Էկոնոմիկայի նախարարությունը մի քանի ծրագրեր է ներկայացրել Եվրոպական միություն, Մերձավոր Արևելք արտահանման աջակցման համար, հայտարարել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ անդրադառնալով վերջին օրերին ՌԴ-ի կողմից մի շարք ապրանքների ներմուծման սահմանափակումներին:
«Այսինքն՝ տրանսպորտային ծախսերի փոխհատուցում, մաքսատուրքի փոխհատուցում, երբեմն նաև IT-ի հետ կապված ծախսերի փոխհատուցում։ Ճիշտ է՝ Եվրոպական միության արտահանումը կրկնապատկվել է, բայց էլ ավելի ագրեսիվ ենք և նպատակ ունենք քառապատկենք, հնգապատկենք մինչև տարեվերջ։ Ե՛վ պտուղ-բանջարեղեն, և՛ մշակող արդյունաբերության արտադրանք, այսինքն՝ ամեն ինչ»,-ասել է նա, հայտնում է Factor.am-ը:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչով են պայմանավորված Ռուսաստանի կողմից կիրառված սահմանափակումները, Պապոյանը նշել է, որ դրանք հիմնականում տեխնիկական բնույթի հարցեր են։
«Աշխատանքային հարցեր են, տեխնիկական, մեծ հաշվով մեծ խնդիր չկա»,- ասել է նախարարը։
Նա հավելել է, որ թեմայի հիմնական պատասխանատուն Էկոնոմիկայի նախարարությունը չէ։
«Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինն է իր կոլեգա մարմնի՝ Ռոսսելխոզնադզորի հետ։ Բայց ընդհանուր առմամբ, նաև իմ տեղակալը եղել է վերջերս Ռուսաստանում և հանդիպել է ռուսաստանցի գործընկերների հետ։ Մթնոլորտը շատ դրական է, և բոլոր կողմերը հակված են խնդրին լուծում տալ, և ես կարծում եմ, որ ընտրություններից հետո շատ արագ այս հարցերին լուծում կտանք»,- ասել է նա։
«Ռոսսելխոզնադզորը» մայիսի 28-ին տեղեկացրել է, որ մայիսի 30-ից սահմանափակում է Հայաստանից պտուղ-բանջարեղենի ներմուծումը։ Նշվում էր, որ վերջին շրջանում Հայաստանից արտահանվող գյուղատնտեսական արտադրանքը չի համապատասխանել ՌԴ պահանջներին:«Ռոսսելխոզնադզորը» մայիսի 22-ից ժամանակավորապես սահմանափակել է նաև Հայաստանից ծաղիկների ներմուծումը։

Министр экономики Армении Геворг Папоян заявил, что ведомство представило несколько программ по поддержке экспорта в Европейский союз и страны Ближнего Востока, комментируя введенные Россией ограничения на импорт ряда армянских товаров.
«Речь идет о компенсации транспортных расходов, таможенных пошлин, а в отдельных случаях и затрат, связанных с IT. Да, экспорт в Европейский союз уже удвоился, но мы настроены еще более агрессивно и ставим цель увеличить его в четыре-пять раз до конца года. Это касается и фруктов с овощами, и продукции обрабатывающей промышленности — всего спектра товаров», — сказал Папоян, сообщает «Factor.am ».
Отвечая на вопрос о причинах ограничений со стороны России, министр отметил, что речь идет главным образом о технических вопросах.
«Это рабочие вопросы, технические. В целом большой проблемы нет», — заявил он.
Папоян добавил, что Министерство экономики не является основным ответственным органом по данной теме.
«Этим занимается Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов совместно со своим коллегой — Россельхознадзором. Кроме того, мой заместитель недавно находился в России и встречался с российскими партнерами. Атмосфера очень позитивная, и все стороны настроены на поиск решения. Думаю, что сразу после выборов эти вопросы будут урегулированы достаточно быстро», — отметил министр.
28 мая Россельхознадзор сообщил о введении с 30 мая ограничений на импорт фруктов и овощей из Армении. Ведомство указало, что в последнее время армянская сельскохозяйственная продукция не соответствовала требованиям Российской Федерации.