իրավունքների պաշտպաններն այդ գործերը քաղաքական դրդապատճառ ունեցող են համարում»,-ասվում է հոդվածում:
Հոդվածում ներկայացված է նաև միջազգային իրավապաշտպան Amnesty International կազմակերպության դիրքորոշումը, որը Բաքվում ընթացող դատավարությունները բնութագրել է որպես «արդարադատության նկատմամբ ծաղր»։

The Czech newspaper Lidové noviny has published an article on the nomination of businessman, philanthropist and former Artsakh state minister Ruben Vardanyan, who is currently imprisoned in Baku, for the 2026 Václav Havel Human Rights Prize.
According to the publication, Vardanyan was nominated by a group of human rights defenders from Armenia and abroad.
“They note that, by leaving behind his wealth and personal comfort, Vardanyan literally made a personal sacrifice, choosing to try to save the people of Nagorno-Karabakh when it had already become clear that Azerbaijan would take control of the territory and that the Russians would allow events to unfold unchecked. He put his personal safety and comfortable future at risk in order to seek dialogue and mutual understanding in one of the world’s most difficult and sensitive conflict zones,” journalist Tomáš Vlach wrote.
Addressing the question of whether the nomination is likely to succeed, he stated that it is still unclear what the outcome will be.
“The fate of nearly two dozen Armenian prisoners from Nagorno-Karabakh held in Azerbaijani prisons remains outside the focus of the international community, while human rights defenders consider these cases to be politically motivated,” the article says.
The article also presents the position of the international human rights organization Amnesty International, which has described the trials taking place in Baku as a “mockery of justice.”
Former Artsakh President Arayik Harutyunyan was sentenced to life imprisonment. Former Defense Army commander Levon Mnatsakanyan and former first deputy commander Davit Manukyan also received life sentences, as did former Artsakh Foreign Minister Davit Babayan and National Assembly Speaker Davit Ishkhanyan.
Former Artsakh presidents Arkadi Ghukasyan and Bako Sahakyan were sentenced to 20 years in prison.
Madat Babayan and Melikset Pashayan were sentenced to 19 years in prison, Garik Martirosyan to 18 years, Davit Alaverdyan and Levon Balayan to 16 years, and Erik Ghazaryan, Gurgen Stepanyan and Vasil Beglaryan to 15 years in prison.