Եվրամիությունը պատրաստվում է լրացուցիչ աջակցություն տրամադրել Հայաստանին՝ հայկական ապրանքների ՌԴ ներմուծման սահմանափակումների պայմաններում, հայտարարել է Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը հայ արտահանողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ հունիսի 4-ին նախատեսվում են կարևոր հանդիպումներ և հեռախոսազրույցներ, որոնց ավարտից հետո կհրապարակվեն Հայաստանին աջակցելու կոնկրետ լրացուցիչ քայլերը, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Այսօր ավելի ուշ կարևոր հանդիպումներ կկայանան, հեռախոսազանգեր կլինեն, այդ թվում՝ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ, որից հետո մենք կհայտարարենք կոնկրետ լրացուցիչ միջոցառումների մասին Հայաստանին աջակցելու վերաբերյալ»,- ասել է Մարագոսը։
Դեսպանը նշել է, որ հայ արտահանողների և տնտեսավարողների հետ հանդիպման հիմնական նպատակը նրանց առաջարկներն ու գնահատականները լսելն է, որպեսզի հասկանալի դառնա, թե Եվրամիությունն ինչ կերպ կարող է աջակցել արտահանման շուկաների դիվերսիֆիկացման գործընթացին։
Մարագոսը նաև հիշեցրել է, որ Եվրամիությունը տարիներ շարունակ իրականացրել է բազմաթիվ ծրագրեր՝ ուղղված Հայաստանի մասնավոր հատվածի զարգացմանը։
«Հայ գործարարներն ամենահաջողակների թվում են ոչ միայն այստեղ՝ Հայաստանում, այլ նաև ամբողջ աշխարհում։ Սա իսկապես շատ կարևոր մեկնարկային կետ է, բայց հիմա մենք ցանկանում ենք իմանալ ձեր կարծիքը ընթացիկ մարտահրավերների մասին։ Այս հանդիպման գլխավոր նպատակն է լսել ձեր կարծիքները, իմանալ ձեր սպասելիքների մասին։ Մենք այստեղ չենք Կառավարությանը փոխարինելու համար, թույլ տվեք սա հստակ ընդգծել։ Եվ մենք բացարձակապես նոր բան չենք անում, որովհետև մենք շարունակում ենք այն, ինչ արդեն միասին սկսել էինք»,- ասել է ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանը։
Վերջին շրջանում Ռուսաստանը պարբերաբար սահմանափակումներ է կիրառել հայկական մի շարք ապրանքների ներմուծման նկատմամբ։ Մասնավորապես, արգելվել է Հայաստանից ծաղիկների, «Ջերմուկ» հանքային ջրերի, որոշ ալկոհոլային խմիչքների և ձկնամթերքի ներմուծումը։ Սահմանափակումներ են կիրառվել նաև պտուղ-բանջարեղենի և մրգերի ներմուծման վրա։

4 Июнь 2026 - 10:08 AMT
Европейский союз готовится предоставить Армении дополнительную поддержку в условиях ограничений на импорт армянской продукции в Россию. Об этом заявил посол ЕС в Армении Василис Марагос на встрече с армянскими экспортерами.
По его словам, 4 июня запланированы важные встречи и телефонные переговоры, по итогам которых будут объявлены конкретные дополнительные шаги по поддержке Армении, сообщает «Арменпресс».
«Сегодня позже состоятся важные встречи и телефонные разговоры, в том числе с председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен, после чего мы объявим о конкретных дополнительных мерах поддержки Армении», — сказал Марагос.
Посол отметил, что главная цель встречи с армянскими экспортерами и представителями бизнеса заключается в том, чтобы выслушать их предложения и оценки и понять, каким образом Европейский союз может содействовать процессу диверсификации экспортных рынков.
Марагос также напомнил, что Евросоюз на протяжении многих лет реализует многочисленные программы, направленные на развитие частного сектора Армении.
«Армянские предприниматели входят в число самых успешных не только здесь, в Армении, но и во всем мире. Это действительно очень важная отправная точка. Однако сейчас мы хотим услышать ваше мнение о текущих вызовах. Главная цель этой встречи — выслушать ваши взгляды и узнать о ваших ожиданиях. Мы не пришли сюда, чтобы заменить правительство, позвольте это четко подчеркнуть. И мы не делаем ничего принципиально нового, поскольку продолжаем то, что уже начали вместе», — заявил посол ЕС в Армении.
В последнее время Россия неоднократно вводила ограничения на импорт ряда армянских товаров. В частности, был запрещен ввоз цветов, минеральной воды «Джермук», некоторых алкогольных напитков и рыбной продукции из Армении. Ограничения также затронули импорт овощей, фруктов и другой сельскохозяйственной продукции.