Կառավարությունը որոշում է ընդունել Երևանի Իսակովի և Արշակունյաց պողոտաների միջև նախատեսվող մայրուղու կառուցման նպատակով հողատարածքների ձեռքբերման գործընթաց սկսելու վերաբերյալ։
Ֆիզիկական և իրավաբանական անձանցից ձեռք կբերվի 27 հողակտոր, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նախագծվող ճանապարհը ձգվելու է Երևանի Նորագյուղ թաղամասից մինչև Շենգավիթ թաղամաս և ներառելու է Հրազդան գետի վրա կառուցվելիք նոր կամուրջը՝ Երևանյան լճի հարևանությամբ։
Նոր մայրուղին հնարավորություն է տալու արագացնել երթևեկությունը Շենգավիթ և Էրեբունի վարչական շրջաններից դեպի քաղաքի հյուսիս-արևմտյան հատվածներ՝ Աջափնյակ և Դավթաշեն, ինչպես նաև դեպի Արաբկիր վարչական շրջան։
Երևանի կենտրոնին հարակից Նորագյուղ թաղամասում նախատեսվում է կառուցել էլիտար թաղամաս, որտեղ այլ օբյեկտների հետ մեկտեղ նախատեսվում է տեղափոխել նաև արտասահմանյան դիվանագիտական ներկայացուցչությունները։

4 Июнь 2026 - 10:41 AMT
Правительство приняло решение начать процесс приобретения земельных участков для строительства планируемой магистрали между проспектами Исакова и Аршакуняц в Ереване.
У физических и юридических лиц будут выкуплены 27 земельных участков, сообщает «Sputnik Армения».
Проектируемая дорога протянется от ереванского района Норагюх до района Шенгавит и будет включать новый мост через реку Раздан, который планируется построить рядом с Ереванским озером.
Новая магистраль позволит ускорить транспортное сообщение из административных районов Шенгавит и Эребуни в северо-западные части города — Ачапняк и Давташен, а также в административный район Арабкир.
В районе Норагюх, расположенном рядом с центром Еревана, планируется строительство элитного квартала, куда наряду с другими объектами предполагается перенести и иностранные дипломатические представительства.