Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը զանգահարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և խորհրդարանական ընտրություններից օրեր առաջ շնորհավորել նրան ծննդյան օրվա առիթով, սակայն, ՌՌ իշխանական շրջանակներում կարծում են, որ Կրեմլից կատարված «զանգը չի նշանակում, թե Մոսկվան մեղմացրել է իր դիրքորոշումը Հայաստանի՝ ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև ընտրության հարցում», գրում է «Կոմերսանտն» իր աղբյուրի վրա հղումով:
Ռուսական իշխանական շրջանակներց թերթի զրուցակցի խոսքով՝ Կրեմլից Երևան կատարված վերջին զանգը որևէ կերպ չի վկայում ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև Հայաստանի որոշիչ ընտրության հարցում Ռուսաստանի դիրքորոշման վերանայման մասին։ Աղբյուրը նշել է, որ Մոսկվան շարունակում է պնդել ԵԱՏՄ անդամակցության հարցը համազգային հանրաքվեի դնելու անհրաժեշտությունը։
«Վերջին զանգը» վերտառությամբ հոդվածի հեղինակը հիշեցրել է, որ Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ասել էր, այդ զրույցը դարձել է «լավ առիթ»՝ Աստանայում կայացած Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստից հետո Հայաստանի հետ հետագա հարաբերությունների վերաբերյալ քննարկումները շարունակելու համար։
Հունիսի 1-ին տեղի ունեցած Վլադիմիր Պուտինի և Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցի մասին հայտնել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։ Kreml.ru կայքում հրապարակված կարճ հաղորդագրությունում նշվել է, որ Ռուսաստանի նախագահը զանգահարել է Երևան՝ իր հայ գործընկերոջը ծննդյան օրվա կապակցությամբ շնորհավորելու նպատակով։ Հունիսի 1-ին Նիկոլ Փաշինյանը դարձել է 51 տարեկան։ Բացի այդ, ռուսական պետության ղեկավարը շնորհավորական հեռագիր է ուղարկել Հայաստանի վարչապետին։
«Մեր երկրների և ժողովուրդների միջև հարաբերությունները ավանդաբար բարեկամական բնույթ են կրել։ Կցանկանայի Ձեզ մաղթել առողջություն, բարեկեցություն և հաջողություններ»,— ասվել է Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված Ռուսաստանի նախագահի ուղերձում։
Զրույցի մանրամասները լրագրողներին ներկայացրել է Դմիտրի Պեսկովը։ Նրա խոսքով՝ երկու առաջնորդների այս շփումը դարձել է առաջին անձնական հաղորդակցությունը Նիկոլ Փաշինյանի՝ ապրիլի 1-ին Մոսկվա կատարած այցից հետո։ Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի անդամակցությանը Եվրասիական տնտեսական միությանը վերաբերող բոլոր հարցերին, այդ թվում՝ անցած շաբաթվա վերջում Ղազախստանում անցկացված գագաթնաժողովի շրջանակում միավորման չորս առաջնորդների հայտարարությանը։
«Տեղի է ունեցել այն օրակարգի շարունակական քննարկումը, որը եղել է Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական հանձնաժողովի նիստում՝ Աստանայում»,— հայտնել է Դմիտրի Պեսկովը։
Բազմակողմ ձևաչափով անցկացված քննարկման հիմնական քաղաքական արդյունքը դարձել է այն, որ Հայաստանի վերաբերյալ Մոսկվայի դիրքորոշումը պաշտպանել են նաև Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի ղեկավարները։ Համատեղ հայտարարությունում Ռուսաստանը և նրա գործընկերները ԵԱՏՄ-ի գոյության 12 տարիների ընթացքում առաջին անգամ բարձրացրել են Հայաստանի հետագա արտաքին քաղաքական ընտրության հարցը և ակնարկել, որ այդ ընտրության գինը կարող է լինել կազմակերպության անդամակցության կորուստը։
Պուտինի և Փաշինյանի հեռախոսազրույցին Երևանում առաջին պաշտոնական արձագանքը տվել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, որը չի թաքցրել իր գոհունակությունը։ Հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններին նախորդող քարոզարշավի ընթացքում լրագրողների հետ զրույցում վարչապետի մերձավոր շրջապատի անդամը վստահեցրել է, թե Մոսկվայի հետ հարաբերություններում առկա խնդիրները չափազանցված են և արհեստականորեն ուռճացվել են մամուլի կողմից։
«Գիտեմ, որ վարչապետ Փաշինյանի և նախագահ Պուտինի միջև շատ ջերմ զրույց է եղել։ Կարծում եմ՝ բոլոր հարցերը ուռճացված են հայկական մամուլի կողմից, և դրանք բոլորը կլուծվեն»,— հայտարարել է հայ նախարարը։
Միևնույն ժամանակ, Գևորգ Պապոյանը չի պատասխանել ճշտող հարցին, թե արդյոք Երևանը պատրաստել է պատասխան Մոսկվայից ստացված այն նամակին, որը վերաբերում է գազի, նավթամթերքների և բնական ադամանդների արտոնյալ մատակարարումների մասին համաձայնագրի հնարավոր չեղարկմանը։
Ըստ հոդվածի հեղինակի՝, հատկանշական է, որ Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել նաև Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի նախագահի տեղակալ Դմիտրի Մեդվեդևը։ Նրա ուղերձը ևս հաստատում է, որ Մոսկվայի դիրքորոշումը մնում է կոշտ:
«Ընկեր Նիկոլը գնում է ընկեր Տրոցկու վտանգավոր արահետով։ Պատասխանելով Հայաստանի՝ որ ինտեգրացիոն միավորման կազմում լինելու վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնելու կոչին՝ նա կիրառել է Լև Դավիդովիչի հայտնի բանաձևը՝ «Ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն, իսկ բանակը՝ լուծարել»։ Բառացիորեն այսպես․ հանրաքվեով ոչինչ չենք որոշի, քանի դեռ մեզ չեն հրավիրել ԵՄ։ Իսկ հետո, բնականաբար, վազելով կգնանք Եվրոպա։ Բայց մինչ այդ կշարունակենք օգտվել ԵԱՏՄ բոլոր արտոնություններից՝ հմտորեն եկամուտ ստանալով Ռուսաստանից և միության մյուս երկրներից»,— գրել է Դմիտրի Մեդվեդևը «Մաքս» հարթակի իր ալիքում։
Այս կապակցությամբ նա ընդգծել է, որ Հայաստանի վարչապետը «իհարկե, լավ գործիչ է», սակայն հիշեցրել է, որ «փնտրվող բանաձևը հանգեցրեց նրան, որ Բրեստի հաշտությունը, այնուամենայնիվ, պետք եղավ կնքել, սակայն արդեն ավելի վատ պայմաններով»։
«Իսկ Տրոցկու ոլորապտույտ արահետն էլ նրա համար ավարտվեց բավական ողբերգական կերպով»,— իր շնորհավորական ուղերձն այսպիսի մռայլ ավարտով է եզրափակելՄեդվեդևը։
Բացի այդ, Ռուսաստանը սահմանափակումներ է կիրառել հայկական արտադրանքի ներմուծման նկատմամբ։ Մասնավորապես, արգելվել է Հայաստանից «Ջերմուկ» հանքային ջրերի, ծաղիկների, ինչպես նաև որոշ ալկոհոլային խմիչքների ներմուծումը։ Սահմանափակումներ են կիրառվել նաև գյուղատնտեսական մի շարք ապրանքների, այդ թվում՝ լոլիկի, վարունգի և ելակի ներմուծման նկատմամբ։

Телефонный разговор президента России Владимира Путина с премьер-министром Армении Николом Пашиняном стал поводом для новых обсуждений. Российский лидер позвонил армянскому премьеру за несколько дней до парламентских выборов и поздравил его с днем рождения. Однако, как пишет «Коммерсант» со ссылкой на источник, в российских властных кругах считают, что звонок из Кремля «не означает, что Москва смягчила свою позицию по вопросу выбора Армении между Европейским союзом и Евразийским экономическим союзом».
По словам собеседника издания в российских властных кругах, последний звонок из Кремля в Ереван никоим образом не свидетельствует о пересмотре российской позиции по вопросу окончательного выбора Армении между ЕС и ЕАЭС. Источник отметил, что Москва по-прежнему настаивает на необходимости вынести вопрос членства в ЕАЭС на общенациональный референдум.
Автор статьи под заголовком «Последний звонок» напомнил, что пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков называл этот разговор «хорошим поводом» для продолжения обсуждений будущих отношений с Арменией после заседания Высшего Евразийского экономического совета в Астане.
О телефонном разговоре Владимира Путина и Никола Пашиняна, состоявшемся 1 июня, сообщила пресс-служба Кремля. В кратком сообщении на сайте http://Kreml.ru отмечалось, что президент России позвонил в Ереван, чтобы поздравить своего армянского коллегу с днем рождения. 1 июня Николу Пашиняну исполнился 51 год. Кроме того, глава российского государства направил премьер-министру Армении поздравительную телеграмму.
«Отношения между нашими странами и народами традиционно носят дружественный характер. Хотел бы пожелать Вам здоровья, благополучия и успехов», — говорилось в послании президента России Николу Пашиняну.
Подробности беседы журналистам позже раскрыл Дмитрий Песков. По его словам, это стало первым личным контактом двух лидеров после визита Никола Пашиняна в Москву 1 апреля. В ходе разговора были затронуты все вопросы, связанные с членством Армении в Евразийском экономическом союзе, включая заявление четырех лидеров объединения, сделанное на саммите в Казахстане в конце прошлой недели.
«Состоялось продолжение обсуждения той повестки, которая рассматривалась на заседании Высшей Евразийской экономической комиссии в Астане», — сообщил Дмитрий Песков.
Основным политическим итогом многосторонних консультаций, по мнению автора статьи, стало то, что позицию Москвы по армянскому вопросу поддержали также лидеры Белоруссии, Казахстана и Кыргызстана. В совместном заявлении Россия и ее партнеры впервые за 12 лет существования ЕАЭС подняли вопрос дальнейшего внешнеполитического выбора Армении и намекнули, что ценой такого выбора может стать утрата членства в объединении.
Первую официальную реакцию в Ереване на телефонный разговор Путина и Пашиняна озвучил министр экономики Армении Геворг Папоян, который не скрывал удовлетворения. Общаясь с журналистами в ходе предвыборной кампании перед парламентскими выборами 7 июня, представитель ближайшего окружения премьер-министра заверил, что существующие проблемы в отношениях с Москвой преувеличены и искусственно раздуваются средствами массовой информации.
«Я знаю, что между премьер-министром Пашиняном и президентом Путиным состоялся очень теплый разговор. Думаю, все эти вопросы преувеличены армянскими СМИ, и они будут решены», — заявил министр.
При этом Геворг Папоян не ответил на уточняющий вопрос о том, подготовил ли Ереван ответ на полученное из Москвы письмо относительно возможной отмены соглашений о льготных поставках газа, нефтепродуктов и природных алмазов.
По мнению автора статьи, показательно, что поздравительное послание Николу Пашиняну направил и заместитель председателя Совета безопасности России Дмитрий Медведев. Его обращение также подтвердило, что позиция Москвы остается жесткой.
«Товарищ Никол идет по опасной тропе товарища Троцкого. Отвечая на призывы провести референдум о том, в каком интеграционном объединении должна находиться Армения, он применил известную формулу Льва Давидовича: „Ни войны, ни мира, а армию распустить“. Буквально это звучит так: ничего не будем решать на референдуме, пока нас не пригласят в ЕС. А потом, конечно, побежим в Европу. Но до этого продолжим пользоваться всеми преимуществами ЕАЭС, умело получая доходы от России и других стран союза», — написал Дмитрий Медведев в своем канале на платформе «Макс».
В этой связи он подчеркнул, что премьер-министр Армении «безусловно, хороший политик», однако напомнил, что «искомая формула в итоге привела к тому, что Брестский мир все равно пришлось заключать, но уже на худших условиях».
«А извилистая тропа Троцкого закончилась для него весьма трагически», — таким мрачным выводом Дмитрий Медведев завершил свое поздравительное послание.
29 мая на заседании Высшего Евразийского экономического совета в Астане президенты четырех стран ЕАЭС — России, Казахстана, Белоруссии и Кыргызстана — приняли заявление по ситуации вокруг Армении. Еревану было предложено в максимально сжатые сроки провести референдум по вопросу выбора между ЕАЭС и Европейским союзом.
В последние дни различные российские чиновники также заявляли, что в случае продолжения движения Армении в сторону Европейского союза страна может лишиться возможности получать российский газ на льготных условиях.
Кроме того, Россия ввела ограничения на импорт армянской продукции. В частности, были запрещены поставки минеральной воды «Джермук», цветов и отдельных видов алкогольной продукции. Ограничения затронули и ряд сельскохозяйственных товаров, включая томаты, огурцы и клубнику.