3 Հունիս 2026 - 09:40 AMT
Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայությունը (ԱՀԾ) հայտարարել է, որ ԵՄ–ն վարկաբեկիչ նյութեր է պատրաստում Ռուս ուղղափառ եկեղեցու Երևանի և Հայաստանի թեմի դեմ:
«Ծառայության տրամադրության տակ են հայտնվել տվյալներ, որոնց համաձայն ներկայում այսպես կոչված եվրոպացի գործընկերները վարկաբեկիչ նյութեր են պատրաստում Ռուս ուղղափառ եկեղեցու Երևանի և Հայաստանի թեմի ներկայացուցիչների վերաբերյալ, որպեսզի Հայաստանի իշխանություններին դրդեն այդ թեմի դեմ լայնածավալ հետապնդումներ սկսելու», – ասվում է հաղորդագրության մեջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ ՌԴ ԱՀԾ-ի՝ Եվրամիությունը կոշտ ճնշում է գործադրել Գյումրիում տեղակայված ՌԴ ԶՈւ 102-րդ ռազմաբազայի Սուրբ Միքայել Հրեշտակապետ մատուռ-եկեղեցու հոգևոր հովիվ, Ռուս ուղղափառ եկեղեցու քահանա Տիմոֆեյ Կազարյանի նկատմամբ։
«Բրյուսելի կողմից հովանավորվող «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» և «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ» հասարակական կազմակերպությունները համեստ քահանային մեղադրել են, ոչ ավել, ոչ պակաս, Հայաստանում հունիսի 7-ին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններին միջամտելու մեջ», – ասվում է հայտարարության մեջ:
ՌԴ արտաքին հետախուզությունը պնդում է, որ ԵՄ-ն մտադիր է դուրս մղել ՀՀ-ից Ռուս ուղղափառ եկեղեցուն:
«Եվրաինտեգրման պարտադիր պայմաններից մեկը, որը ներկայացվում է հայկական իշխանություններին, Մոսկվայի հետ բազմադարյա կրոնական և հոգևոր կապերի լիակատար խզման պահանջն է», — ասված է հաղորդագրությունում։
Ըստ Ռդ ԱՀԾ-ի՝ այդ հարցով զբաղվում է ապրիլին Հայաստանում ստեղծված ԵՄ գործընկերային առաքելությունը։ Ըստ կառույցի՝ նպատակն է ՌՈւԵ թեմին զրկել եկեղեցական անշարժ գույքից օգտվելու իրավունքից և խոչընդոտել նրա երկխոսությունը տեղական կրոնական կառույցների, մասնավորապես՝ Հայ Առաքելական եկեղեցու հետ։

Служба внешней разведки России (СВР) заявила, что в Европейском союзе готовятся материалы дискредитирующего характера против Ереванско-Армянской епархии Русской православной церкви.
«В распоряжении службы оказались сведения, согласно которым так называемые европейские партнеры в настоящее время готовят дискредитирующие материалы в отношении представителей Ереванско-Армянской епархии Русской православной церкви, чтобы подтолкнуть власти Армении к началу масштабного преследования епархии», — говорится в заявлении, которое приводит «РИА Новости».
По утверждению СВР, Евросоюз также оказал серьезное давление на священника Русской православной церкви Тимофея Казаряна, духовного настоятеля храма-часовни Святого Архангела Михаила, расположенного на территории 102-й российской военной базы в Гюмри.
В заявлении отмечается, что общественные организации «Союз информированных граждан» и «Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи», которые СВР называет структурами, поддерживаемыми Брюсселем, обвинили священнослужителя во вмешательстве в парламентские выборы в Армении, назначенные на 7 июня.
«Поддерживаемые Брюсселем организации обвинили священника ни много ни мало во вмешательстве в парламентские выборы в Армении», — говорится в сообщении.
СВР также утверждает, что Евросоюз намерен вытеснить Русскую православную церковь из Армении.
«Одним из обязательных условий евроинтеграции, предъявляемых армянским властям, является полный разрыв многовековых религиозных и духовных связей с Москвой», — заявили в российской спецслужбе.
По версии СВР, данным вопросом занимается партнерская миссия Европейского союза, созданная в Армении в апреле. Целью этих действий, как утверждается, является лишение епархии права пользоваться церковной недвижимостью и ограничение ее взаимодействия с местными религиозными организациями, в том числе с Армянской апостольской церковью.