Անկախ որևէ երկրի խոչընդոտներից, ՀՀ-ի ապրանքը կարտահանվի, հայտարարել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը կառավարության նիստում՝ անդրադառնալով ՌԴ գյուղմթերքի ներմուծման արգելքներին:
Անդրադառնալով հարցին՝ ԱԳ նախարար Արարաատ Միրզոյանը վստահեցրել է, որ ԵՄ-ում պատրաստակամ են ընդունել Հայաստանից ապրանքների տեսակներ, բայց ստանդարտի հարց է առաջանալու, հայտնում է Panorama. am-ը:
«Հետևաբար, եթե օրինակ ջերմատնային մշակաբույսերի մասին ենք խոսում, պետք է աջակցենք այն տնտեսություններին, որոնք կունենան սերտիֆիկատին համապատասխան արտադրություն:
Մենք այս պահին առանձին գործընկերների հետ աշխատում ենք իրենց կողմից ներմուծման դեպքում մաքսային որոշակի արտոնությունների շուրջ համաձայնության գալու ուղղությամբ… Էլի չեմ ուզում սայլը ձիուց առաջ դնել և շտապել հայտարարություններ անել, բայց մենք քննարկումներ ունենք ԵՄ մեր գործընկերների հետ, իրենց կողմից ևս մաքսատուրքերի հարցով դեպի մեր արտադրողին ուղղված որոշակի քայլեր անելուն և հուսամ առաջիկայում քննարկումները հաջողությամբ կպսակվեն»,-ասել է նա:
Նախարարի խոսքով՝ ընթացող քննարկումների նպատակը հայկական արտադրողների համար առավել բարենպաստ պայմանների ստեղծումն է, իսկ արդյունքների վերաբերյալ հստակ հայտարարություններ կարվեն համապատասխան փուլում։
Գրիգորյանն ասել է, որ Հայաստանում արտադրված ցանկացած որակյալ գյուղատնտեսական ապրանք պետք է հասնի արտաքին շուկաներ՝ անկախ արհեստական սահմանափակումներից, առանձին շուկաներից կամ պետություններից։
Փոխվարչապետը նաև նշել է, որ Հայաստանը բավարար ֆիսկալ ներուժ ունի խնդրի լուծման համար՝ անկախ այն հանգամանքից, թե գործընկեր երկրներն ինչ աջակցություն կցուցաբերեն կամ չեն ցուցաբերի։
Նրա գնահատմամբ՝ ներկայիս նախաձեռնությունը միայն առաջին քայլն է։
«Միջոցառումների շարքը մենք կիրականացնենք՝ ըստ անհրաժեշտության, սեզոնայնության, ընդհուպ մինչև գրավոր ընթացակարգով կարող ենք որոշում կայացնել այն պահին, երբ մշակումները ավարտեք: Կարծում եմ, նույն որոշումը պիտի տարածվի և մրգերի վրա, և կոնյակի, և գինու, և հանքային ջրերի: Ցանկացած շուկա, որտեղ մեր արտադրողը կարողանում է արտահանել, թող արտահանի, որևէ խնդիր չկա»,-հայտարարել է Գրիգորյանը:

Независимо от препятствий со стороны любой страны армянская продукция будет экспортироваться. Об этом заявил вице-премьер Мгер Григорян на заседании правительства, комментируя ограничения России на импорт сельскохозяйственной продукции.
Отвечая на этот вопрос, министр иностранных дел Арарат Мирзоян заверил, что в Европейском союзе готовы принимать различные виды товаров из Армении, однако ключевым вопросом станет соответствие установленным стандартам, сообщает «Panorama.am ».
«Поэтому, если мы говорим, например, о тепличной продукции, необходимо поддерживать те хозяйства, которые смогут обеспечить производство, соответствующее требованиям сертификации.
Сейчас мы работаем с отдельными партнерами над достижением договоренностей по определенным таможенным преференциям при импорте с их стороны. Не хочу забегать вперед и делать преждевременные заявления, однако мы ведем обсуждения с нашими европейскими партнерами относительно возможных шагов по таможенным пошлинам в пользу наших производителей и надеемся, что эти переговоры в ближайшее время завершатся успешно», — сказал он.
По словам министра, цель продолжающихся переговоров заключается в создании более благоприятных условий для армянских производителей, а конкретные заявления будут сделаны на соответствующем этапе.
Григорян отметил, что любая качественная сельскохозяйственная продукция, произведенная в Армении, должна выходить на внешние рынки независимо от искусственных ограничений со стороны отдельных государств или рынков.
Вице-премьер также подчеркнул, что Армения обладает достаточным фискальным потенциалом для решения данной проблемы независимо от того, какую поддержку окажут или не окажут страны-партнеры.
По его оценке, нынешняя инициатива является лишь первым шагом.
«Мы будем реализовывать целый комплекс мер по мере необходимости и с учетом сезонности. При необходимости можем принимать решения даже в письменном порядке сразу после завершения соответствующих разработок. Считаю, что аналогичное решение должно распространяться и на фрукты, и на коньяк, и на вино, и на минеральную воду. Любой рынок, на который наш производитель способен поставлять продукцию, должен использоваться для экспорта, никаких проблем здесь нет», — заявил Григорян.
29 мая на заседании Высшего Евразийского экономического совета в Астане президенты четырех стран — членов ЕАЭС: России, Казахстана, Белоруссии и Киргизии — приняли заявление по ситуации вокруг Армении. Армении предложено в максимально короткие сроки провести референдум по вопросу выбора между ЕАЭС и Европейским союзом.
В последние дни российские официальные лица также заявляли, что в случае дальнейшего движения Армении в сторону Европейского союза страна может лишиться возможности закупать российский газ на льготных условиях.