5 Հունիս 2026 - 06:17 AMT
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Հայաստանի կողմից Եվրամիությանն ինտեգրվելու ձգտումը օրենքի մակարդակով ձևակերպելու որոշումը մտահոգիչ է Ռուսաստանի համար։
«Իհարկե, դա մեզ մտահոգել է, եթե ընդունվել է օրենք, և խոսքը պարզապես քննարկումների մասին չէ, այլ օրենքի», – հայտարարել է Պուտինը Սանկտ Պետերբուրգում միջազգային լրատվական գործակալությունների ղեկավարների հետ հանդիպման ընթացքում, հայտնում է Interfax-ը:
Պուտինը նաև հայտարարել է, որ Ռուսաստանը շարունակելու է Հայաստանի հետ պահպանել բնականոն հարաբերությունները՝ անկախ նրանից, թե երկիրն ինչ որոշում կկայացնի իր հետագա զարգացման ուղու վերաբերյալ։
«Բոլորովին վերջերս Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ անհրաժեշտ է համարում այս հարցի շուրջ հանրաքվե անցկացնել (ԵՄ-ին անդամակցելու հարցով – խմբ.)։ Մենք միայն մեկ խնդրանք ունենք՝ դա անել հնարավորինս արագ։ Եվ վերջ, մենք որևէ պահանջ կամ դժգոհություն չունենք, կպահպանենք բնականոն հարաբերությունները Հայաստանի հետ՝ անկախ նրանից, թե այն որ ճանապարհով կորոշի գնալ», – ասել է Պուտինը։
Նա ընդգծել է, որ որևէ բացասական բան չի տեսնում այն հանգամանքում, որ Նիկոլ Փաշինյանին աջակցող քաղաքական ուժերը կողմնորոշվում են արևմտյան չափանիշներով։
«Քաղաքական ուժերը, որոնք կանգնած են գործող վարչապետի՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետևում, վաղուց արդեն բացահայտ կերպով խոսում են այդ մասին և չեն թաքցնում իրենց դիրքորոշումը։ Իրականում այստեղ վատ բան չկա․ նրանք կողմնորոշվում են որոշ արևմտյան, եվրոպական չափանիշներով», – նշել է Պուտինը։
ՌԴ նախագահը հավելել է, որ յուրաքանչյուր ինքնիշխան պետություն, այդ թվում նաև Հայաստանը, իրավունք ունի ինքնուրույն ընտրելու այն առաջնահերթությունները, չափանիշներն ու գործընկերներին, որոնք, իր կարծիքով, կարևոր են երկրի զարգացման, անկախության և ինքնիշխանության ամրապնդման, ինչպես նաև տնտեսության առաջընթացի համար։
«Կարծում եմ, որ յուրաքանչյուր ինքնիշխան պետության, ինչպիսին Հայաստանն է, անշուշտ իրավունքն է ընտրել այն առաջնահերթությունները, արժեքները, չափանիշներն ու գործընկերներին, որոնք, նրա կարծիքով, կարևոր են երկրի զարգացման, անկախության և ինքնիշխանության ամրապնդման, ինչպես նաև տնտեսության համար»։
Պուտինը հիշեցրել է, որ Հայաստանում ընդունվել է հատուկ օրենք, որը վերաբերում է երկրի՝ Եվրամիությանը միանալու գործընթացի մեկնարկին։
«Դա բնական է, այստեղ առանձնահատուկ որևէ բան չկա։ Սակայն Հայաստանը գտնվում է ԵԱՏՄ-ի շրջանակում։ Տարբեր են չափանիշները, գյուղատնտեսության, տրանսպորտի, լոգիստիկայի ոլորտների տեխնիկական կարգավորումները, կան բազմաթիվ հարցեր, որոնք չեն համընկնում», – նշել է Ռուսաստանի նախագահը։
Նրա խոսքով՝ ցանկալի կլիներ, որպեսզի երկարաժամկետ հեռանկարում Եվրամիության և Եվրասիական տնտեսական միության տեխնիկական չափանիշները, լոգիստիկ համակարգերը և տնտեսական զարգացման համար կարևոր բազմաթիվ այլ բաղադրիչներ հնարավորինս համընկնեն։
«Ես շատ կցանկանայի, որ պատմական հեռանկարում այս բոլոր տեխնիկական չափանիշները, լոգիստիկան և բազմաթիվ այլ՝ առաջին հայացքից ձևական, սակայն տնտեսության զարգացման համար չափազանց կարևոր հարցեր, համընկնեին թե՛ Եվրամիությունում, թե՛ Եվրասիական տնտեսական միությունում: Այդ դեպքում դա իսկապես մեծ, հսկայական տնտեսական տարածք կլիներ, ինչպես ժամանակին Դը Գոլն էր ասում՝ Լիսաբոնից մինչև Ուրալ, իսկ իրականում՝ մինչև Վլադիվոստոկ, սակայն ներկայումս դա հնարավոր չէ իրականացնել, տեխնոլոգիական տեսանկյունից այժմ դա հնարավոր չէ», – ասել է Պուտինը։

5 Июнь 2026 - 07:16 AMT
Президент Российской Федерации Владимир Путин заявил, что решение Армении оформить стремление к интеграции с Европейским союзом на уровне закона вызывает обеспокоенность у России.
«Конечно, нас это обеспокоило, если принят закон, и речь идет не просто об обсуждениях, а о законе», — заявил Путин в ходе встречи с руководителями международных информационных агентств в Санкт-Петербурге, сообщает «Interfax».
Путин также заявил, что Россия продолжит сохранять нормальные отношения с Арменией независимо от того, какое решение страна примет относительно своего дальнейшего пути развития.
«Совсем недавно премьер-министр Армении Никол Пашинян сказал, что считает необходимым провести референдум по этому вопросу (о вступлении в ЕС — ред.). У нас только одна просьба: сделать это как можно быстрее. И все, у нас нет никаких требований или претензий, мы сохраним нормальные отношения с Арменией независимо от того, каким путем она решит идти», — сказал Путин.
Он подчеркнул, что не видит ничего негативного в том, что политические силы, поддерживающие Никола Пашиняна, ориентируются на западные стандарты.
«Политические силы, которые стоят за действующим премьер-министром, премьер-министром Армении Николом Пашиняном, уже давно открыто говорят об этом и не скрывают свою позицию. На самом деле ничего плохого здесь нет: они ориентируются на определенные западные, европейские стандарты», — отметил Путин.
Президент Российской Федерации добавил, что каждое суверенное государство, в том числе Армения, имеет право самостоятельно выбирать приоритеты, стандарты и партнеров, которые, по его мнению, важны для развития страны, укрепления независимости и суверенитета, а также продвижения экономики.
«Считаю, что это, безусловно, право каждого суверенного государства, каким является Армения, — выбирать те приоритеты, ценности, стандарты и партнеров, которые, по его мнению, важны для развития страны, укрепления независимости и суверенитета, а также для экономики».
Путин напомнил, что в Армении был принят специальный закон, касающийся начала процесса присоединения страны к Европейскому союзу.
«Это естественно, здесь нет ничего особенного. Однако Армения находится в рамках Евразийского экономического союза. Различаются стандарты, технические регламенты в сферах сельского хозяйства, транспорта, логистики, есть много вопросов, которые не совпадают», — отметил президент России.
По его словам, было бы желательно, чтобы в долгосрочной перспективе технические стандарты, логистические системы и многие другие важные для экономического развития компоненты Европейского союза и Евразийского экономического союза максимально совпадали.
«Мне бы очень хотелось, чтобы в исторической перспективе все эти технические стандарты, логистика и многие другие, на первый взгляд формальные, но крайне важные для развития экономики вопросы совпадали и в Европейском союзе, и в Евразийском экономическом союзе. Тогда это действительно было бы большое, огромное экономическое пространство, как в свое время говорил де Голль, от Лиссабона до Урала, а на самом деле — до Владивостока. Но в настоящее время это невозможно реализовать, с технологической точки зрения сейчас это невозможно», — сказал Путин.
2 декабря 2025 года в Брюсселе по итогам 6-го заседания Совета партнерства Армения-ЕС Армения и Европейский союз подписали стратегическую повестку партнерства. Документ подписали министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас.