Հայաստանի պետբյուջեի կրճատումը թույլ կտա 2011-ին նվազեցնել գնաճը 5-5.5 տոկոսով 2010-ի 9.4 տոկոս ցուցանիշի փոխարեն: Այդ մասին հունվարի 24-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը: Նրա խոսքերով, 2010-ին Հայաստանն ապրել է «առաջարկի շոկ», որի պատճառով ֆինանսների նախարարությունը և ԿԲ-ն ունեցած գործիքների միջոցով մտադիր են ավելացնել ունեցած առաջարկը:
Մասնավորապես, նրա խոսքերով, ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը նվազեցնելու է պետբյուջեի դեֆիցիտը, որը 2013-ին կազմելու է 3 տոկոսից պակաս 2009-ի 7.5 տոկոսի փոխարեն:

Reduction of Armenia’s state budget deficit will allow for 5-5,5% inflation in 2011 against 9,4% registered in 2010, according to Armenian Finance Minister Vache Gabrielyan.
As he stated at January 24 news conference in Yerevan, Armenia went thorough a supply shock in 2010. To cope with the situation, the Finance Ministry and Central Bank aim to take steps to ensure the offer.
In particular, the Ministry of Finance will decrease state budget deficit, which, by the year 2013 will comprise less than 3% against 7,5% in 2009 and ± 5 in 2010.