Հունվարի 22-ից Հայաստանի մանրածախ առևտրի կետերում արձանագրվել է հացի գնի 10-20 դրամ ավելացում, ընդ որում որոշ խանութներում գինն անփոփոխ է մնացել, քանի որ այդ առաքիչները դեռևս չեն օգտագործել բարձր գնով ձեռք բերված ալյուրը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) նախագահի խորհրդական Արամ Սահակյանը, հանձնաժողովը արձանագրել է ալյուրի գնաճ՝ 8 դրամ 1 կգ դիմաց, արդեն հունվարի 21-ին այն տնտեսվարող սուբյեկտների մոտ, որոնք իշխող դիրքեր են զբաղեցնում ալյուրի շուկայում՝ «Մանանա Գրեյն» և «Ալեքս Գրիգ» (միասին զբաղեցնում են շուկայի շուրջ 80 տոկոսը): «Նույն ժամանակահատվածի համեմատ դա ցածր գին է, ընդամենը 3 տոկոս»,-ասել է նա:
Ընդ որում ՏՄՊՊՀ-ն հավելել է, որ ալյուրի շուկան պետական կառույցի ուշադրության կենտրոնում է: «Քայլեր կձեռնարկվեն, եթե ըստ օրենսդրության, պարզվի, որ տեղի է ունեցել չհիմնավորված գնաճ»,-ասել է նա: Արամ Սահակյանն ասել է, որ հանձնաժողովը հետևում է գնային քաղաքականության միտումներին ալյուրի շուկայում և պատրաստ է անհապաղ արձագանքել գնաճի կամ նախկին գնին վերադառնալու դեպքում:

24 Январь 2011 - 08:46 AMT
Начиная с 22 января, в пунктах розничной торговли Армении зафиксирован рост цен на хлеб в размере 10-20 драмов, при этом в некоторых магазинах цена осталась неизменной, поскольку эти поставщики пока еще не стали использовать муку, приобретенную по завышенным ценам.
Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net главный советник председателя Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) РА Арам Саакян, комиссия зафиксировала повышение цен на муку уже 21 января у хозсубъектов, занимающих доминирующее положение на рынке муки «Манана Грейн» и «Алекс Григ» (вместе занимают порядка 80%) повышение цен за 1 кг муки на 8 драмов. «По сравнению с аналогичным периодом это невысокий процент, всего 3%», – сказал он.
При этом представитель ГКЗЭК добавил, что рынок муки находится в центре внимания сотрудников госструктуры. «Какие-либо шаги будут предприняты, если, согласно законодательству, выяснится, что имело место необоснованное повышение цен», – пояснил он. Арам Саакян также отметил, что Комиссия следит за тенденциями ценовой политики на рынке муки, и готова немедленно отреагировать в случае повышения или возврата к прежним ценам.