2011 թվականին ՀՀ Ֆինանսների նախարարությունը երկրի կառավարություն կներկայացնի «Միջազգային աուդիտորական չափանիշների հրապարակման» մասին որոշման նախագիծը, հունվարի 24-ին հաղորդել է նախարար Վաչե Գաբրիելյանը: Նրա խոսքով` այդ նախագծի շրջանակներում աուդիտի միջազգային չափանիշները կթարգմանվեն հայերեն և կներդրվեն ընկերություններում, ինչը թույլ կտա բարձրացնել այդ ոլորտում ծառայությունների մատուցումը:
Ընդ որում` Վաչե Գաբրիելյանը նշել է, որ 2010 թվականի ընթացքում արդեն դադարել են գործել որոշ աուդիտորական ընկերություններ, որոնք անբարեխիղճ էին աշխատում:
ՀՀ կառավարության որոշման համաձայն, 2009 թվականի արդյունքներով պարտադիր աուդիտ պետք է անցնեն 1 մլրդ դրամ և ավելի շահույթ ունեցող ընկերությունները, իսկ 2010 թվականի արդյունքներով` նաև 1 մլրդ դրամ և ավելի ակտիվ ունեցող ընկերությունները:
2010 թվականի դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ Հայաստանի տարածքում լիցենզիա ունեն 36 աուդիտորական ընկերություններ և 7 մասնավոր աուդիտորներ:

24 Январь 2011 - 13:56 AMT
В 2011 году Министерство финансов РА представит в правительство страны проект решения о «Публикации международных аудиторских стандартов», сообщил 24 января глава министерства Ваче Габриелян. По его словам, в рамках данного проекта международные стандарты аудита будут переведены на армянский язык и внедрены в компаниях, что позволит повысить предоставление услуг в этой сфере.
При этом Ваче Габриелян отметил, что в течение 2010 года уже перестали действовать некоторые аудиторские компании, которые работали недобросовестно.
Согласно решению правительства РА, по итогам 2009 года обязательный аудит должны были пройти компании с выручкой 1 млрд драмов и более, а по итогам 2010 года, также компании с активом в 1 млрд драмов и более.
По состоянию на 1-ое декабря 2010 года на территории Армении лицензии имеют 36 аудиторских компаний и 7 частных аудиторов.