Հայաստանի ջրային տնտեսության ոլորտում նկատվել են ներդրումների ծավալների մեծացման տեմպեր, որոնք 2010-ին կազմել են 25 մլրդ դրամ, որի արդյունքում վերականգնվել է հազար կմ երկարությամբ խողովակաշար: Այդ մասին Երևանում հունվարի 25-ին մամլո ասուլիսում ասել է ՀՀ ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի ղեկավար Անդրանիկ Անդրեասյանը: «Զարգացման այն տեմպերը, որոնք ապահովել են ջրառ իրականացնող ընկերությունները, հուսով եմ, շարունակվելու են 2011-ին»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերվում է ոռոգման ջրի սակագների բարձրացմանը, ապա, նրա խոսքերով, 2010-ին սակագինը կազմել է 1 խմ համար 11 դրամ, և առաջիկայում թանկացում չի լինի: Երևանում սակագինը հաստատվում է օպերատորի կողմից պայմանագրի հիման վրա, մասնավորապես, «Երևան Ջուրը» Երևանում հաստատել է 1 խմ համար 181 դրամ սակագին, «Հայջրմուղկոյուղին»` 80 դրամ, իսկ «Շիրակ-ջրմուղկոյուղին» և «Լոռի-ջրմուղկոյուղին»` 172-174 դրամ: Միաժամանակ, Անդրեասյանի խոսքերով, 2010-ին մեկ ժամով ավելացել է Երևանում ջրամատակարարման միջին ցուցանիշը` մինչև 21 ժամ:

25 Январь 2011 - 09:04 AMT
В сфере водного хозяйства Армении наметились темпы увеличения объемов инвестиций, которые в 2010 году составили 25 млрд. драмов, в результате чего было восстановлена инфраструктура, протяженностью в 1 тыс. км. Об этом 25 января на пресс-конференции в Ереване сообщил начальник Государственного комитета водного хозяйства РА Андраник Андреасян. «Те темпы развития, которые обеспечили водоиспользующие компании в 2010 году, надеюсь, будут продолжены и в 2011 году», – отметил он.
Что же касается повышения тарифов на оросительную воду, то, по словам Андраника Андреасяна, в 2010 году тариф составил 11 драмов за 1кубометр и в ближайшее время повышаться не будет. В Ереване же тариф устанавливается со стороны оператора на контрактной основе, в частности, тариф «Ереван Джур» по Еревану составляет 181 драм за кубометр, тариф «Армводоканала» – 80 драмов, а у таких операторов, как «Ширак» и «Лори» – 172-174 драмов. При этом начальник Госкомитета водного хозяйства добавил, что в 2010 году на один час увеличился средний показатель водоснабжения в армянской столице – до 21 часа.