Եվրոպան համերաշխություն է հայտնում Հայաստանին Ռուսաստանի կողմից տնտեսական ճնշման պայմաններում, հայտարարել է ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը X-ի իր միկրոբլոգում:
Նա նշել է, որ անհամբեր սպասում է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև հունիսի 4-ին համաձայնեցված ԵՄ-Հայաստան համատեղ աշխատանքային խմբի գործունեության մեկնարկին։
«ԵՄ ֆինանսական աջակցությունը, առևտրային միջոցները և համերաշխությունը թույլ կտան մեղմել ճնշումը: Ես անհամբեր սպասում են շուտով Հայաստան վերադառնալուն»,-գրել է նա:
ԵՄ-ն Հայաստանին կտրամադրի 50 մլն եվրո անհապաղ օգնություն, հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը: Նա հայտնել է, որ հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ՝ քննարկելով Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ կիրառված սահմանափակումները։
Ըստ ֆոն դեր Լայենի՝ Ռուսաստանի կողմից Հայաստանից ծաղիկների ներմուծման սահմանափակումներից հետո արդեն կազմակերպվել է արտահանման նոր ուղղություն, և հունիսի 5-ին Լատվիա է հասնելու 10 հազար ծաղիկների առաջին խմբաքանակը, որին հաջորդելու են նոր առաքումներ։

Europe stands in solidarity with Armenia amid economic pressure from Russia, stated Marta Kos on X.
She said she is looking forward to the launch of the joint EU-Armenia working group agreed upon on June 4 by European Commission President Ursula von der Leyen and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
“EU financial support, trade measures, and solidarity will help ease the pressure. I look forward to returning to Armenia soon,” she wrote.
European Commission President Ursula von der Leyen previously announced that the European Union would provide Armenia with €50 million in immediate assistance. She said she had discussed Russian restrictions imposed on Armenia during a phone call with Prime Minister Nikol Pashinyan.
According to von der Leyen, following Russia’s restrictions on flower imports from Armenia, a new export route has already been arranged, and the first shipment of 10,000 flowers is scheduled to arrive in Latvia on June 5, with additional deliveries expected to follow.