Եվրամիությունը պատրաստվում է լրացուցիչ աջակցություն տրամադրել Հայաստանին՝ հայկական ապրանքների ՌԴ ներմուծման սահմանափակումների պայմաններում, հայտարարել է Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը հայ արտահանողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ հունիսի 4-ին նախատեսվում են կարևոր հանդիպումներ և հեռախոսազրույցներ, որոնց ավարտից հետո կհրապարակվեն Հայաստանին աջակցելու կոնկրետ լրացուցիչ քայլերը, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Այսօր ավելի ուշ կարևոր հանդիպումներ կկայանան, հեռախոսազանգեր կլինեն, այդ թվում՝ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ, որից հետո մենք կհայտարարենք կոնկրետ լրացուցիչ միջոցառումների մասին Հայաստանին աջակցելու վերաբերյալ»,- ասել է Մարագոսը։
Դեսպանը նշել է, որ հայ արտահանողների և տնտեսավարողների հետ հանդիպման հիմնական նպատակը նրանց առաջարկներն ու գնահատականները լսելն է, որպեսզի հասկանալի դառնա, թե Եվրամիությունն ինչ կերպ կարող է աջակցել արտահանման շուկաների դիվերսիֆիկացման գործընթացին։
Մարագոսը նաև հիշեցրել է, որ Եվրամիությունը տարիներ շարունակ իրականացրել է բազմաթիվ ծրագրեր՝ ուղղված Հայաստանի մասնավոր հատվածի զարգացմանը։
«Հայ գործարարներն ամենահաջողակների թվում են ոչ միայն այստեղ՝ Հայաստանում, այլ նաև ամբողջ աշխարհում։ Սա իսկապես շատ կարևոր մեկնարկային կետ է, բայց հիմա մենք ցանկանում ենք իմանալ ձեր կարծիքը ընթացիկ մարտահրավերների մասին։ Այս հանդիպման գլխավոր նպատակն է լսել ձեր կարծիքները, իմանալ ձեր սպասելիքների մասին։ Մենք այստեղ չենք Կառավարությանը փոխարինելու համար, թույլ տվեք սա հստակ ընդգծել։ Եվ մենք բացարձակապես նոր բան չենք անում, որովհետև մենք շարունակում ենք այն, ինչ արդեն միասին սկսել էինք»,- ասել է ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանը։
Վերջին շրջանում Ռուսաստանը պարբերաբար սահմանափակումներ է կիրառել հայկական մի շարք ապրանքների ներմուծման նկատմամբ։ Մասնավորապես, արգելվել է Հայաստանից ծաղիկների, «Ջերմուկ» հանքային ջրերի, որոշ ալկոհոլային խմիչքների և ձկնամթերքի ներմուծումը։ Սահմանափակումներ են կիրառվել նաև պտուղ-բանջարեղենի և մրգերի ներմուծման վրա։

The European Union is preparing to provide additional support to Armenia amid restrictions imposed on the import of Armenian products into Russia, EU Ambassador to Armenia Vassilis Maragos said during a meeting with Armenian exporters.
According to Maragos, important meetings and phone discussions were scheduled for June 4, after which specific additional support measures for Armenia would be announced, Armenpress reports.
“Later today, important meetings will take place and phone calls will be held, including with European Commission President Ursula von der Leyen. After that, we will announce concrete additional measures to support Armenia,” Maragos said.
The ambassador noted that the main purpose of the meeting with Armenian exporters and business representatives was to hear their proposals and assessments in order to better understand how the European Union can support the diversification of export markets.
Maragos also recalled that the European Union has implemented numerous programs over the years aimed at developing Armenia’s private sector.
“Armenian entrepreneurs are among the most successful not only here in Armenia but around the world. This is a very important starting point. However, we now want to hear your views on the current challenges. The main purpose of this meeting is to listen to your opinions and understand your expectations. We are not here to replace the government, let me stress that clearly. And we are not doing anything entirely new, because we are continuing what we have already started together,” the EU ambassador to Armenia said.
In recent months, Russia has repeatedly imposed restrictions on imports of various Armenian products. In particular, imports of flowers, Jermuk mineral water, certain alcoholic beverages, and fish products from Armenia have been banned. Restrictions have also been applied to imports of fruits, vegetables, and other agricultural products.