2 Հունիս 2026 - 07:28 AMT
Եվրամիությունը Ռուսաստանին մեղադրել է Հայաստանի առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների վրա ազդեցություն գործադրելու փորձերի մեջ։
«Ակնհայտ է, որ ժամանակի ընտրությունը պատահական չէ։ Ռուսաստանը ձգտում է վնասել Հայաստանի տնտեսությանը և ազդել խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների վրա», – հայտարարել է ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության պաշտոնական ներկայացուցիչ Անիտտա Հիպերը հունիսի 1-ին Բրյուսելում անցկացված ճեպազրույցի ընթացքում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը, որպես ինքնիշխան, ժողովրդավարական և անկախ պետություն, իրավունք ունի ինքնուրույն ընտրել իր ուղին և գործընկերներին։
«Մենք աջակցում ենք Հայաստանի ժողովրդավարական դիմակայունությանը, այդ թվում՝ հիբրիդային սպառնալիքների, օտարերկրյա տեղեկատվական մանիպուլյացիաների և միջամտությունների, ինչպես նաև ժողովրդավարական ինստիտուտների նկատմամբ վստահությունը խաթարելու փորձերի պայմաններում», – ասել է Հիպերը։
Նա նաև հավելել է, որ Եվրամիությունը շարունակելու է աջակցել Հայաստանին նման ճնշումներին հակազդելու գործում։
Նշվում է, որ Հիպերի հայտարարությունը հնչել է այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Բելառուսի, Ղազախստանի ու Ղրղզստանի առաջնորդները Հայաստանին կոչ են արել հանրաքվե անցկացնել՝ ընտրություն կատարելու հնարավոր ԵՄ անդամակցության և Եվրասիական տնտեսական միությունում (ԵԱՏՄ) հետագա մասնակցության միջև։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մերժել է այդ առաջարկը՝ այս փուլում հանրաքվեի անցկացումը բնութագրելով որպես «անտրամաբանական»։
Ռուսաստանը սահմանափակումներ է կիրառել հայկական արտադրանքի ներմուծման նկատմամբ։ Մասնավորապես, արգելվել է Հայաստանից «Ջերմուկ» հանքային ջրերի, ծաղիկների, ինչպես նաև որոշ ալկոհոլային խմիչքների ներմուծումը։ Սահմանափակումներ են կիրառվել նաև գյուղատնտեսական մի շարք ապրանքների, այդ թվում՝ լոլիկի, վարունգի և ելակի ներմուծման նկատմամբ։ ՌԴ-նհունիսի 2-իցսահմանափակում է ՀՀ-ից կեռասի, ծիրանի, դեղձի, սալորի, խաղողիև այլ կորիզավոր մրգերիներմուծումը, ինչպես նաև տարանցումը ԵԱՏՄ մյուս երկրներ:

2 Июнь 2026 - 08:03 AMT
«Очевидно, что выбор времени не случаен. Россия стремится нанести ущерб экономике Армении и повлиять на результаты парламентских выборов», — заявила официальный представитель Европейской службы внешних связей Анитта Хипер во время брифинга в Брюсселе 1 июня, сообщает «Deutsche Welle».
По ее словам, Армения как суверенное, демократическое и независимое государство имеет право самостоятельно выбирать свой путь и партнеров.
«Мы поддерживаем демократическую устойчивость Армении, в том числе в условиях гибридных угроз, иностранного информационного манипулирования и вмешательства, а также попыток подорвать доверие к демократическим институтам», — сказала Хипер.
Она также добавила, что Европейский союз продолжит поддерживать Армению в противодействии подобному давлению.
Отмечается, что заявление Хипер прозвучало после того, как президент России Владимир Путин, а также лидеры Белоруссии, Казахстана и Кыргызстана призвали Армению провести референдум по вопросу выбора между возможным членством в Европейском союзе и дальнейшим участием в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС). Премьер-министр Армении Никол Пашинян отверг это предложение, охарактеризовав проведение референдума на данном этапе как «нелогичное».
Россия ввела ограничения на импорт армянской продукции. В частности, был запрещен ввоз из Армении минеральной воды «Джермук», цветов, а также отдельных видов алкогольных напитков. Ограничения были введены и в отношении ряда сельскохозяйственных товаров, включая томаты, огурцы и клубнику. С 2 июня Россия также ограничивает импорт из Армении черешни, абрикосов, персиков, слив, винограда и других косточковых фруктов, а также их транзит в другие государства — члены ЕАЭС.