ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «ԵԱՏՄ-ն օգտագործում է ԵՄ անցնելու համար, փորձում է իր բոլոր խնդիրները լուծել ԵԱՏՄ-ի, առաջին հերթին՝ Ռուսաստանի հաշվին», հայտարարել է ՌԴ Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը: Նա այդպես է արձագանքել ՌԴ-ում սահմանափակումներից տուժած ֆերմերներին փոխհատուցումներ տրամադրելու մասին Փաշինյանի հայտարարությանը:
Նա հավելել է, որ Ուկրաինայում էլ նույնն էր՝ խոսում զարգացման մասին, բայց եվրոպական շուկան, ըստ էության, չբացվեց նրանց արտադրանքի համար, գրում է ՌԲԿ-ն:
Վոլոդինը հավելել է, որ Փաշինյանը Հայաստանի քաղաքացիներին բաց չի ներկայացնում Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացի և «թաքցնում է ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու հնարավոր հետևանքները»։
Վոլոդինի խոսքով՝ դրանց թվում կարող են լինել բնակչության համար գազի գնի գրեթե քառակի աճը, Ռուսաստանից Հայաստան կատարվող դրամական փոխանցումների կտրուկ նվազումը, որոնք տարեկան կազմում են մոտ 4 միլիարդ դոլար և ապահովում են բոլոր փոխանցումների շուրջ երկու երրորդը, ինչպես նաև միգրացիոն արտոնությունների դադարեցումը։ Նրա պնդմամբ՝ այդ դեպքում Ռուսաստանի տարածքում աշխատելու համար անհրաժեշտ կլինի օգտվել միայն արտոնագրային համակարգից։
Վոլոդինը նաև նշել է, որ կարող են դադարեցվել Հայաստանից Ռուսաստան իրականացվող ծաղիկների, հատապտուղների, մրգերի, բանջարեղենի, այդ թվում՝ պղպեղի, ձկնամթերքի, ալկոհոլային արտադրանքի և հանքային ջրի մատակարարումները։
«Նույնը տեղի ունեցավ Ուկրաինայում։ Երբ որոշում էին կայացնում ԵՄ-ի հետ ինտեգրման մասին, մի բան էին ասում, այդ թվում՝ զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ։ Իրականում պարզվեց, որ նույն ուկրաինական գյուղատնտեսական արտադրանքը, ըստ էության, այդպես էլ չթույլատրեցին, որ մուտք գործի եվրոպական շուկաներ՝ դրա համար սահմանելով խիստ և ոչ շահավետ սակագնային քվոտաներ։ Նույնը սպասում է նաև Հայաստանին», — հավելել է Վոլոդինը։
Նա նաև կարծիք է հայտնել, որ Փաշինյանը, հավանաբար, անձնական պարտավորություն է ստանձնել Հայաստանի եվրոպական ինտեգրման ուղղությամբ և փորձում է այդ գործընթացի ծախսերը բարդել ԵԱՏՄ-ի և Ռուսաստանի վրա։
«Ակնհայտ է, որ նրան չի մտահոգում հայ ժողովրդի ճակատագիրը և Հայաստանի պետականությունը։ Այս դեպքում նա կարծում է, որ այդ կերպ կպահպանի իր անձնական իշխանությունը», — եզրափակել է Պետդումայի նախագահը։
Փաշինյանը խոստացել է փոխհատուցումներ տրամադրել այն ֆերմերներին, որոնք վնասներ կկրեն Ռուսաստան արտահանման սահմանափակումների հետևանքով։ Գեղարքունիքի մարզում նախընտրական հանդիպման ընթացքում նա հայտարարել է, որ պետական աջակցությունն ուղղվելու է կրած վնասների փոխհատուցմանը։ Միաժամանակ վարչապետն ընդունել է, որ որոշ դեպքերում հայկական արտադրանքը չի համապատասխանել որակի պահանջվող չափանիշներին՝ նշելով, որ նման ընկերություններին ևս աջակցություն է ցուցաբերվելու արտադրանքի որակի բարելավման նպատակով։
Բացի այդ, Ռուսաստանը սահմանափակումներ է կիրառել հայկական արտադրանքի ներմուծման նկատմամբ։ Մասնավորապես, արգելվել է Հայաստանից «Ջերմուկ» հանքային ջրերի, ծաղիկների, ինչպես նաև որոշ ալկոհոլային խմիչքների ներմուծումը։ Սահմանափակումներ են կիրառվել նաև գյուղատնտեսական մի շարք ապրանքների, այդ թվում՝ լոլիկի, վարունգի և ելակի ներմուծման նկատմամբ։ ՌԴ-նհունիսի 2-իցսահմանափակում է ՀՀ-ից կեռասի, ծիրանի, դեղձի, սալորի, խաղողիև այլ կորիզավոր մրգերիներմուծումը, ինչպես նաև տարանցումը ԵԱՏՄ մյուս երկրներ:

2 Июнь 2026 - 13:44 AMT
Председатель Государственной думы России Вячеслав Володин заявил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян «использует ЕАЭС для продвижения к Европейскому союзу» и пытается решать свои проблемы за счет Евразийского экономического союза и прежде всего России. Таким образом он отреагировал на заявление Пашиняна о предоставлении компенсаций фермерам, пострадавшим из-за российских ограничений на импорт.
Володин добавил, что аналогичная ситуация ранее наблюдалась на Украине: там также говорили о перспективах развития, однако, по его словам, европейский рынок фактически не открылся для украинской продукции, пишет «РБК».
Он также заявил, что Пашинян не раскрывает гражданам Армении в полной мере детали процесса вступления в Европейский союз и «скрывает возможные последствия выхода из ЕАЭС».
По словам Володина, к таким последствиям могут относиться почти четырехкратный рост цен на газ для населения, резкое сокращение денежных переводов из России в Армению, объем которых составляет около 4 млрд долларов в год и обеспечивает примерно две трети всех переводов, а также прекращение миграционных льгот. В таком случае для работы на территории России, по его утверждению, потребуется пользоваться исключительно патентной системой.
Володин также заявил, что могут быть прекращены поставки из Армении в Россию цветов, ягод, фруктов, овощей, в том числе перца, рыбной продукции, алкогольных напитков и минеральной воды.
«То же самое произошло на Украине. Когда принимались решения об интеграции с Европейским союзом, говорили одно, в том числе о перспективах развития. На практике оказалось, что украинскую сельскохозяйственную продукцию фактически так и не допустили на европейские рынки, установив для нее жесткие и невыгодные тарифные квоты. То же самое ожидает и Армению», — заявил Володин.
Он также высказал мнение, что Пашинян, вероятно, взял на себя личные обязательства по продвижению европейской интеграции Армении и пытается переложить издержки этого процесса на ЕАЭС и Россию.
«Очевидно, что его не волнует судьба армянского народа и армянской государственности. В данном случае он считает, что таким образом сохранит свою личную власть», — заключил председатель Госдумы.
Ранее Пашинян пообещал предоставить компенсации фермерам, которые понесут убытки из-за ограничений на экспорт в Россию. Во время предвыборной встречи в Гегаркуникской области он заявил, что государственная поддержка будет направлена на возмещение понесенного ущерба. Одновременно премьер-министр признал, что в ряде случаев армянская продукция не соответствовала необходимым стандартам качества, отметив, что таким компаниям также будет оказана помощь для повышения качества продукции.
В последние дни различные российские официальные лица заявляли, что если Армения продолжит движение в сторону Европейского союза, она может лишиться возможности приобретать российский газ на льготных условиях.
Кроме того, Россия ввела ограничения на импорт армянской продукции. В частности, запрещен ввоз минеральной воды «Джермук», цветов, а также некоторых алкогольных напитков. Ограничения затронули и ряд сельскохозяйственных товаров, включая помидоры, огурцы и клубнику. С 2 июня Россия ограничивает импорт из Армении черешни, абрикосов, персиков, слив, винограда и других косточковых фруктов, а также их транзит в другие государства ЕАЭС.