Այն գազից, որը վերջնական արդյունքում վաճառվում է հայ սպառողին, ավելի էժան առաջարկներ վաղուց կան, հայտարարել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, գործարար Խաչատուր Սուքիասյանը։
«Հանգիստ եղեք, այն գազից, որը վերջնական արդյունքում վաճառվում է սպառողին, ավելի էժան առաջարկներ վաղուց կան։ Ես հիմա չեմ կարող մանրամասներ ասել, որովհետև դա պաշտոնական տեղեկատվություն չէ։ Ինձ այլ երկրներից փոխանցել են, որ պատրաստ են Հայաստանին գազ մատակարարել ավելի շահավետ պայմաններով»,- ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը:
Նա նշել է, որ քանի որ ինքը իրավասություն չունի հավելյալ տեղեկություններ ներկայացնելու, փոխանցում է միայն այն, ինչ լսել է իր ընկերներից։
«Ինձ հետ խոսելիս իմ ընկերներն ասել են՝ մենք պատրաստ ենք, և ասեմ ձեզ՝ մի երկիր չէ»,- ասել է Սուքիասյանը։

2 June 2026 - 10:18 AMT
There have long been offers cheaper than the gas currently sold to Armenian consumers, according to Khachatur Sukiasyan, a businessman and member of parliament from the ruling Civil Contract faction.
“Don’t worry, there have long been offers that are cheaper than the gas ultimately sold to consumers. I cannot provide details right now because this is not official information. I have been told by representatives of other countries that they are ready to supply gas to Armenia on more favorable terms,” he said, according to Aysor.am.
Sukiasyan noted that he is not authorized to provide additional details and is only sharing information he has heard from his acquaintances.
“When speaking with me, my friends said, ‘We are ready,’ and I can tell you it is not just one country,” Sukiasyan said.
In recent days, various Russian officials have stated that if Armenia continues moving toward the European Union, it could lose the opportunity to purchase Russian natural gas on preferential terms.