3 Հունիս 2026 - 06:53 AMT
Հունիսի 2-ին Կարս քաղաքում տեղի է ունեցել Թուրքիայի և Հայաստանի գործարար շրջանակների հանդիպումը՝ քննարկվել են համագործակցության հեռանկարները:
Այն կազմակերպվել էր Կարսի Առևտրի և արդյունաբերության պալատի (KATSO) նախաձեռնությամբ՝ Հայաստանի և Թուրքիայի արտգործնախարարությունների, ինչպես նաև Թուրքիայի առևտրային պալատների և ապրանքային բորսաների միության (TOBB) աջակցությամբ։ Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տրանսպորտի, լոգիստիկայի, զբոսաշրջության և առևտրի ոլորտներում համագործակցության հնարավորություններին, գրում է ermenihaber.am-ը։
Բացման ելույթում Կարսի առևտրի և արդյունաբերության պալատի նախագահ Քադիր Բոզանը նշել է, որ Կարսը պատմության ընթացքում հանդիսացել է առևտրային ճանապարհների կարևոր հանգույցներից մեկը՝ առանձնացնելով տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության կարևորությունը։
Նրա խոսքով՝ տրանսպորտային և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների զարգացումն առանցքային նշանակություն ունի տարածաշրջանի տնտեսական հեռանկարի համար, և նա հույս է հայտնել, որ անցկացված յուրաքանչյուր հանդիպում նպաստելու է նոր ներդրումների ներգրավմանն ու բարեկամական կապերի ձևավորմանը։
«TOBB»-ի վարչության անդամ և Էրզրումի առևտրի և արդյունաբերության պալատի նախագահ Սաիմ Օզաքալընը նշել է, որ գործարար աշխարհը կարևոր դեր ունի երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման գործում։ Նրա գնահատմամբ՝ թուրքական ընկերությունների ձեռքբերումները միջազգային նախագծերում տարածաշրջանային համագործակցության շնորհիվ կարող են առավել ընդլայնվել։
Ելույթ է ունեցել նաև Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի խորհրդական Հայկ Դարբինյանը։ Նա նշել է, որ երկու պետությունների միջև հարաբերությունների կարգավորման ընթացքը տնտեսական համագործակցության համար նոր հնարավորություններ են ստեղծել։
«Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ձևավորվող անմիջական առևտրային հնարավորությունները կարող են օգտակար լինել երկու երկրների համար»,- հայտարարել է Դարբինյանը։
Թուրքիայի ԱԳՆ Կովկասի հարցերով ստորաբաժանման ղեկավարի տեղակալ Այշե Ուզերը ևս նշել է, որ Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ կարևոր քայլեր են ձեռնարկվում։
«Հույս ունենք, որ 2026 թվականը կդառնա այն տարին, երբ այս նպատակները կվերածվեն իրականության։ Գործարար շրջանակների համագործակցությունը կնպաստի մեր հարաբերությունների ամրապնդմանը»,-նշել է Ուզերը։
Պաշտոնական ելույթներից հետո թուրք և հայ գործարարները B2B ձևաչափով փակ հանդիպումներ են անցկացրել սննդի արդյունաբերության, տեքստիլի, շինարարության, զբոսաշրջության և տեխնոլոգիաների ոլորտներում։ Քննարկումների ընթացքում դիտարկվել են նոր առևտրային կապերի ձևավորման և համատեղ նախագծերի իրականացման հնարավորությունները։
Տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ, որի ընթացքում: Ընդգծվել է Ախալքալաք–Կարս երկաթուղու բացումը Հայաստանից արտահանումներ և Հայաստան ներմուծումներ իրականացնելու համար։ Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև երկկողմ օրակարգի հարցերի վերաբերյալ և գոհունակություն հայտնել շփումների ակտիվացման առիթով։

3 Июнь 2026 - 07:27 AMT
2 июня в городе Карс состоялась встреча представителей деловых кругов Армении и Турции, посвященная перспективам экономического сотрудничества.
Мероприятие было организовано по инициативе Торгово-промышленной палаты Карса (KATSO) при поддержке министерств иностранных дел Армении и Турции, а также Союза торговых палат и товарных бирж Турции (TOBB). Участники обсудили возможности взаимодействия в сферах транспорта, логистики, туризма и торговли, сообщает «ermenihaber.am ».
Выступая на открытии встречи, председатель Торгово-промышленной палаты Карса Кадир Бозан отметил, что город исторически являлся важным узлом торговых путей, и подчеркнул значение регионального экономического сотрудничества.
По его словам, развитие транспортной и логистической инфраструктуры имеет ключевое значение для экономических перспектив региона. Он выразил надежду, что подобные встречи будут способствовать привлечению новых инвестиций и укреплению деловых связей.
Член правления «TOBB» и председатель Торгово-промышленной палаты Эрзурума Саим Озакалын заявил, что деловое сообщество играет важную роль в развитии отношений между государствами. По его мнению, региональное взаимодействие позволит расширить участие турецких компаний в международных проектах.
На встрече также выступил советник министра иностранных дел Армении Айк Дарбинян. Он отметил, что процесс нормализации отношений между двумя странами открыл новые возможности для экономического сотрудничества.
«Формирующиеся прямые торговые возможности между Арменией и Турцией могут быть полезны для обеих стран», — заявил Дарбинян.
Заместитель руководителя подразделения по вопросам Кавказа Министерства иностранных дел Турции Айше Узер также отметила, что в направлении развития армяно-турецких отношений предпринимаются важные шаги.
«Надеемся, что 2026 год станет годом, когда эти цели воплотятся в реальность. Сотрудничество деловых кругов будет способствовать укреплению наших отношений», — сказала Узер.
После официальной части армянские и турецкие предприниматели провели закрытые встречи в формате B2B по вопросам пищевой промышленности, текстильной отрасли, строительства, туризма и технологий. Стороны обсудили возможности установления новых торговых связей и реализации совместных проектов.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган также провели телефонный разговор. В ходе беседы была подчеркнута важность открытия железнодорожной линии Ахалкалаки–Карс для осуществления экспорта из Армении и импорта в страну. Собеседники обменялись мнениями по вопросам двусторонней повестки и выразили удовлетворение активизацией контактов.