Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունը մնացել է անցյալում, հայտարարել է Թուրքիայի Ազգային ժողովի նախագահ Նուման Քուրթուլմուշը Հելսինկիում, Ֆինլանդիա-Թուրքիա միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի կազմակերպած «Թուրքիան փոփոխվող աշխարհում. գործընկեր, հավասարակշռող, ռազմավարական գործոն» խորագրով համաժողովում:
Նա նշել է, որ Կովկասը շարունակում է համարվել աշխարհի խնդրահարույց տարածաշրջաններից մեկը, հայտնում է Factor.am-ը:
«Ադրբեջանն ու Հայաստանը մտել են համաձայնության որոշակի ուղի, և Թուրքիան չափազանց լուրջ աջակցություն է ցուցաբերում այս համաձայնագրին: Հուսով եմ, որ շուտով կկարողանանք համաշխարհային հանրությանը տեղեկացնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ նորությունների մասին: Այսպիսով, մեր տարածաշրջանում այս լարված իրավիճակը, որտեղ տեղի են ունեցել հակամարտություններ և լարվածություն, կկարգավորվի, և կշարունակվեն ձեռնարկվել քայլեր, որոնք օգուտ կբերեն երեք երկրներին էլ»,- ասել է թուրք պաշտոնյան։
Քուրթուլմուշի խոսքով՝ Թուրքիան շարունակում է աջակցել հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացին և հույս է հայտնել, որ մոտ ապագայում հնարավոր կլինի արձանագրել նոր զարգացումներ, որոնք կնպաստեն տարածաշրջանային կայունության և համագործակցության ամրապնդմանը։

Председатель Великого национального собрания Турции Нуман Куртулмуш заявил, что конфликт между Арменией и Азербайджаном остался в прошлом. Такое заявление он сделал на конференции «Турция в меняющемся мире: партнер, балансирующий фактор, стратегический игрок», организованной группой межпарламентской дружбы Финляндия–Турция в Хельсинки.
Он отметил, что Кавказ по-прежнему считается одним из проблемных регионов мира, сообщает «Factor.am».
«Азербайджан и Армения вступили на определенный путь достижения соглашения, и Турция оказывает этому процессу чрезвычайно серьезную поддержку. Надеюсь, что вскоре мы сможем сообщить мировой общественности о новых новостях, связанных с урегулированием отношений между Арменией и Азербайджаном. Таким образом, напряженная ситуация в нашем регионе, где происходили конфликты и противостояния, будет урегулирована, а шаги, приносящие пользу всем трем странам, будут продолжены», — заявил турецкий чиновник.
По словам Куртулмуша, Турция продолжает поддерживать процесс армяно-азербайджанского урегулирования и выражает надежду, что в ближайшем будущем удастся зафиксировать новые достижения, которые будут способствовать укреплению региональной стабильности и сотрудничества.