Հայաստանի պետբյուջեի կրճատումը թույլ կտա 2011-ին նվազեցնել գնաճը 5-5.5 տոկոսով 2010-ի 9.4 տոկոս ցուցանիշի փոխարեն: Այդ մասին հունվարի 24-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը: Նրա խոսքերով, 2010-ին Հայաստանն ապրել է «առաջարկի շոկ», որի պատճառով ֆինանսների նախարարությունը և ԿԲ-ն ունեցած գործիքների միջոցով մտադիր են ավելացնել ունեցած առաջարկը:
Մասնավորապես, նրա խոսքերով, ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը նվազեցնելու է պետբյուջեի դեֆիցիտը, որը 2013-ին կազմելու է 3 տոկոսից պակաս 2009-ի 7.5 տոկոսի փոխարեն:

24 Январь 2011 - 11:32 AMT
Сокращение дефицита госбюджета Армении позволит уменьшить инфляцию в стране до 5-5,5% в 2011 году, против показателя в 9,4% в 2010 году. Об этом сказал на пресс-конференции в Ереване 24 января министр финансов РА Ваче Габриелян. По его словам, в 2010 году Армения пережила «шок предложения», в силу чего Министерство финансов страны и Центральный банк посредством имеющихся инструментов намерены увеличить имеющееся предложение.
В частности, по его словам, Минфин РА будет снижать дефицит госбюджета, который к 2013 году составит менее 3%, против 7,5% – в 2009 году, ± 5 – в 2010 году. «Сокращение дефицита госбюджета будет способствовать сокращению инфляции. Мы ожидаем, что по итогам 2011 года она составит 5-5,5%», – добавил он.