Եվրոպան համերաշխություն է հայտնում Հայաստանին Ռուսաստանի կողմից տնտեսական ճնշման պայմաններում, հայտարարել է ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը X-ի իր միկրոբլոգում:
Նա նշել է, որ անհամբեր սպասում է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև հունիսի 4-ին համաձայնեցված ԵՄ-Հայաստան համատեղ աշխատանքային խմբի գործունեության մեկնարկին։
«ԵՄ ֆինանսական աջակցությունը, առևտրային միջոցները և համերաշխությունը թույլ կտան մեղմել ճնշումը: Ես անհամբեր սպասում են շուտով Հայաստան վերադառնալուն»,-գրել է նա:
ԵՄ-ն Հայաստանին կտրամադրի 50 մլն եվրո անհապաղ օգնություն, հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը: Նա հայտնել է, որ հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ՝ քննարկելով Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ կիրառված սահմանափակումները։
Ըստ ֆոն դեր Լայենի՝ Ռուսաստանի կողմից Հայաստանից ծաղիկների ներմուծման սահմանափակումներից հետո արդեն կազմակերպվել է արտահանման նոր ուղղություն, և հունիսի 5-ին Լատվիա է հասնելու 10 հազար ծաղիկների առաջին խմբաքանակը, որին հաջորդելու են նոր առաքումներ։

4 Июнь 2026 - 15:29 AMT
Европа выражает солидарность с Арменией в условиях экономического давления со стороны России. Об этом написала в социальной сети X Марта Кос.
Она отметила, что с нетерпением ожидает начала работы совместной рабочей группы ЕС–Армения, о создании которой 4 июня договорились председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен и премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Финансовая поддержка ЕС, торговые меры и солидарность помогут смягчить это давление. Я с нетерпением жду возможности вскоре вновь посетить Армению», — написала она.
Ранее председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что Европейский союз предоставит Армении 50 миллионов евро срочной помощи. По ее словам, во время телефонного разговора с премьер-министром Николом Пашиняном обсуждались введенные Россией ограничения в отношении Армении.
По словам фон дер Ляйен, после введения ограничений на импорт армянских цветов уже организован новый экспортный маршрут, и 5 июня первая партия из 10 тысяч цветов должна прибыть в Латвию. В дальнейшем ожидаются новые поставки.