4 Հունիս 2026 - 10:34 AMT
Արևմուտքին պետք են Հայաստանի հազվագյուտ հանածոները, հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի շրջանակում:
Նա հավելել է, որ Արևմուտքը և ԱՄՆ-ն Հայաստանի նկատմամբ առաջնորդվում են «վերցնելու և թալանելու» տրամաբանությամբ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Զախարովան ուշադրություն է հրավիրել Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերությունների վերաբերյալ առկա տարբեր տեսակետների վրա։
«Կարելի է շարունակել ապրել ինչ-որ պատրանքների մեջ, իսկ կարելի է նայել իրականության աչքերին և տեսնել, թե իրականում ինչ է տեղի ունենում: Վերցնելու, «թալանելու, յուրացնելու, նվաստացնելու և ոչնչացնելու» տրամաբանությունը Արևմուտքում, ցավոք, դեռևս կենդանի է, և նրանք այն կիրառում են նաև Կովկասում», – ասել է Զախարովան։
Որպես օրինակ նա ներկայացրել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի վերջին այցը Հայաստան։
«Չէ՞ որ նա չի կնքել միջազգային պայմանագրեր, որոնք պարտադիր բնույթ ունեն երկու կողմերի համար․ ոչ, որովհետև այդ դեպքում դա կլիներ հավասար գործընկերություն։ Ստորագրվեցին որոշ հայտարարագրային փաստաթղթեր, սակայն ակնհայտորեն նկատվում է, ինչպես իրենք են ասում, միտում դեպի ռեսուրսատար և հազվագյուտ հանածոների ոլորտներ, որոնք Միացյալ Նահանգներին շատ են հետաքրքրում», – նշել է ՌԴ արտաքին քաղաքական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն, փաստացի որևէ պատասխանատվություն չստանձնելով, միաժամանակ փորձում է ամրագրել իր հետաքրքրությունն այն ոլորտների նկատմամբ, որոնք կարևոր նշանակություն ունեն ապագա զարգացման համար՝ հաշվի առնելով թվայնացումը, բարձր տեխնոլոգիաներն ու արհեստական բանականությունը։
«Այսինքն՝ կարծես թե որևէ պատասխանատվություն չեն ստանձնում, սակայն իրենց համար ամրագրել են այն, ինչը իսկապես անհրաժեշտ բաղադրիչ է ապագա զարգացման համար՝ հաշվի առնելով թվայնացումը, բարձր տեխնոլոգիաները և արհեստական բանականությունը», – ընդգծել է Զախարովան՝ նման մոտեցումը բնութագրելով որպես «պայքար»։
Նա նաև հիշեցրել է, որ Ռուբիոյի այցի ընթացքում Երևանում ստորագրված փաստաթղթերի նմանօրինակ տարբերակներ ստորագրվել են նաև ԱՄՆ նախորդ վարչակազմի օրոք։
«Երևանում Ռուբիոյի հետ այժմ ստորագրված փաստաթղթերի նմանատիպ փաստաթղթեր ստորագրվել էին նաև ամերիկյան նախորդ վարչակազմի ժամանակ։ Դրանցից ի՞նչն է իրականացվել, կուզենայի հարցնել», – հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Մարիա Զախարովան արձանագրել է, որ աշխարհում ռեսուրսներով հարուստ տարածաշրջանների համար պայքարը շարունակվում է տասնամյակներ և նույնիսկ դարեր։
«Կա պայքար, որը տևում է տասնամյակներ, դարեր՝ աշխարհի ռեսուրսներով հարուստ տարածաշրջանների համար, իրական պայքար», – նշել է նա։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը երկար տարիներ առաջարկել և շարունակում է առաջարկել այլ մոտեցում։
«Մենք առաջարկել ենք այլ մոտեցում և դա անում ենք երկարատև պատմական գործընթացի ընթացքում՝ չպայքարել ուրիշների ռեսուրսների համար, չյուրացնել դրանք, այլ հարաբերությունները զարգացնել փոխադարձ հարգանքի և փոխշահավետ համագործակցության հիման վրա», – ընդգծել է Զախարովան։
Դիվանագետի կարծիքով՝ այդ մոտեցումը դարձել է յուրահատուկ այլընտրանք, որն ամրագրվել է 20-րդ դարում՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո։
«ՄԱԿ-ի միջազգային իրավական համակարգի ստեղծման, միջազգային իրավական բաղադրիչի ընդլայնման, ապագաղութացման գործընթացի, ճնշման տակ գտնվող երկրների ինքնիշխանության և անկախության ճանաչման, այն պետությունների հետ լիարժեք հարաբերությունների ձևավորման միջոցով, որոնց Արևմուտքը գրեթե երկրորդ կարգի էր համարում, ինչպես նաև այդ տարածաշրջաններում խաղաղության համար պայքարի միջոցով, որպեսզի հնարավոր լիներ զարգանալ», – պարզաբանել է նա։
Զախարովայի գնահատմամբ՝ պետություններն ունեն տարբեր հնարավորություններ և ներուժ, սակայն կարող են զարգանալ՝ առանց ուրիշների ռեսուրսների համար պայքարելու։
«Ռուսաստանը Հայաստանին առաջարկել և առաջարկում է փոխշահավետ, փոխարդյունավետ և փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված հաղորդակցություն ու հարաբերությունների զարգացում բոլոր ոլորտներում՝ էներգետիկա, առևտուր, զբոսաշրջություն», – ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ խոսքը միայն հայտարարությունների մասին չէ։
«Սա պարզապես մտադրությունների մասին թղթի վրա մնացող հայտարարություն չէ, սա PR արշավ չէ՝ եկան, ստորագրեցին, ձեռք սեղմեցին, հետո հեռացան և մոռացան», – համոզմունք է հայտնել դիվանագետը։
Զախարովան նաև հայտարարել է, որ Ռուսաստանի կողմից ստանձնված պարտավորությունները կատարվել են և շարունակում են կատարվել։
«Այն, ինչ ստորագրվում է մեր կողմից, կատարվել է և կատարվում է։ Եվ կատարվում է մեր երկրների ժողովուրդների շահերից ելնելով», – նշել է նա։
Նա կոչ է արել հայ-ռուսական հարաբերությունները չդիտարկել որպես ինքնաբերաբար զարգացող գործընթացներ։
«Սա որևէ պասիվ գործընթացների մասին չէ՝ «անձրև եկավ կամ որոտ հնչեց»։ Սա միջազգային հարթակներում և համաշխարհային գործերում ակտիվ աշխատանքի մասին է՝ պաշտպանելու այն սկզբունքները, որոնք մեր քաղաքակրթության հիմքն են։ Ոչ թե բարբարոսություն, ոչ նացիզմ և ֆաշիզմ, ոչ ստրկավաճառություն, ոչ գաղութատիրություն, ոչ էլ ճնշման և շահագործման վրա հիմնված վայրի իմպերիալիզմ, այլ հավասար իրավունքների, փոխշահավետ և փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված հարաբերություններ, որոնց հիմքում իրավունքը, օրինականությունը և միմյանց ավանդույթների ու շահերի հաշվառումն են», – ընդգծել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։

4 Июнь 2026 - 12:34 AMT
Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова заявила, что Запад заинтересован в редких полезных ископаемых Армении. Такое заявление она сделала в рамках Петербургского международного экономического форума.
Она добавила, что Запад и Соединенные Штаты руководствуются логикой «взять и разграбить» в отношении Армении, сообщает «ТАСС».
Захарова обратила внимание на существование различных взглядов на российско-армянские отношения.
«Можно продолжать жить в каких-то иллюзиях, а можно посмотреть правде в глаза и увидеть, что происходит на самом деле. Логика “взять, разграбить, присвоить, унизить и уничтожить” на Западе, к сожалению, по-прежнему жива, и она применяется также на Кавказе», — сказала она.
В качестве примера Захарова привела недавний визит государственного секретаря США Марко Рубио в Армению.
«Ведь он не заключал международных договоров, которые имеют обязательный характер для обеих сторон, потому что тогда это было бы равноправное партнерство. Были подписаны некоторые декларативные документы, однако очевидно прослеживается тенденция, как они сами говорят, к ресурсоемким отраслям и редким полезным ископаемым, которые очень интересуют Соединенные Штаты», — отметила официальный представитель российского внешнеполитического ведомства.
По ее словам, США фактически не берут на себя никаких обязательств, но одновременно стремятся закрепить свой интерес к сферам, имеющим ключевое значение для будущего развития с учетом цифровизации, высоких технологий и искусственного интеллекта.
«То есть они вроде бы не берут на себя никакой ответственности, но закрепляют за собой то, что действительно является необходимым компонентом будущего развития с учетом цифровизации, высоких технологий и искусственного интеллекта», — подчеркнула Захарова, охарактеризовав такой подход как «борьбу».
Она также напомнила, что документы, аналогичные подписанным в Ереване во время визита Рубио, подписывались и при предыдущей американской администрации.
«Похожие документы, которые сейчас подписаны в Ереване вместе с Рубио, подписывались и при предыдущей администрации США. Хотелось бы спросить, что из этого было реализовано?» — заявила она.
Захарова констатировала, что борьба за богатые ресурсами регионы мира продолжается десятилетиями и даже столетиями.
«Существует борьба, которая продолжается десятилетиями и веками за ресурсно богатые регионы мира, настоящая борьба», — сказала она.
По ее мнению, Россия на протяжении многих лет предлагала и продолжает предлагать иной подход.
«Мы предлагали другой подход и делаем это на протяжении длительного исторического процесса — не бороться за чужие ресурсы, не присваивать их, а развивать отношения на основе взаимного уважения и взаимовыгодного сотрудничества», — подчеркнула Захарова.
По мнению дипломата, этот подход стал своеобразной альтернативой, закрепившейся в XX веке после Второй мировой войны.
Она пояснила, что речь идет о создании международно-правовой системы ООН, расширении международно-правовой составляющей, процессе деколонизации, признании суверенитета и независимости государств, находившихся под давлением, формировании полноценных отношений со странами, которые Запад фактически считал второстепенными, а также борьбе за мир в этих регионах, чтобы они могли развиваться.
По оценке Захаровой, государства обладают разными возможностями и потенциалом, однако способны развиваться без борьбы за ресурсы других стран.
«Россия предлагала и предлагает Армении взаимовыгодное, взаиморезультативное и основанное на взаимном уважении общение и развитие отношений во всех сферах — энергетике, торговле и туризме», — сказала она.
По ее словам, речь идет не только о заявлениях.
«Это не просто декларация о намерениях, остающаяся на бумаге. Это не PR-кампания, когда приехали, подписали, пожали руки, а потом уехали и забыли», — выразила уверенность дипломат.
Захарова также заявила, что обязательства, взятые Россией, выполнялись и продолжают выполняться.
«То, что подписывается с нашей стороны, было выполнено и выполняется. И выполняется в интересах народов наших стран», — отметила она.
Она призвала не рассматривать армяно-российские отношения как процессы, развивающиеся сами по себе.
«Речь не идет о каких-то пассивных процессах вроде того, что “пошел дождь” или “прогремел гром”. Это активная работа на международных площадках и в мировых делах по защите принципов, которые являются основой нашей цивилизации. Не варварство, не нацизм и фашизм, не работорговля, не колониализм и не дикий империализм, основанный на давлении и эксплуатации, а отношения, основанные на равноправии, взаимной выгоде, взаимном уважении, праве, законности и учете традиций и интересов друг друга», — подчеркнула официальный представитель МИД России.
29 мая на заседании Высшего Евразийского экономического совета в Астане президенты России, Казахстана, Белоруссии и Киргизии приняли заявление по ситуации вокруг Армении. Армении предложено в максимально короткие сроки провести референдум по вопросу выбора между ЕАЭС и Европейским союзом.
В последние дни различные российские официальные лица также заявляли, что в случае продолжения движения Армении в сторону Европейского союза страна может лишиться возможности приобретать российский газ на льготных условиях.