Համատեղ հայ-ամերիկյան TRIPP Development Company-ն կաջակցի առևտրին, տրանսպորտին և տնտեսական զարգացմանը, ասվում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման ֆինանսական կորպորացիայի հաղորդագրության մեջ, որըի տնօրենների խորհուրդը հավանություն է տվել ծրագրին:
Նախագիծը ներկայացվել է որպես Հայաստանի և ԱՄՆ համատեղ նախաձեռնություն՝ ուղղված առևտրի, տրանսպորտի, տնտեսական զարգացման և տարածաշրջանային փոխկապակցվածության խթանմանը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Նախաձեռնության շրջանակում նախատեսվում է աջակցել առանցքային ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացմանը՝ ներառյալ երկաթուղիների, ավտոճանապարհների, խողովակաշարերի, օպտիկամանրաթելային ցանցերի և այլ կարևոր ենթակառուցվածքների զարգացումը։
Խորհուրդը հաստատել է 2,5 միլիարդ դոլարի նոր ռազմավարական ներդրումների փաթեթ, որը միտված է ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի և մատակարարման շղթաների անվտանգության ամրապնդմանը։ Այդ փաթեթի բաղադրիչներից մեկն է նաև ԹՐԻՓՓ-ի զարգացման ընկերության հիմնումը։
«TRIPP Development Company-ի ստեղծումը, որը Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի համատեղ ձեռնարկությունն է, կաջակցի առևտրին, տրանսպորտին և տնտեսական զարգացմանը՝ միաժամանակ բարելավելով միջազգային, միջպետական և ներպետական տրանսպորտային կապը:
Նախաձեռնությունը հիմնված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված խաղաղության հռչակագրի և «Թրամփի երթուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» շրջանակային համաձայնագրի ստորագրման վրա՝ աջակցելու հիմնական ենթակառուցվածքային նախագծերին՝ ներառյալ երկաթուղիները, ճանապարհները, խողովակաշարերը, օպտիկամանրաթելային մալուխները և այլն»,- ասված է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման ֆինանսական կորպորացիայի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները հունիսի 4-ին հեռավար ձևաչափով ստորագրել են ԹՐԻՓՓ-ի վերաբերյալ շրջանակային համաձայնագիրը։ Հայկական կողմից փաստաթուղթը ստորագրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, իսկ ամերիկյան կողմից՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։

4 June 2026 - 12:48 AMT
The joint Armenian-American TRIPP Development Company will support trade, transportation, and economic development, according to a statement by the U.S. International Development Finance Corporation, whose board of directors has approved the project.
The initiative was presented as a joint undertaking by Armenia and the United States aimed at promoting trade, transportation, economic development, and regional connectivity, Armenpress reports.
Under the project, support is expected for key infrastructure programs, including the development of railways, highways, pipelines, fiber-optic networks, and other critical infrastructure.
The board approved a new $2.5 billion package of strategic investments designed to strengthen infrastructure, energy systems, and supply-chain security. The establishment of TRIPP Development Company is one component of that package.
“The creation of TRIPP Development Company, a joint venture between the United States and Armenia, will support trade, transportation, and economic development while improving international, interstate, and domestic transport connectivity.
The initiative builds on the peace declaration signed between Armenia and Azerbaijan and the framework agreement on the ‘Trump Route for International Peace and Prosperity’ to support major infrastructure projects, including railways, roads, pipelines, fiber-optic cables, and other facilities,” the corporation’s statement said.
On June 4, Armenia and the United States signed the framework agreement on TRIPP through a remote signing procedure. The document was signed on behalf of Armenia by Foreign Minister Ararat Mirzoyan and on behalf of the United States by Secretary of State Marco Rubio.