ՌԴ-ն հունիսի 2-ից սահմանափակում է ՀՀ-ից կեռասի, ծիրանի, դեղձի, սալորի, խաղողի և այլ կորիզավոր մրգերի ներմուծումը, ինչպես նաև տարանցումը ԵԱՏՄ մյուս երկրներ:
«Ռոսսելխոզնադզորը» հայտնել է, որ արձանագրել է հայկական մրգերի մատակարարումների ընթացքում խախտումների հաճախակիացած դեպքեր։
«Գերատեսչությունը բազմիցս տեղեկություններ է փոխանցել հայկական կողմին՝ կարանտինային վերահսկողության ենթակա արտադրանքի մատակարարումների ժամանակ հայտնաբերված խախտումների վերաբերյալ, որոնք առնչվել են ԵԱՏՄ անդամ պետությունների համար կարանտինային համարվող օբյեկտների հայտնաբերմանը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ նման դեպքերի հաճախակիացումը վկայում է Հայաստանում Գյուղատնտեսության նախարարության լուծարման հետևանքների մասին, որի լիազորությունները փոխանցվել են Էկոնոմիկայի նախարարությանը։ «Ռոսսելխոզնադզորի» գնահատմամբ՝ վերջին շրջանում Հայաստանից մատակարարվող արտադրանքը չի համապատասխանել ԵԱՏՄ-ի և Ռուսաստանի բուսասանիտարական պահանջներին:
«Կարելի է ենթադրվել է, որ Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարությունը բախվել է կառուցվածքային խնդիրների և լիարժեք չի կարողանում իրականացնել գյուղնախարարության վերացումից հետո իրեն վերապահված գործառույթները»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Գերատեսչության կարծիքով՝ ստեղծված իրավիճակը վտանգի տակ է դրել Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ տարածքի բուսասանիտարական բարեկեցությունը, ինչպես նաև Ռուսաստանում արդյունաբերական այգեգործության, պտղաբուծության և խաղողագործության պետական աջակցության ծրագրերի իրականացումը։
«Այս հանգամանքները հաշվի առնելով՝ 2026 թվականի հունիսի 2-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ են կիրառվում Հայաստանի Հանրապետությունից ծագող և առաքվող կորիզավոր պտուղների (ԵԱՏՄ ԱՏԳ ԱԱ 0809 ծածկագրից՝ բալ, կեռաս, ծիրան, սալոր, դեղձ և նեկտարին) և թարմ խաղողի (ԵԱՏՄ ԱՏԳ ԱԱ 0806 ծածկագիր) ներմուծման նկատմամբ, ինչպես նաև նշված արտադրանքի տարանցման նկատմամբ դեպի ԵԱՏՄ անդամ պետություններ՝ մինչև արտահանվող արտադրանքի անվտանգության ապահովման համապատասխան մեխանիզմի մշակումը»,-ասվում է «Ռոսսելխոզնադզորի» հաղորդագրության մեջ:
Ռուսաստանը սահմանափակումներ է կիրառել հայկական արտադրանքի ներմուծման նկատմամբ։ Մասնավորապես, արգելվել է Հայաստանից «Ջերմուկ» հանքային ջրերի, ծաղիկների, ինչպես նաև որոշ ալկոհոլային խմիչքների ներմուծումը։ Սահմանափակումներ են կիրառվել նաև գյուղատնտեսական մի շարք ապրանքների, այդ թվում՝ լոլիկի, վարունգի և ելակի ներմուծման նկատմամբ։

2 June 2026 - 07:02 AMT
Russia will restrict imports from Armenia of cherries, apricots, peaches, plums, grapes, and other stone fruits starting June 2, as well as their transit to other member states of the Eurasian Economic Union (EAEU).
Russia’s Rosselkhoznadzor said it had recorded a growing number of violations involving shipments of Armenian fruit.
“The agency has repeatedly informed the Armenian side about violations detected during deliveries of products subject to quarantine control, including the identification of quarantine objects regulated within EAEU member states,” the statement said.
The agency noted that the increasing number of such cases reflects the consequences of the dissolution of Armenia’s Ministry of Agriculture, whose powers were transferred to the Ministry of Economy. According to Rosselkhoznadzor, products supplied from Armenia in recent periods have failed to comply with EAEU and Russian phytosanitary requirements.
“It may be assumed that Armenia’s Ministry of Economy has encountered structural difficulties and is unable to fully perform the functions assigned to it following the abolition of the Ministry of Agriculture,” the statement said.
According to the agency, the current situation has put at risk the phytosanitary well-being of Russia and the EAEU territory, as well as the implementation of state support programs for industrial horticulture, fruit growing, and viticulture in Russia.
“Taking these circumstances into account, temporary restrictions are being imposed from June 2, 2026, on the import of stone fruits originating from and shipped from the Republic of Armenia (under EAEU commodity code 0809, including sour cherries, cherries, apricots, plums, peaches, and nectarines), as well as fresh grapes (commodity code 0806). Restrictions will also apply to the transit of the specified products to EAEU member states until an appropriate mechanism ensuring the safety of exported products is developed,” the Rosselkhoznadzor statement said.
Russia has previously imposed restrictions on imports of Armenian products. These included bans on the import of Jermuk mineral water, flowers, and certain alcoholic beverages from Armenia. Restrictions have also been applied to several agricultural products, including tomatoes, cucumbers, and strawberries.