Վերջին 40 տարում առաջին անգամ Հայաստանում Վանաձոր-Ֆիոլետովո նոր երկաթգծի կառուցում կսկսվի, հունվարի 25-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ տրանսպորտի ու կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը:
Տեխնիկատնտեսական ապահովման պատրաստման արդյունքները կամփոփվեն ապրիլ-մայիսին, իսկ շինարարական աշխատանքները նախատեսվում է սկսել արդեն աշնանը:
Ըստ նրա, նոր 31,2 կմ-անոց երկաթուղային հատվածի շինարարությունը նախարարության 2011թ. գերակայություններից է և գնահատվում է 100 մլն դոլար: Մանուկ Վարդանյանն ասել է, որ շուրջ 49 մլն կհատկացվի Հակաճգնաժամային հիմնադրամից, որոնք կփոխանցվեն «ՀԿԵՈւ» ՓԲԸ-ին, իսկ մնացած մասը կկազմեն ռուսական ներդրումները:

Armenian Minister of Transport and Communication Manuk Vardanyan said that construction of a new railroad – Vanadzor-Fioletovo – will be launched in Lori region of Armenia in 2011.
The results of its feasibility study will be summarized in April-May, while the construction works will start in autumn, Vardanyan told a press conference in Yerevan on January 25.
According to him, construction of a new 31.2km-long section of the railroad is among priorities of the Ministry and its cost is estimated to make $100mln.
Vardanyan said that around $49mln will be allocated from the Anti-crisis Fund to South Caucasus Railways CJSC, while Russian investments will make the rest sum.