ՌԴ «Ռոսսելխոզնադզորը» հայտարարել է, որ հունիսի 3-ից ժամանակավոր սահմանափակվում է Հայաստանից ծագող և արտահանվող սերմային մշակաբույսերի, սմբուկի, կարտոֆիլի և չրերի ներմուծման նկատմամբ։
Գերատեսչության հաղորդմամբ՝ սահմանափակումները վերաբերում են նաև նշված արտադրանքի տարանցմանը դեպի ԵԱՏՄ անդամ երկրներ։
Հաղորդագրության համաձայն՝ սահմանափակումները պահպանվելու են մինչև արտահանվող ապրանքների անվտանգության ապահովման համապատասխան մեխանիզմների մշակումը և ներդրումը։
Ռոսսելխոզնադզորը նաև նշել է, որ ստեղծված իրավիճակը, իր գնահատմամբ, վկայում է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության առջև ծառացած կառուցվածքային խնդիրների մասին և ցույց է տալիս, որ գերատեսչությունը դժվարություններ ունի գյուղատնտեսական արտադրողների վերահսկողության գործառույթներն իրականացնելու հարցում։
Նշվել է նաև, որ 2019 թվականին իրականացված կառավարական կառուցվածքային բարեփոխումների արդյունքում Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարությունը լուծարվել է, իսկ դրա լիազորությունները փոխանցվել են էկոնոմիկայի նախարարությանը։
Ներկայումս ագրոարդյունաբերական համալիրի ոլորտում պետական քաղաքականության մշակմամբ և իրականացմամբ զբաղվում է հենց այդ գերատեսչությունը։ Այն պատասխանատու է ագրարային քաղաքականության, գյուղմթերքի վերամշակման, անասնաբուծության, անասնաբուժության, բուսաբուծության, թունաքիմիկատների և ագրոքիմիկատների կիրառման, օրգանական գյուղատնտեսության, գյուղատնտեսական կոոպերացիաների և ձկնաբուծության ոլորտների համար։
«Ռոսսելխոզնադզորը» հայտարարել է, որ հունիսի 2-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ է կիրառել Հայաստանից բալի, կեռասի, ծիրանի, սալորի, դեղձի, նեկտարինի և խաղողի ներմուծման նկատմամբ։ Դրանից առաջ սահմանափակումներ են կիրառվել նաև Հայաստանից արտահանվող մի շարք բանջարեղենային մշակաբույսերի նկատմամբ։
Ռուսաստանը նաև արգելել է հայկական «Ջերմուկ» հանքային ջրերի, ծաղիկների, ձկնամթերքի և որոշ ալկոհոլային խմիչքների ներմուծումը։

Россельхознадзор сообщил, что с 3 июня вводятся временные ограничения на импорт из Армении семенных культур, баклажанов, картофеля и сухофруктов.
По информации ведомства, ограничения распространяются также на транзит указанной продукции в государства — члены Евразийского экономического союза.
Согласно сообщению, меры будут действовать до разработки и внедрения соответствующих механизмов, обеспечивающих безопасность экспортируемой продукции.
Россельхознадзор также заявил, что сложившаяся ситуация, по его оценке, свидетельствует о структурных проблемах, стоящих перед Министерством экономики Армении, и показывает наличие трудностей с осуществлением контроля за сельскохозяйственными производителями.
Кроме того, ведомство напомнило, что в результате проведенных в 2019 году структурных реформ правительства Министерство сельского хозяйства Армении было упразднено, а его полномочия переданы Министерству экономики.
В настоящее время именно это ведомство занимается разработкой и реализацией государственной политики в агропромышленном комплексе. Оно отвечает за аграрную политику, переработку сельскохозяйственной продукции, животноводство, ветеринарию, растениеводство, применение пестицидов и агрохимикатов, органическое сельское хозяйство, сельскохозяйственные кооперативы и рыбоводство.
Ранее Россельхознадзор сообщил, что с 2 июня ввел временные ограничения на импорт из Армении вишни, черешни, абрикосов, слив, персиков, нектаринов и винограда. До этого ограничения были введены и в отношении ряда овощных культур, экспортируемых из Армении.
Россия также запретила импорт армянской минеральной воды «Джермук», цветов, рыбной продукции и некоторых алкогольных напитков.