Համատեղ հայ-ամերիկյան TRIPP Development Company-ն կաջակցի առևտրին, տրանսպորտին և տնտեսական զարգացմանը, ասվում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման ֆինանսական կորպորացիայի հաղորդագրության մեջ, որըի տնօրենների խորհուրդը հավանություն է տվել ծրագրին:
Նախագիծը ներկայացվել է որպես Հայաստանի և ԱՄՆ համատեղ նախաձեռնություն՝ ուղղված առևտրի, տրանսպորտի, տնտեսական զարգացման և տարածաշրջանային փոխկապակցվածության խթանմանը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Նախաձեռնության շրջանակում նախատեսվում է աջակցել առանցքային ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացմանը՝ ներառյալ երկաթուղիների, ավտոճանապարհների, խողովակաշարերի, օպտիկամանրաթելային ցանցերի և այլ կարևոր ենթակառուցվածքների զարգացումը։
Խորհուրդը հաստատել է 2,5 միլիարդ դոլարի նոր ռազմավարական ներդրումների փաթեթ, որը միտված է ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի և մատակարարման շղթաների անվտանգության ամրապնդմանը։ Այդ փաթեթի բաղադրիչներից մեկն է նաև ԹՐԻՓՓ-ի զարգացման ընկերության հիմնումը։
«TRIPP Development Company-ի ստեղծումը, որը Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի համատեղ ձեռնարկությունն է, կաջակցի առևտրին, տրանսպորտին և տնտեսական զարգացմանը՝ միաժամանակ բարելավելով միջազգային, միջպետական և ներպետական տրանսպորտային կապը:
Նախաձեռնությունը հիմնված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված խաղաղության հռչակագրի և «Թրամփի երթուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» շրջանակային համաձայնագրի ստորագրման վրա՝ աջակցելու հիմնական ենթակառուցվածքային նախագծերին՝ ներառյալ երկաթուղիները, ճանապարհները, խողովակաշարերը, օպտիկամանրաթելային մալուխները և այլն»,- ասված է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման ֆինանսական կորպորացիայի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները հունիսի 4-ին հեռավար ձևաչափով ստորագրել են ԹՐԻՓՓ-ի վերաբերյալ շրջանակային համաձայնագիրը։ Հայկական կողմից փաստաթուղթը ստորագրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, իսկ ամերիկյան կողմից՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։

4 Июнь 2026 - 12:49 AMT
Совместная армяно-американская компания TRIPP Development Company будет содействовать развитию торговли, транспорта и экономики. Об этом говорится в сообщении Корпорация финансирования международного развития США, совет директоров которой одобрил проект.
Инициатива представлена как совместный проект Армении и Соединенных Штатов, направленный на развитие торговли, транспортного сообщения, экономического роста и региональной взаимосвязанности, сообщает «Арменпресс».
В рамках программы предполагается поддержка ключевых инфраструктурных проектов, включая развитие железных дорог, автомобильных магистралей, трубопроводов, волоконно-оптических сетей и других важных объектов инфраструктуры.
Совет директоров также утвердил пакет новых стратегических инвестиций объемом 2,5 миллиарда долларов, предназначенный для укрепления инфраструктуры, энергетики и безопасности цепочек поставок. Одним из элементов этого пакета является создание компании TRIPP Development Company.
«Создание TRIPP Development Company, являющейся совместным предприятием Соединенных Штатов и Армении, будет способствовать развитию торговли, транспорта и экономики, одновременно улучшая международное, межгосударственное и внутреннее транспортное сообщение.
Инициатива основана на подписанной между Арменией и Азербайджаном декларации о мире и рамочном соглашении “Маршрут Трампа ради международного мира и процветания” и направлена на поддержку ключевых инфраструктурных проектов, включая железные дороги, автомобильные дороги, трубопроводы, волоконно-оптические кабели и другие объекты», — говорится в сообщении корпорации.
4 июня Армения и Соединенные Штаты в дистанционном формате подписали рамочное соглашение по проекту TRIPP. С армянской стороны документ подписал министр иностранных дел Арарат Мирзоян, а с американской стороны — государственный секретарь Марко Рубио.