Ռուսաստանի Անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայությունը՝ «Ռոսսելխոզնադզորը», հայտարարել է, որ հունիսի 2-ից Հայաստանը պետք է դադարեցնի Ռուսաստան արտահանման համար նախատեսված կենդանի ձկների և ձկնամթերքի հավաստագրումը։
Գերատեսչության հաղորդագրության համաձայն՝ որոշումը կայացվել է այն ստուգումների արդյունքներով, որոնք ռուս մասնագետները իրականացրել են Հայաստանում գործող ձկնավերամշակման ձեռնարկություններում և իշխան ձկան բուծմամբ ու պահմամբ զբաղվող տնտեսություններում, գրում է Interfax-ը:
«Ստուգման արդյունքների համաձայն՝ 2026 թվականի հունիսի 2-ից հայկական կողմը պետք է կասեցնի կենդանի ձկան և ձկնամթերքի անասնաբուժական սերտիֆիկացումը ռուսաստանյան գնորդների համար բոլոր հայկական ընկերությունների դեպքում՝ բացառությամբ ստուգումն անցած 2 ընկերության, մինչև ստեղծված իրավիճակի կարգավորումը»,– նշված է հաղորդագրությունում։
«Ռոսսելխոզնադզորը» հայտնել է, որ ստուգման արդյունքները գնահատվել են որպես անբավարար։ Միաժամանակ ընդգծվել է, որ ստուգման ենթակա ձեռնարկությունների մոտ կեսը հրաժարվել է ընդունել տեսչական այցը։
«Ստուգումն անցած երկու գործարանի ձկնամթերքը կթույլատրվի ներմուծել Ռուսաստան՝ անվտանգության ցուցանիշների լաբորատոր մշտադիտարկման պայմանով»,– հայտնել է ծառայությունը։
Ավելի վաղ «Ռոսսելխոզնադզորի» ղեկավար Սերգեյ Դանկվերտը հայտարարել էր, որ ծառայությունը հայտնաբերել է անհայտ ծագման արտադրանքի մատակարարումներ, որոնց մի մասը, ըստ նրա, հնարավոր է հայկական ծագում չունենա։
«Հայաստանի լեռնային գետերի իշխան ձուկը որևէ կերպ չի կարող նման լինել նորվեգականին»,– ասել էր Դանկվերտը։

1 Июнь 2026 - 14:29 AMT
Федеральная служба по ветеринарному и фитосанитарному надзору России — «Россельхознадзор» — заявила, что с 2 июня Армения должна прекратить сертификацию живой рыбы и рыбной продукции, предназначенной для экспорта в Россию.
Согласно сообщению ведомства, решение принято по итогам проверок, проведенных российскими специалистами на армянских рыбоперерабатывающих предприятиях и в хозяйствах, занимающихся разведением и содержанием форели, сообщает «Интерфакс».
«По результатам проверки с 2 июня 2026 года армянская сторона должна приостановить ветеринарную сертификацию живой рыбы и рыбной продукции для российских покупателей для всех армянских компаний, за исключением двух предприятий, успешно прошедших проверку, до урегулирования сложившейся ситуации», — говорится в сообщении.
В «Россельхознадзоре» отметили, что результаты инспекции были признаны неудовлетворительными. При этом подчеркивается, что почти половина предприятий, подлежащих проверке, отказалась принимать инспекционную группу.
«Рыбная продукция двух проверенных предприятий будет допущена к ввозу в Россию при условии постоянного лабораторного контроля показателей безопасности», — сообщили в ведомстве.
Ранее руководитель «Россельхознадзора» Сергей Данкверт заявлял, что служба выявила поставки продукции неизвестного происхождения, часть которой, по его словам, могла не иметь армянского происхождения.