ՌԴ-ն հունիսի 2-ից սահմանափակում է ՀՀ-ից կեռասի, ծիրանի, դեղձի, սալորի, խաղողի և այլ կորիզավոր մրգերի ներմուծումը, ինչպես նաև տարանցումը ԵԱՏՄ մյուս երկրներ:
«Ռոսսելխոզնադզորը» հայտնել է, որ արձանագրել է հայկական մրգերի մատակարարումների ընթացքում խախտումների հաճախակիացած դեպքեր։
«Գերատեսչությունը բազմիցս տեղեկություններ է փոխանցել հայկական կողմին՝ կարանտինային վերահսկողության ենթակա արտադրանքի մատակարարումների ժամանակ հայտնաբերված խախտումների վերաբերյալ, որոնք առնչվել են ԵԱՏՄ անդամ պետությունների համար կարանտինային համարվող օբյեկտների հայտնաբերմանը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ նման դեպքերի հաճախակիացումը վկայում է Հայաստանում Գյուղատնտեսության նախարարության լուծարման հետևանքների մասին, որի լիազորությունները փոխանցվել են Էկոնոմիկայի նախարարությանը։ «Ռոսսելխոզնադզորի» գնահատմամբ՝ վերջին շրջանում Հայաստանից մատակարարվող արտադրանքը չի համապատասխանել ԵԱՏՄ-ի և Ռուսաստանի բուսասանիտարական պահանջներին:
«Կարելի է ենթադրվել է, որ Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարությունը բախվել է կառուցվածքային խնդիրների և լիարժեք չի կարողանում իրականացնել գյուղնախարարության վերացումից հետո իրեն վերապահված գործառույթները»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Գերատեսչության կարծիքով՝ ստեղծված իրավիճակը վտանգի տակ է դրել Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ տարածքի բուսասանիտարական բարեկեցությունը, ինչպես նաև Ռուսաստանում արդյունաբերական այգեգործության, պտղաբուծության և խաղողագործության պետական աջակցության ծրագրերի իրականացումը։
«Այս հանգամանքները հաշվի առնելով՝ 2026 թվականի հունիսի 2-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ են կիրառվում Հայաստանի Հանրապետությունից ծագող և առաքվող կորիզավոր պտուղների (ԵԱՏՄ ԱՏԳ ԱԱ 0809 ծածկագրից՝ բալ, կեռաս, ծիրան, սալոր, դեղձ և նեկտարին) և թարմ խաղողի (ԵԱՏՄ ԱՏԳ ԱԱ 0806 ծածկագիր) ներմուծման նկատմամբ, ինչպես նաև նշված արտադրանքի տարանցման նկատմամբ դեպի ԵԱՏՄ անդամ պետություններ՝ մինչև արտահանվող արտադրանքի անվտանգության ապահովման համապատասխան մեխանիզմի մշակումը»,-ասվում է «Ռոսսելխոզնադզորի» հաղորդագրության մեջ:
Ռուսաստանը սահմանափակումներ է կիրառել հայկական արտադրանքի ներմուծման նկատմամբ։ Մասնավորապես, արգելվել է Հայաստանից «Ջերմուկ» հանքային ջրերի, ծաղիկների, ինչպես նաև որոշ ալկոհոլային խմիչքների ներմուծումը։ Սահմանափակումներ են կիրառվել նաև գյուղատնտեսական մի շարք ապրանքների, այդ թվում՝ լոլիկի, վարունգի և ելակի ներմուծման նկատմամբ։

2 Июнь 2026 - 07:03 AMT
Россия с 2 июня ограничивает импорт из Армении черешни, абрикосов, персиков, слив, винограда и других косточковых фруктов, а также их транзит в другие государства Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
«Россельхознадзор» сообщил, что зафиксировал участившиеся случаи нарушений при поставках армянской плодовой продукции.
«Ведомство неоднократно направляло армянской стороне информацию о нарушениях, выявленных при поставках продукции, подлежащей карантинному контролю, связанных с обнаружением карантинных объектов для государств — членов ЕАЭС», — говорится в сообщении.
Отмечается, что учащение подобных случаев свидетельствует о последствиях ликвидации Министерства сельского хозяйства Армении, полномочия которого были переданы Министерству экономики. По оценке «Россельхознадзора», поставляемая в последнее время из Армении продукция не соответствовала фитосанитарным требованиям ЕАЭС и России.
«Можно предположить, что Министерство экономики Армении столкнулось со структурными проблемами и не в полной мере способно выполнять функции, переданные ему после упразднения Министерства сельского хозяйства», — говорится в сообщении.
По мнению ведомства, сложившаяся ситуация поставила под угрозу фитосанитарное благополучие территории России и ЕАЭС, а также реализацию программ государственной поддержки промышленного садоводства, плодоводства и виноградарства в России.
«С учетом указанных обстоятельств с 2 июня 2026 года вводятся временные ограничения на ввоз происходящих из Республики Армения и отправляемых из нее косточковых плодов (код ТН ВЭД ЕАЭС 0809: вишня, черешня, абрикосы, сливы, персики и нектарины), а также свежего винограда (код ТН ВЭД ЕАЭС 0806). Ограничения также распространяются на транзит указанной продукции в государства — члены ЕАЭС до выработки соответствующего механизма обеспечения безопасности экспортируемой продукции», — говорится в сообщении «Россельхознадзора».
Россия и ранее вводила ограничения на импорт армянской продукции. В частности, был запрещен ввоз из Армении минеральной воды «Джермук», цветов, а также отдельных видов алкогольных напитков. Ограничения распространялись и на ряд сельскохозяйственных товаров, включая томаты, огурцы и клубнику.