Հունվարի 25-ին Երևանում ամփոփել են էներգետիկայի ոլորտի երիտասարդ մասնագետների վերապատրաստման ծրագիրը: Ծրագիրն իրականացնում է նորվեգական Norsk Energi-ին «Հիդրոէներգետիկա» ընկերության հետ համատեղ: Իր ակտիվ աջակցությունն այդ նախագծին ցուցաբերում են «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն, որը փոքր ՀԷԿ-երի ֆինանսավորման առաջատարն է, էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը, ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը, «Աջակցություն վերարտադրվող էներգետիկային» հայ-գերմանական հիմնադրամի ծրագիրը, որ ֆինանսավորում է գերմանական KfW բանկը, ինչպես նաև Երևանի պետական ճարտարապետության ու շինարարության համալսարանը:
Ինչպես ասել է Norsk Energi ընկերության նախագծի ղեկավար Իյուն Ջու Յին, ծրագիրը ֆինանսավորվում է Նորվեգիայի ԱԳՆ կողմից և ուղղված է փոքր ՀԷԿ-երի տեխնիկական հնարավորությունների զարգացմանը: Ծրագրի արդյունավետությունն նրանում է, որ բացահայտվում է ներդրումային ներուժը, քանի որ երիտասարդ մասնագետները, ծանոթանալով ոլորտի առանձնահատկություններին, բիզնես-ծրագիր են կազմել 6 ՀԷԿ-երի համար: «Հայաստանը շահագրգռված է զարգացնել մաքուր էներգետիկայի ոլորտը և կարևորում է բնապահպանական խնդիրները»,-նշել է նա:
Իր հերթին հայ-գերմանական հիմնադրամի տնօրեն Գևորգ Թումանյանը նշել է, որչ հիդրոէներգետիկայի զարգացումը կառավարության գերակայություններից մեկն է գիտելիքահեն տնտեսության ձևավորման շրջանակներում: «Հիդրոէներգետիկան մեծ հեռանկարներ ունի, իսկ դա իր հերթին պրոֆեսիոնալների առկայություն է ենթադրում»,-ընդգծել է նա: Այդ առնչությամբ նա հավելել է, որ հիմնադրամը պատրաստ է շարունակել «Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկայի աջակցության ծրագիրը»: «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն, որը ծրագրի ակտիվ մասնակիցներից է, պատրաստակամություն է հայտնել կազմակերպել լավագույն ուսանողների գործնական պարապմունքները` հետագայում աշխատանք առաջարկելով նրանց:

25 Январь 2011 - 07:46 AMT
25 января в Ереване подвели итоги программы по переподготовке молодых специалистов сферы энергетики. Программа финансируется со стороны МИД Норвегии и реализуется норвежской компанией Norsk Energi совместно с компанией «Гидроэнергетика». Свое активное содействие в этом проекте окажут ЗАО «Америабанк», как лидер в сфере финансирования малых ГЭС в Армении, Министерство энергетики и природных ресурсов РА, Министерство охраны природы Армении РА, финансируемая германским банком KfW программа Немецко-армянского фонда «Содействие возобновляемой энергетике», а также Ереванский государственный университет архитектуры и строительства.
Как сообщила руководитель проекта компании Norsk Energi Йун Джу Йи, эффективность данного проекта состоит в том, что раскрывается инвестиционный потенциал, поскольку молодые специалисты, ознакомившись с особенностями сферы, подготовили безнес-план для реконструкции или строительства 6 ГЭС-ов. «Армения заинтересована в развитии чистой энергетике и придает большое значение экологическим вопросам», – отметила она.
В свою очередь директор Немецко-армянского фонда Геворг Туманян отметил, что развитие гидроэнергетики является одним из приоритетов правительства страны в рамках формирования экономик, основанной на знаниях. «Гидроэнергетика имеет большие перспективы, а это в свою очередь требует наличие соответствующих профессионалов», – подчеркнул он. В связи с этим он добавил, что фонд готов продолжить финансирование «Программы по содействию возобновляемой энергетики» в Армении.
Один из активных участников программы ЗАО «Америабанк», реализующий целый ряд проектов по финансированию ГЭС, выразил свою готовность по привлечению молодых и талантливых профессионалов для работы в банке.