Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունը մնացել է անցյալում, հայտարարել է Թուրքիայի Ազգային ժողովի նախագահ Նուման Քուրթուլմուշը Հելսինկիում, Ֆինլանդիա-Թուրքիա միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի կազմակերպած «Թուրքիան փոփոխվող աշխարհում. գործընկեր, հավասարակշռող, ռազմավարական գործոն» խորագրով համաժողովում:
Նա նշել է, որ Կովկասը շարունակում է համարվել աշխարհի խնդրահարույց տարածաշրջաններից մեկը, հայտնում է Factor.am-ը:
«Ադրբեջանն ու Հայաստանը մտել են համաձայնության որոշակի ուղի, և Թուրքիան չափազանց լուրջ աջակցություն է ցուցաբերում այս համաձայնագրին: Հուսով եմ, որ շուտով կկարողանանք համաշխարհային հանրությանը տեղեկացնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ նորությունների մասին: Այսպիսով, մեր տարածաշրջանում այս լարված իրավիճակը, որտեղ տեղի են ունեցել հակամարտություններ և լարվածություն, կկարգավորվի, և կշարունակվեն ձեռնարկվել քայլեր, որոնք օգուտ կբերեն երեք երկրներին էլ»,- ասել է թուրք պաշտոնյան։
Քուրթուլմուշի խոսքով՝ Թուրքիան շարունակում է աջակցել հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացին և հույս է հայտնել, որ մոտ ապագայում հնարավոր կլինի արձանագրել նոր զարգացումներ, որոնք կնպաստեն տարածաշրջանային կայունության և համագործակցության ամրապնդմանը։

4 June 2026 - 12:50 AMT
The conflict between Armenia and Azerbaijan now belongs to the past, Turkish Grand National Assembly Speaker Numan Kurtulmuş said at the conference “Тurkey in a Changing World: Partner, Balancer, Strategic Actor,” organized by the Finland-Turkey Interparliamentary Friendship Group in Helsinki.
He noted that the Caucasus continues to be regarded as one of the world's troubled regions, Factor.am reports.
“Azerbaijan and Armenia have entered a certain path toward agreement, and Turkey is providing extremely serious support to this process. I hope that soon we will be able to inform the international community about new developments regarding the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan. In this way, the tense situation in our region, where conflicts and tensions have occurred, will be resolved, and steps benefiting all three countries will continue to be taken,” the Turkish official said.
According to Kurtulmuş, Turkey continues to support the Armenian-Azerbaijani normalization process and hopes that new developments can be recorded in the near future that will contribute to strengthening regional stability and cooperation.