ՀՀ որդեգրած քաղաքականությունը տանում է դեպի ՌԴ շահերին հակասող գործողություններ, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան: Նա այդ մասին ասել է Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի շրջանակում՝ անդրադառնալով ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի Հայաստան կատարած այցին։
«Սա պաշտոնական Երևանի կողմից արևմտյան երկրների հետ համագործակցության խորացմանն ուղղված հերթական կոնկրետ քայլերի օրինակ է… Սակայն գործնականում ստացվում է, որ դրանք քայլեր են, որոնք հանգեցնում են Ռուսաստանի շահերի դեմ ուղղված կոնկրետ գործողությունների», – ասել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ՌԴ փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Պանկինն ասել է, որ Հայաստանը պետք է գիտակցված որոշում կայացնի Եվրասիական տնտեսական միությունում (ԵԱՏՄ) իր անդամակցության վերաբերյալ՝ հասկանալով դրա հետ կապված բոլոր հետևանքները։
«Հայաստանը պետք է գիտակցված ընտրություն կատարի՝ հասկանալով բոլոր առավելությունները և այն բոլոր հետևանքները, որոնք կարող են լինել՝ կախված նրանից, թե որ ուղին կընտրի», – ասել է նա:
Հայաստանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը քննարկվել է նաև ԵԱՏՄ գագաթնաժողովում՝ Աստանայում։ Մայիսի 29-ին Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի ղեկավարները համատեղ հայտարարություն են ընդունել, որտեղ նշել են, որ կիսում են այն դիրքորոշումը, ըստ որի՝ Հայաստանում անհրաժեշտ է անցկացնել համազգային հանրաքվե՝ Եվրամիությանը անդամակցելու կամ ԵԱՏՄ կազմում մնալու հարցով։

Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova said Armenia’s current policy trajectory is leading to actions that contradict Russia’s interests.
Speaking on the sidelines of the St. Petersburg International Economic Forum and commenting on U.S. Secretary of State Marco Rubio’s visit to Armenia, Zakharova described the trip as another example of Yerevan deepening cooperation with Western countries.
“This is another concrete example of official Yerevan taking steps to strengthen cooperation with Western states. In practice, however, these steps are leading to specific actions directed against Russia’s interests,” she said, according to RIA Novosti.
Russian Deputy Foreign Minister Alexander Pankin also commented on Armenia’s geopolitical orientation, saying the country should make a conscious decision regarding its membership in the Eurasian Economic Union (EAEU).
“Armenia must make an informed choice, understanding both the benefits and all possible consequences depending on the path it chooses,” Pankin said.
The issue was also discussed during the EAEU summit in Astana. On May 29, the leaders of Russia, Belarus, Kazakhstan and Kyrgyzstan adopted a joint statement saying they support the idea that Armenia should hold a nationwide referendum on whether to pursue membership in the European Union or remain within the EAEU framework.