3 Հունիս 2026 - 09:13 AMT
ԶԼՄ․ Ֆոն դեր Լայենն ու Փաշինյանը կքննարկեն ԵՄ հնարավոր աջակցությունը ՀՀ-ին՝ ՌԴ սահմանափակումների ֆոնին
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 3-ին հեռախոսազրույց կունենան՝ քննարկելու ԵՄ կողմից ՀՀ-ին տրամադրվելիք աջակցությունը՝ Ռուսաստանի սահմանած տնտեսական սահմանափակումների պայմաններում, հայտնում է «Ազատությունը» Բրյուսելում իր աղբյուրների վրա հղումով:
Նույն տեղեկությունների համաձայն՝ Եվրամիությունը պատրաստվում է ֆինանսական աջակցություն հատկացնել Երևանին, թեև դրա վերջնական չափը դեռ չի որոշվել։
Ֆինանսական օժանդակությունից բացի, աղբյուրների փոխանցմամբ, Բրյուսելը մտադիր է Հայաստանի համար կիրառել արտոնյալ պայմաններ առևտրի ոլորտում։ Խոսքը վերաբերում է Առևտրի ինքնավար միջոցառումներին (Autonomous Trade Measures – ATM), որոնց շրջանակում հայկական որոշ ապրանքներ կարող են մուտք գործել եվրոպական շուկա՝ առանց մաքսատուրքերի և քվոտաների։
Թե հատկապես հայկական որ ապրանքների վրա կարող է տարածվել այդ արտոնյալ ռեժիմը, առայժմ չի հստակեցվել։ Միևնույն ժամանակ հայտնի է, որ Եվրամիությունը սովորաբար այդ գործիքն օգտագործում է այն դեպքերում, երբ անհրաժեշտ է լինում աջակցել գործընկեր երկրներին՝ ճգնաժամային իրավիճակներում տնտեսության կայունացման և եվրոպական շուկայի հետ ինտեգրման խորացման նպատակով։
Այս մեխանիզմի ամենավերջին օրինակը Ուկրաինան է եղել, որի նկատմամբ այդ ռեժիմը սահմանվել է 2022 թվականի հունիսին՝ Ռուսաստանի լայնածավալ ներխուժումից մի քանի ամիս անց։
Մոլդովան Առևտրի ինքնավար միջոցառումներից օգտվում է դեռ 2008 թվականից, իսկ 2014 թվականին Եվրամիությունն առավել ընդլայնել է այդ արտոնությունները այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանն արգելել է մոլդովական գինիների, մրգերի և մսամթերքի ներմուծումը։
Հայաստանի կառավարությունը Բրյուսելի հետ այդ արտոնյալ ռեժիմի շուրջ բանակցությունները սկսել է տարիներ առաջ։
«Քննարկումները հեշտ չեն ընթանում», -2024-ին հայտարարել էր Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Այժմ, սակայն, «Ազատության» աղբյուրների տվյալներով, Եվրահանձնաժողովը պատրաստ է առաջ շարժվել այդ ուղղությամբ։
Միաժամանակ նշվում է, որ այս առևտրային արտոնությունները միակողմանի բնույթ ունեն, և Հայաստանը պարտավոր չէ եվրոպական ապրանքների նկատմամբ կիրառել նույն մոտեցումները, ինչը կարող էր հակասել ԵԱՏՄ շրջանակում Երևանի ստանձնած պարտավորություններին։
Ավելի վաղ տեղեկացվել է Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի և ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարտա Կոսի հեռախոսազրույցի մասին։ Զրույցից հետո եվրոպացի պաշտոնյան X-ում գրել էր, որ Բրյուսելը համերաշխ է Ռուսաստանի աճող տնտեսական ճնշումների դեմ կանգնած Հայաստանի հետ և փնտրում է արագ արձագանքման ուղիներ։
«Մենք կարագացնենք աշխատանքը՝ խթանելու առևտրային և էներգետիկ կապերը Հարավային Կովկասի ուղղությամբ և տարածաշրջանում, ինչպես նաև աջակցելու Հայաստանի տնտեսական կապերի ամրապնդմանը իր անմիջական հարևանների հետ», – հայտարարել էր ԵՄ հանձնակատարը՝ հավելելով, որ Հայաստանը ինքնիշխան և անկախ երկիր է, որի ժողովուրդն ազատ է ընտրելու իր երկրի ուղին:
Եթե Եվրամիությունը վերջնական որոշում կայացնի Հայաստանի համար Առևտրի ինքնավար միջոցառումների կիրառման վերաբերյալ, ապա դա հայկական արտադրողների համար հնարավորություն կստեղծի մուտք գործել մոտ 450 միլիոն սպառող ունեցող եվրոպական շուկա՝ պայմանով, որ արտահանվող արտադրանքը համապատասխանի եվրոպական չափանիշներին և որակի պահանջներին։
Ռուսաստանը սահմանափակումներ է կիրառել հայկական արտադրանքի ներմուծման նկատմամբ։ Մասնավորապես, արգելվել է Հայաստանից «Ջերմուկ» հանքային ջրերի, ծաղիկների, ինչպես նաև որոշ ալկոհոլային խմիչքների ներմուծումը։ Սահմանափակումներ են կիրառվել նաև գյուղատնտեսական մի շարք ապրանքների, այդ թվում՝ լոլիկի, վարունգի և ելակի ներմուծման նկատմամբ։ ՌԴ-նհունիսի 2-իցսահմանափակում է ՀՀ-ից կեռասի, ծիրանի, դեղձի, սալորի, խաղողիև այլ կորիզավոր մրգերիներմուծումը, ինչպես նաև տարանցումը ԵԱՏՄ մյուս երկրներ: Հունիսի 3-ից ՌԴ-ն սահմանափակել էՀայաստանից ծագող և արտահանվող սմբուկի, կարտոֆիլի և չրերի ներմուծմաննկատմամբ։

3 Июнь 2026 - 10:08 AMT
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен и премьер-министр Армении Никол Пашинян 3 июня проведут телефонный разговор, в ходе которого обсудят возможную поддержку со стороны Европейского союза на фоне экономических ограничений, введенных Россией в отношении армянской продукции. Об этом сообщает «Радио Азатутюн» со ссылкой на источники в Брюсселе.
По информации издания, Евросоюз готовит пакет финансовой помощи для Армении, однако его окончательный объем пока не определен.
Помимо прямой финансовой поддержки, Брюссель рассматривает возможность предоставления Армении преференций в торговой сфере в рамках механизма Autonomous Trade Measures (ATM) — автономных торговых мер. Этот инструмент позволяет отдельным товарам получать доступ на рынок ЕС без таможенных пошлин и количественных ограничений.
Какие именно армянские товары могут подпасть под действие нового режима, пока не уточняется. Обычно Евросоюз использует данный механизм для поддержки государств-партнеров в кризисных условиях и содействия их более глубокой интеграции с европейским рынком.
Последним примером такого решения стала Украина, для которой режим автономных торговых мер был введен в июне 2022 года после начала полномасштабного российского вторжения.
Молдова пользуется этим инструментом с 2008 года, а в 2014 году ЕС значительно расширил предоставленные ей льготы после того, как Россия запретила импорт молдавских вин, фруктов и мясной продукции.
Переговоры между Ереваном и Брюсселем по вопросу предоставления торговых преференций ведутся уже несколько лет.
«Обсуждения идут непросто», — заявлял в 2024 году министр экономики Армении Геворг Папоян.
По данным источников «Азатутюн», сейчас Еврокомиссия готова продвигаться в этом направлении.
Отмечается также, что рассматриваемые торговые льготы будут носить односторонний характер. Армения не будет обязана предоставлять аналогичные преимущества европейским товарам, что позволит избежать противоречий с обязательствами страны в рамках Евразийского экономического союза.
Ранее сообщалось о телефонном разговоре министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна и комиссара ЕС по вопросам расширения Марты Кос. После беседы европейский политик написала в X, что Брюссель солидарен с Арменией перед лицом усиливающегося экономического давления со стороны России и рассматривает возможности оперативной поддержки.
«Мы ускорим работу по развитию торговых и энергетических связей в направлении Южного Кавказа и внутри региона, а также по укреплению экономических связей Армении с соседними государствами», — заявила Кос, подчеркнув, что Армения является суверенной и независимой страной, а ее граждане вправе самостоятельно определять будущее своей страны.
Если ЕС примет окончательное решение о применении автономных торговых мер в отношении Армении, армянские производители смогут получить доступ к европейскому рынку с населением около 450 миллионов человек при условии соблюдения европейских стандартов и требований к качеству продукции.
Россия ранее ввела ограничения на импорт ряда армянских товаров. Под запрет попали минеральная вода «Джермук», цветочная продукция и некоторые виды алкогольных напитков. Ограничения также затронули отдельные сельскохозяйственные товары, включая томаты, огурцы и клубнику. С 2 июня Россия ограничила импорт и транзит армянской черешни, абрикосов, персиков, слив, винограда и других косточковых фруктов в страны ЕАЭС. С 3 июня ограничения распространились также на баклажаны, картофель и сухофрукты армянского происхождения.