Հայաստանի ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակը 2010 թվականին 23 բողոք է ստացել կապված պլաստիկ քարտերով օպերացիաների հետ: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի ֆինանսական հաշտարար Փիրուզ Սարգսյանը, հիմնականում բողոքները կապված էին այն բանի հետո, որ հաշվից միջոցներ վերցնելիս քարտի հաշվեկշիռը նվազում է, սակայն բանկոմատը չի տրամադրում գումարը: «Նման դեպքերը հետագայում ճշտվում են բանկոմատի գրանցամատյանով և միջոցները վերադարձվում են հաճախորդին»,- ասաց նա:
Լինում են նաև դեպքեր, երբ հաճախորդը կորցնում է PIN-կոդով քարտը և ինչ-որ մեկը հաշվից հանում է գումարը: Ընդ որում` նման ռիսկերն արդեն կրում է հաճախորդը, այլ ոչ թե բանկը: Բացի դրանից, դեպքեր են գրանցվել, երբ արտասահմանյան խանութներում կամ ինտերնետ-խանութներում գնումներ կատարելիս հաշվից ավելի շատ գումար է վերցվել, քան անհրաժեշտ էր: Նշենք, որ եթե արտասահմանում միջազգային քարտերի համար վնասի հատուցման հիմնադրամներ են ստեղծվել, ապա Հայաստանում նման հիմնադրամներ չկան:
ՀՀ Կենտրոնական բանկի տվյալների համաձայն, 2010 թվականի երրորդ եռամսյակում Հայաստանի տարածքում պլաստիկ քարտերով 140 մլրդ դրամ ընդհանուր գումարի չափով 2 889 923 օպերացիա է իրականացվել, ընդ որում` քարտերով անկանխիկ վճարումների ծավալը կազմել է 10,5 մլրդ դրամ: Անկանխիկ վճարումներից 2,6 մլրդ դրամը կազմել են ինտերնետում իրականացված գործարքները: 2010 թվականի երրորդ եռամսյակի վերջին շրջանառության մեջ գտնվող քարտերի թիվը հասել է 681 432:

The RA Financial Ombudsman’s Office received 23 complaints with respect to transactions with plastic cards in 2010.
RA Financial Ombudsman Piruz Sargsyan told a PanARMENIAN.Net reporter that basically the complaints referred to cases when a card balance is reduced during a cash drawing, but ATM does not dispense the funds. “Similar cases are clarified through an ATM log and the funds are reimbursed to the client,” said Sargsyan.
Besides, there are cases, when clients loose their cards with PIN-codes and someone withdraws money from their account. Clients bear similar risks, but not banks.
Sargsyan added that there were cases when more funds were withdrawn from an account than it should have been, while making payments in shops abroad or internet-shops.
It should be noted that funds for compensation of damage for international cards are created abroad, while Armenia lacks similar funds.
According to the Central Bank of Armenia, 2,889,923 transactions with plastic cards were made in Armenia in the third quarter of 2010 at the total amount of AMD 140bln, including non-cash payments through cards at the amount of AMD 10.5bln.