4 Հունիս 2026 - 07:01 AMT
Պետական եկամուտների կոմիտեն կառավարության քննարկմանն է ներկայացրել մի նախագիծ, որով առաջարկվում է 2026 թվականի պետական բյուջեում կատարել մոտ 196 մլն դրամի վերաբաշխում՝ տեխնիկական միջոցների ձեռքբերման և ենթակառուցվածքների թարմացման նպատակով։
Նախագծում ներառվել է նաև «Մարգարա» մաքսային անցակետի արդիականացումը, որի համար անհրաժեշտ է լինելու ավելի քան 10.7 մլն դրամ: Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ այդ աշխատանքները կապված են անցակետի հնարավոր վերագործարկման հեռանկարի և սպասվող ուղևորահոսքերի սպասարկման անհրաժեշտության հետ, հայտնում է Factor.am-ը:
Նախագծի համաձայն՝ ՊԵԿ-ը նաև նախատեսել է ձեռք բերել 130 պլանշետ հարկային և մաքսային ծառայողների օգտագործման համար։ Այդ գնումի արժեքը կազմելու է 58.5 մլն դրամ։ Բացի այդ, կոմիտեն նախատեսել է ներգրավել 3 ծրագրավորող՝ տեղեկատվական համակարգերի մշակման և սպասարկման գործընթացները սեփական ռեսուրսներով կազմակերպելու նպատակով, որի համար նախատեսվել է 48.4 մլն դրամ։
Փաստաթղթով նախատեսվում է նաև Երևանում հիմնել մաքսային մոնիթորինգի կենտրոն։ Դրա նախագծման և շինարարական աշխատանքների իրականացման համար անհրաժեշտ է լինելու մոտ 39.1 մլն դրամ։
ՊԵԿ-ը ծրագրել է ձեռք բերել նաև DJI Air 3S և DJI Mavic 3 մոդելի երկու անօդաչու թռչող սարք, ինչպես նաև մարմնին ամրացվող տեսախցիկներ, որոնք նախատեսված են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և հետաքննությունների ընթացքում կիրառելու համար։
Բացի վերոնշյալից, ՊԵԿ-ը նախատեսում է ձեռք բերել նոր համակարգիչներ, տպիչներ, IP հեռախոսներ, արտաքին կոշտ սկավառակներ, ինչպես նաև ՀԾ հաշվապահական ծրագրի լիցենզիա։
Նախագծում նշվել է, որ առաջարկվող վերաբաշխումները կատարվելու են ՊԵԿ-ի ծրագրերում ձևավորված տնտեսումների հաշվին, իսկ պետական բյուջեի ընդհանուր եկամուտների և ծախսերի ծավալներում փոփոխություններ չեն նախատեսվել։

Комитет государственных доходов представил на рассмотрение правительства проект, предусматривающий перераспределение около 196 млн драмов в государственном бюджете на 2026 год для приобретения технических средств и обновления инфраструктуры.
В проект включена также модернизация таможенного пункта пропуска «Маргара», на которую потребуется более 10,7 млн драмов. В обосновании отмечается, что данные работы связаны с возможной перспективой возобновления работы пункта пропуска и необходимостью обслуживания ожидаемых пассажиропотоков, сообщает «Factor.am ».
Согласно проекту, Комитет государственных доходов также намерен приобрести 130 планшетов для сотрудников налоговой и таможенной служб. Стоимость закупки составит 58,5 млн драмов. Кроме того, комитет планирует привлечь трех программистов для организации процессов разработки и сопровождения информационных систем собственными силами, предусмотрев на эти цели 48,4 млн драмов.
Документ также предусматривает создание в Ереване центра таможенного мониторинга. На его проектирование и выполнение строительных работ потребуется около 39,1 млн драмов.
Комитет государственных доходов планирует приобрести два беспилотных летательных аппарата моделей DJI Air 3S и DJI Mavic 3, а также нательные видеокамеры, предназначенные для использования при проведении оперативно-розыскных мероприятий и расследований.
Помимо этого, комитет намерен закупить новые компьютеры, принтеры, IP-телефоны, внешние жесткие диски, а также лицензию на бухгалтерскую программу HZ.
В проекте отмечается, что предлагаемые перераспределения будут осуществлены за счет экономии, сформировавшейся в программах Комитета государственных доходов, при этом изменений в общих объемах доходов и расходов государственного бюджета не предусматривается.