3 Հունիս 2026 - 06:53 AMT
Հունիսի 2-ին Կարս քաղաքում տեղի է ունեցել Թուրքիայի և Հայաստանի գործարար շրջանակների հանդիպումը՝ քննարկվել են համագործակցության հեռանկարները:
Այն կազմակերպվել էր Կարսի Առևտրի և արդյունաբերության պալատի (KATSO) նախաձեռնությամբ՝ Հայաստանի և Թուրքիայի արտգործնախարարությունների, ինչպես նաև Թուրքիայի առևտրային պալատների և ապրանքային բորսաների միության (TOBB) աջակցությամբ։ Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տրանսպորտի, լոգիստիկայի, զբոսաշրջության և առևտրի ոլորտներում համագործակցության հնարավորություններին, գրում է ermenihaber.am-ը։
Բացման ելույթում Կարսի առևտրի և արդյունաբերության պալատի նախագահ Քադիր Բոզանը նշել է, որ Կարսը պատմության ընթացքում հանդիսացել է առևտրային ճանապարհների կարևոր հանգույցներից մեկը՝ առանձնացնելով տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության կարևորությունը։
Նրա խոսքով՝ տրանսպորտային և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների զարգացումն առանցքային նշանակություն ունի տարածաշրջանի տնտեսական հեռանկարի համար, և նա հույս է հայտնել, որ անցկացված յուրաքանչյուր հանդիպում նպաստելու է նոր ներդրումների ներգրավմանն ու բարեկամական կապերի ձևավորմանը։
«TOBB»-ի վարչության անդամ և Էրզրումի առևտրի և արդյունաբերության պալատի նախագահ Սաիմ Օզաքալընը նշել է, որ գործարար աշխարհը կարևոր դեր ունի երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման գործում։ Նրա գնահատմամբ՝ թուրքական ընկերությունների ձեռքբերումները միջազգային նախագծերում տարածաշրջանային համագործակցության շնորհիվ կարող են առավել ընդլայնվել։
Ելույթ է ունեցել նաև Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի խորհրդական Հայկ Դարբինյանը։ Նա նշել է, որ երկու պետությունների միջև հարաբերությունների կարգավորման ընթացքը տնտեսական համագործակցության համար նոր հնարավորություններ են ստեղծել։
«Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ձևավորվող անմիջական առևտրային հնարավորությունները կարող են օգտակար լինել երկու երկրների համար»,- հայտարարել է Դարբինյանը։
Թուրքիայի ԱԳՆ Կովկասի հարցերով ստորաբաժանման ղեկավարի տեղակալ Այշե Ուզերը ևս նշել է, որ Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ կարևոր քայլեր են ձեռնարկվում։
«Հույս ունենք, որ 2026 թվականը կդառնա այն տարին, երբ այս նպատակները կվերածվեն իրականության։ Գործարար շրջանակների համագործակցությունը կնպաստի մեր հարաբերությունների ամրապնդմանը»,-նշել է Ուզերը։
Պաշտոնական ելույթներից հետո թուրք և հայ գործարարները B2B ձևաչափով փակ հանդիպումներ են անցկացրել սննդի արդյունաբերության, տեքստիլի, շինարարության, զբոսաշրջության և տեխնոլոգիաների ոլորտներում։ Քննարկումների ընթացքում դիտարկվել են նոր առևտրային կապերի ձևավորման և համատեղ նախագծերի իրականացման հնարավորությունները։
Տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ, որի ընթացքում: Ընդգծվել է Ախալքալաք–Կարս երկաթուղու բացումը Հայաստանից արտահանումներ և Հայաստան ներմուծումներ իրականացնելու համար։ Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև երկկողմ օրակարգի հարցերի վերաբերյալ և գոհունակություն հայտնել շփումների ակտիվացման առիթով։

Armenian and Turkish business representatives met in the city of Kars on June 2 to discuss prospects for economic cooperation.
The event was organized by the Kars Chamber of Commerce and Industry (KATSO) with the support of the foreign ministries of Armenia and Turkey, as well as the Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey (TOBB). Participants examined opportunities for cooperation in transport, logistics, tourism and trade, ermenihaber.am reported.
Opening the meeting, KATSO President Kadir Bozan said Kars had historically served as an important crossroads of trade routes and highlighted the significance of regional economic cooperation.
He stressed that the development of transport and logistics infrastructure is crucial for the region’s economic future and expressed hope that such meetings would encourage new investment and strengthen ties between business communities.
TOBB board member and President of the Erzurum Chamber of Commerce and Industry Saim Ozakalin said the business sector plays an important role in advancing relations between countries. He noted that regional cooperation could further expand the international reach of Turkish companies and projects.
Hayk Darbinyan, adviser to Armenia’s foreign minister, also addressed the gathering. He said progress in the normalization process between the two countries had created new opportunities for economic engagement.
“Emerging direct trade opportunities between Armenia and Turkey can be beneficial for both countries,” Darbinyan said.
Ayse Uzer, deputy head of the Caucasus Department at Turkey’s Foreign Ministry, said important steps were being taken to advance bilateral relations.
“We hope that 2026 will become the year when these goals turn into reality. Cooperation between business communities will contribute to strengthening our relations,” Uzer said.
Following the official speeches, Armenian and Turkish business representatives held closed B2B meetings focused on the food industry, textiles, construction, tourism and technology sectors. Discussions covered opportunities for establishing new trade links and launching joint projects.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Turkish President Recep Tayyip Erdogan also held a phone conversation, during which they highlighted the opening of the Akhalkalaki–Kars railway for exports from Armenia and imports into the country. The two leaders also exchanged views on issues on the bilateral agenda and welcomed the increased level of contacts.