ՌԴ «Ռոսսելխոզնադզորը» հայտարարել է, որ հունիսի 3-ից ժամանակավոր սահմանափակվում է Հայաստանից ծագող և արտահանվող սերմային մշակաբույսերի, սմբուկի, կարտոֆիլի և չրերի ներմուծման նկատմամբ։
Գերատեսչության հաղորդմամբ՝ սահմանափակումները վերաբերում են նաև նշված արտադրանքի տարանցմանը դեպի ԵԱՏՄ անդամ երկրներ։
Հաղորդագրության համաձայն՝ սահմանափակումները պահպանվելու են մինչև արտահանվող ապրանքների անվտանգության ապահովման համապատասխան մեխանիզմների մշակումը և ներդրումը։
Ռոսսելխոզնադզորը նաև նշել է, որ ստեղծված իրավիճակը, իր գնահատմամբ, վկայում է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության առջև ծառացած կառուցվածքային խնդիրների մասին և ցույց է տալիս, որ գերատեսչությունը դժվարություններ ունի գյուղատնտեսական արտադրողների վերահսկողության գործառույթներն իրականացնելու հարցում։
Նշվել է նաև, որ 2019 թվականին իրականացված կառավարական կառուցվածքային բարեփոխումների արդյունքում Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարությունը լուծարվել է, իսկ դրա լիազորությունները փոխանցվել են էկոնոմիկայի նախարարությանը։
Ներկայումս ագրոարդյունաբերական համալիրի ոլորտում պետական քաղաքականության մշակմամբ և իրականացմամբ զբաղվում է հենց այդ գերատեսչությունը։ Այն պատասխանատու է ագրարային քաղաքականության, գյուղմթերքի վերամշակման, անասնաբուծության, անասնաբուժության, բուսաբուծության, թունաքիմիկատների և ագրոքիմիկատների կիրառման, օրգանական գյուղատնտեսության, գյուղատնտեսական կոոպերացիաների և ձկնաբուծության ոլորտների համար։
«Ռոսսելխոզնադզորը» հայտարարել է, որ հունիսի 2-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ է կիրառել Հայաստանից բալի, կեռասի, ծիրանի, սալորի, դեղձի, նեկտարինի և խաղողի ներմուծման նկատմամբ։ Դրանից առաջ սահմանափակումներ են կիրառվել նաև Հայաստանից արտահանվող մի շարք բանջարեղենային մշակաբույսերի նկատմամբ։
Ռուսաստանը նաև արգելել է հայկական «Ջերմուկ» հանքային ջրերի, ծաղիկների, ձկնամթերքի և որոշ ալկոհոլային խմիչքների ներմուծումը։

Russia’s Federal Service for Veterinary and Phytosanitary Surveillance (Rosselkhoznadzor) has announced that temporary restrictions on the import of seed crops, eggplants, potatoes, and dried fruits originating from and exported by Armenia will take effect on June 3.
According to the agency, the restrictions will also apply to the transit of these products to other member states of the Eurasian Economic Union (EAEU).
The statement says the measures will remain in force until appropriate mechanisms are developed and implemented to ensure the safety of exported goods.
Rosselkhoznadzor also stated that, in its assessment, the situation reflects structural challenges facing Armenia’s Ministry of Economy and indicates difficulties in carrying out oversight functions over agricultural producers.
The agency further noted that Armenia’s Ministry of Agriculture was dissolved as part of government structural reforms carried out in 2019, with its powers transferred to the Ministry of Economy.
At present, the Ministry of Economy is responsible for developing and implementing state policy in the agro-industrial sector. Its responsibilities include agricultural policy, food processing, livestock breeding, veterinary services, crop production, the use of pesticides and agrochemicals, organic agriculture, agricultural cooperatives and fish farming.
Rosselkhoznadzor previously announced that temporary restrictions on imports of cherries, sweet cherries, apricots, plums, peaches, nectarines and grapes from Armenia took effect on June 2. Earlier restrictions had also been imposed on several vegetable crops exported from Armenia.
Russia has also banned imports of Armenian Jermuk mineral water, flowers, fish products and certain alcoholic beverages.