Հայաստանի դեղագործության ոլորտում բավական աշխատանքներ են տարվել միջազգային չափանիշների ներմուծման ուղղությամբ, մասնավորապես GMP չափանիշի («Արտադրության պատշաճ պրակտիկա»): Տվյալ պահին երկրում արդեն կան մի քանի ընկերություններ, որոնք շատ մոտ են GMP չափանիշի ներմուծմանը:
Անցյալ տարվա վերջին GMP չափանիշը հաստատվել է ՀՀ կառավարության կողմից, և մինչև 2013-ը նախատեսվում է ներմուծել այն բոլոր դեղագործական ձեռնարկություններում:Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Կարինե Մինասյանը: «Բնականաբար, դա շատ երկար և բարդ գործընթաց է. համապատասխան կառույցը պետք է ստեղծվի պետության կողմից, միաժամանակ ձեռնարկությունները ևս պետք է ներմուծեն այդ չափանիշները»,- ասել է նա:
Դրա հետ կապված Մինասյանը հավելել է, որ դեղերի արտադրության կազմակերպման, դեղերի թողարկման գործընթացը պետք է համապատասխանեցվի եվրոպական չափանիշներին:
Միաժամանակ շատ կարևոր է այդ չափանիշին համապատասխանելու մասնավոր հատվածի ցանկությունը և պատրաստակամությունը: Այդ չափանիշի ներմուծումից հետո տեղական արտադրողները կարող են արտահանել իրենց արտադրանքն ինչպես ԱՊՀ երկրներ, այնպես էլ Եվրոպա:
Հայաստանում գրանցված են 17 դեղարտադրող ընկերություններ, որոնցից ակտիվ աշխատում են միայն 12-ը: Միայն ներքին շուկայի համար նման քանակությամբ ընկերություններ ունենալը նպատակահարամար չէ, ուստի անհրաժեշտ է աշխատել այն ուղղությամբ, որպեսզի դեղագործության ոլորտը դառնա արտահանվող ոլորտներից մեկը և նպաստի երկրի տնտեսական զարգացմանը:

В сфере фармацевтики Армении проведено достаточно работ по внедрению международных стандартов, в частности стандарта GMP («Надлежащая практика производства»). На данный момент в стране есть уже несколько компаний, которые очень близки к внедрению стандарта GMP. Необходимы законодательные основы для его внедрения.
В конце прошлого года стандарт GMP был утвержден правительством РА и до 2013 года планируется внедрить его во всех фармацевтических предприятиях. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщила заместитель министра экономики РА Карине Минасян. «Естественно, это очень долгосрочный и тяжелый процесс: соответствующая структура должна быть создана государством – инспекция, которая будет осуществлять соответствие стандартам конкретного предприятия, одновременно сами предприятия должны внедрять эти стандарты», – отметила она.
В связи с этим Карине Минасян пояснила, что организацию производства, выпуска лекарственной продукции должна быть приведена в соответствие с европейскими стандартами.
При этом очень важно желание и готовность частного сектора соответствовать данному стандарту и привлечь инвестиции. После внедрения данного стандарта, местные производители смогут экспортировать свою продукцию не только в страны СНГ, но и в Европу.
В Армении зарегистрированы 17 компаний, производящих лекарства, из них активно работают 12. Иметь такое большое количество производителей лекарств только для внутреннего рынка нецелесообразно, поэтому необходимо работать над тем, чтобы сфера фармацевтики стала одной из наиболее экспортоориентированных сфер и способствовала экономическому развитию страны.