3 Հունիս 2026 - 09:40 AMT
Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայությունը (ԱՀԾ) հայտարարել է, որ ԵՄ–ն վարկաբեկիչ նյութեր է պատրաստում Ռուս ուղղափառ եկեղեցու Երևանի և Հայաստանի թեմի դեմ:
«Ծառայության տրամադրության տակ են հայտնվել տվյալներ, որոնց համաձայն ներկայում այսպես կոչված եվրոպացի գործընկերները վարկաբեկիչ նյութեր են պատրաստում Ռուս ուղղափառ եկեղեցու Երևանի և Հայաստանի թեմի ներկայացուցիչների վերաբերյալ, որպեսզի Հայաստանի իշխանություններին դրդեն այդ թեմի դեմ լայնածավալ հետապնդումներ սկսելու», – ասվում է հաղորդագրության մեջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ ՌԴ ԱՀԾ-ի՝ Եվրամիությունը կոշտ ճնշում է գործադրել Գյումրիում տեղակայված ՌԴ ԶՈւ 102-րդ ռազմաբազայի Սուրբ Միքայել Հրեշտակապետ մատուռ-եկեղեցու հոգևոր հովիվ, Ռուս ուղղափառ եկեղեցու քահանա Տիմոֆեյ Կազարյանի նկատմամբ։
«Բրյուսելի կողմից հովանավորվող «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» և «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ» հասարակական կազմակերպությունները համեստ քահանային մեղադրել են, ոչ ավել, ոչ պակաս, Հայաստանում հունիսի 7-ին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններին միջամտելու մեջ», – ասվում է հայտարարության մեջ:
ՌԴ արտաքին հետախուզությունը պնդում է, որ ԵՄ-ն մտադիր է դուրս մղել ՀՀ-ից Ռուս ուղղափառ եկեղեցուն:
«Եվրաինտեգրման պարտադիր պայմաններից մեկը, որը ներկայացվում է հայկական իշխանություններին, Մոսկվայի հետ բազմադարյա կրոնական և հոգևոր կապերի լիակատար խզման պահանջն է», — ասված է հաղորդագրությունում։
Ըստ Ռդ ԱՀԾ-ի՝ այդ հարցով զբաղվում է ապրիլին Հայաստանում ստեղծված ԵՄ գործընկերային առաքելությունը։ Ըստ կառույցի՝ նպատակն է ՌՈւԵ թեմին զրկել եկեղեցական անշարժ գույքից օգտվելու իրավունքից և խոչընդոտել նրա երկխոսությունը տեղական կրոնական կառույցների, մասնավորապես՝ Հայ Առաքելական եկեղեցու հետ։

3 June 2026 - 10:13 AMT
Russia’s Foreign Intelligence Service (SVR) has claimed that the European Union is preparing discrediting materials against the Diocese of Yerevan and Armenia of the Russian Orthodox Church.
According to a statement cited by RIA Novosti, the agency says it has obtained information indicating that “European partners” are compiling materials about representatives of the diocese in an effort to encourage Armenian authorities to launch large-scale actions against it.
The SVR also alleged that the EU exerted strong pressure on Father Timofey Kazaryan, the priest serving at the Chapel-Church of Saint Michael the Archangel located at Russia’s 102nd military base in Gyumri.
According to the statement, the NGOs Union of Informed Citizens and Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor Office, which the SVR described as being supported by Brussels, accused the priest of attempting to interfere in Armenia’s parliamentary elections scheduled for June 7.
“Brussels-backed organizations accused the modest priest of nothing less than interference in Armenia’s parliamentary elections,” the statement said.
The Russian intelligence agency further claimed that the EU intends to push the Russian Orthodox Church out of Armenia.
“One of the mandatory conditions of European integration being presented to the Armenian authorities is the complete severing of centuries-old religious and spiritual ties with Moscow,” the statement said.
According to the SVR, these efforts are being coordinated through the EU Partnership Mission established in Armenia in April. The agency alleges that the goal is to deprive the Russian Orthodox Diocese of the right to use church property and to hinder its dialogue with local religious institutions, including the Armenian Apostolic Church.