Թուրքական ԶԼՄ-ների տարածած տեղեկատվությունն այն մասին, թե միջազգային կազմակերպությունները պահանջում են փակել ՀԱԷԿ-ը, չեն համապատասխանում իրականությանը; Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ատոմային կայանի գլխավոր ճարտարագետ Մովսես Վարդանյանը:
Ըստ թուրք քաղաքագետ. Թուրքիայի Ռազմավարական հետազոտությունների TURKSAM կենտրոնի ղեկավար Սինան Օհանի հայտարարության, «Հայաստանում գործող Մեծամորի ատոմակայանը սպառնալիք է ողջ տարածաշրջանի համար, սակայն, առաջին հերթին, այն սպառնում է Թուրքիային»:
«Դա թուրքերի հայտարարությունն է, իսկ ՄԱԳԱՏԷ-ն ու ԵՄ-ն աջակցում են ՀԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը»,-ասել է Մովսես Վարդանյանը:
Գործող ՀԱԷԿ-ը շահագործման է հանձնվել 1976թ., այժմ գործում է միայն երկրդրո բլոկը՝ 407,5 ՄՎտ հզորությամբ: Ըստ մասնագետների գնահատականների ՀԱԷԿ-ը կարող է գործել մինչև 2016 թվականը:

Chief Engineer of the Armenian Nuclear Power Plant (NPP) Movses Vardanyan stated that Turkish media reports saying that many international organizations, including IAEA and EU, demand closure of the Armenian NPP are untrue.
According to Turkish political analyst, head of TURKSAM think tank Sinan Ogan, “Metsamor nuclear power plant operating on Armenia’s territory poses a threat to the entire region, but first of all to Turkey.”
“These are Turkey’s statements, while the IAEA and EU provide assistance for increasing safety of the Armenian NPP,” Movses Vardanyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
The Armenian NPP was commissioned in 1976. Currently, only its second unit with a capacity of 407.5 MWatt operates.