Ռուսաստանի Անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայությունը՝ «Ռոսսելխոզնադզորը», հայտարարել է, որ հունիսի 2-ից Հայաստանը պետք է դադարեցնի Ռուսաստան արտահանման համար նախատեսված կենդանի ձկների և ձկնամթերքի հավաստագրումը։
Գերատեսչության հաղորդագրության համաձայն՝ որոշումը կայացվել է այն ստուգումների արդյունքներով, որոնք ռուս մասնագետները իրականացրել են Հայաստանում գործող ձկնավերամշակման ձեռնարկություններում և իշխան ձկան բուծմամբ ու պահմամբ զբաղվող տնտեսություններում, գրում է Interfax-ը:
«Ստուգման արդյունքների համաձայն՝ 2026 թվականի հունիսի 2-ից հայկական կողմը պետք է կասեցնի կենդանի ձկան և ձկնամթերքի անասնաբուժական սերտիֆիկացումը ռուսաստանյան գնորդների համար բոլոր հայկական ընկերությունների դեպքում՝ բացառությամբ ստուգումն անցած 2 ընկերության, մինչև ստեղծված իրավիճակի կարգավորումը»,– նշված է հաղորդագրությունում։
«Ռոսսելխոզնադզորը» հայտնել է, որ ստուգման արդյունքները գնահատվել են որպես անբավարար։ Միաժամանակ ընդգծվել է, որ ստուգման ենթակա ձեռնարկությունների մոտ կեսը հրաժարվել է ընդունել տեսչական այցը։
«Ստուգումն անցած երկու գործարանի ձկնամթերքը կթույլատրվի ներմուծել Ռուսաստան՝ անվտանգության ցուցանիշների լաբորատոր մշտադիտարկման պայմանով»,– հայտնել է ծառայությունը։
Ավելի վաղ «Ռոսսելխոզնադզորի» ղեկավար Սերգեյ Դանկվերտը հայտարարել էր, որ ծառայությունը հայտնաբերել է անհայտ ծագման արտադրանքի մատակարարումներ, որոնց մի մասը, ըստ նրա, հնարավոր է հայկական ծագում չունենա։
«Հայաստանի լեռնային գետերի իշխան ձուկը որևէ կերպ չի կարող նման լինել նորվեգականին»,– ասել էր Դանկվերտը։

Russia’s Federal Service for Veterinary and Phytosanitary Surveillance, Rosselkhoznadzor, has announced that from June 2 Armenia must stop certifying live fish and fish products intended for export to Russia.
According to the agency’s statement, the decision was made following inspections carried out by Russian specialists at fish-processing enterprises in Armenia and at facilities engaged in the breeding and maintenance of trout, Interfax reported.
“Based on the inspection results, from June 2, 2026, the Armenian side must suspend veterinary certification of live fish and fish products for Russian buyers for all Armenian companies, with the exception of two enterprises that successfully passed the inspection, until the current situation is resolved,” the statement said.
Rosselkhoznadzor said the inspection results were assessed as unsatisfactory. It also emphasized that nearly half of the enterprises subject to inspection declined to receive the inspection team.
“Fish products from the two inspected plants will be permitted for import into Russia, subject to ongoing laboratory monitoring of safety indicators,” the agency stated.
Earlier, Rosselkhoznadzor head Sergey Dankvert said the service had identified shipments of products of unknown origin, some of which, according to him, might not be of Armenian origin.
“There is no way that trout from Armenia’s mountain rivers can resemble Norwegian fish,” Dankvert said.