(?)Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի ծխախոտի շուկան: Հայկական շուկայում ինչպիսի՞ տեղ է զբաղեցնում Ֆիլիպ Մորիս Ինթերնեյշնլը:
(!)Հայաստանի ծխախոտի շուկան շատ մրցակցային է և դինամիկ: AC Nielsen մանրածախ առևտրի ուսումնասիրության տվյալների համաձայն, 2010թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին Ֆիլիպ Մորիս Ինթերնեյշնլ Ինկ. (ՖՄԻ) ապրանքատեսակների մասնաբաժինը Երևանի սիգարետի շուկայում կազմել է 19,5 տոկոս, ամենամեծը ծխախոտ ներմուծող միջազգային ընկերությունների շրջանում:
(?)Սիգարետի ինչպիսի՞ տեսականի է ներկրում ՖՄԻ-ն Հայաստան: Ընկերության ո՞ր արտադրանքն է Հայաստանում առավել տարածված:
(!)Ներկայիս ՖՄԻ տեսականին Հայաստանի շուկայում բաղկացած է 9 ապրանքային ընտանիքներից, որոնք ներառում են` Marlboro, Parliament, Virginia Slims, Muratti Ambassador, Assos Slims, Chesterfield, L&M, Bond Street and Red&White: L&M ապրանքանիշի ընտանիքն ամենաշատ վաճառվողն է ՖՄԻ ապրանքնիշերի տեսականու մեջ:
(?)Բարենպա՞ստ է արդյոք Հայաստանի օրենսդրական դաշտը ծխախոտի շուկայի զարգացման համար: Ինչպե՞ս եք գնահատում «Ակցիզային հարկի մասին» օրենքում կատարված փոփոխությունները:
(!)Հայաստանն ունի լավ սահմանված օրենսդրական կառուցվածք ծխախոտի արտադրանքը կանոնակարգելու համար, և մենք մեծ ցանկություն ունենք աշխատելու պետական մարմինների և հանրային առողջապահական մարմինների հետ`համաձայնության գալու արդյունաբերության համար կանոնների և կանոնակարգերի շուրջ: Կարևոր է, որ կանոնակարգումը լինի համապարփակ, ապացույցների վրա հիմնված, վերաբերվի բոլոր ծխախոտային արտադրանքների և բոլոր ծխախոտ արտադրողների վրա և համապատասխան ձևով կիրառվի: Ծխախոտի այսպիսի կանոնակարգումը կարող է օգնել կատարել հանրային առողջության հետ կապված կառավարության նպատակները:
Ֆիլիպ Մորիս Մենեջմենտ Սերվիսիս Բ.Վ. Հայաստանի ներկայացուցչությունը ողջունում է վերջին հարկային փոփոխությունները` հաշվի առնելով, որ այս փոփոխությունները կկատարվեն ժամանակին, առանց հետագա ձգձգման, և ողջունում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության նախաձեռնությունները փոփոխելու Ծխախոտային արտադրանքի հարկումը` այն համապատասխանեցնելով Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության և Ազատ առևտրի համաձայնագրերում ամրագրված պարտավորություններին:
ՖՄԻ-ն միջազգային ծխախոտային առաջատար ընկերություն է, որի արտադրանքը վաճառվում է մոտ 160 երկրներում: 2009թ. ընկերությունը ուներ միջազգային ծխախոտային ընդհանուր շուկայի 15.4 տոկոս մասնաբաժին` չհաշված ԱՄՆ-ի շուկան, կամ 26.0 տոկոս մասնաբաժին` չհաշված Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության և ԱՄՆ-ի շուկաները: 2010 թ.-ի տվյալները դեռ չկան:
2010 թ.-ի հոկտեմբերի 21-ին Հայաստանի Հանրապետության նախագահը ստորագրեց «Ակցիզային հարկի մասին» և «Ծխախոտի արտադրանքի համար հաստատագրված վճարների մասին» օրենքներում կատարված փոփոխությունները, ըստ որի, 2011թ.-ի հունվարի 1-ից նախատեսվում է ծխախոտի արտադրանքի ներմուծման և տեղական արտադրության համար նախատեսված հարկային դրույքաչափերի տարբերության տարեկան աստիճանական կրճատում: Նաև 2014թ.-ի հունվարի 1-ից նախատեսվում է անցում Ծխախոտի արտադրանքի հաստատագրված հարկերի լրիվ առանձնացման (անցում հարկման ընդհանուր համակարգ)` այսպիսով սահմանելով հավասար մոտեցում տեղական արտադրության և ներմուծված սիգարետների համար:
(?)Չի՞ դիտարկում արդյոք ընկերությունը Հայաստանում սեփական հումքային բազան ստեղծելու և հայկական շուկայում ծխախոտի արտադրություն հիմնելու հնարավորությունը:
(!)Ներկայումս չկա նման մտադրություն: Մենք չենք քննարկում մեր հետագա պլանները:
(?)Հիմա շատ մարդիկ ողջ աշխարհում հրաժարվում են ծխելուց, ՖՄԻ-ն արդեն զգացե՞լ է դա իր արտադրության ծավալների վրա: Ինչպիսի՞ ակցիաներ և ծրագրեր է իրականացնում ընկերությունը Հայաստանում:
(!)Ծխելը կախվածություն է առաջացնում և ծխողների մոտ լուրջ հիվանդությունների պատճառ է հանդիսանում: Մենք ընդունում ենք, որ անվնաս սիգարետ գոյություն չունի: Մենք համաձայն ենք հանրային առողջապահական մարմինների այն տեսակետին, որ ծխախոտի օգտագործման դադարեցումը պետք է լինի ծխախոտի համապարփակ քաղաքականության անքակտելի մասը: Մենք չենք ուղղում մեր գործողությունները անչափահասներին կամ չծխող անձանց: Մեր շուկայավարման գործունեությունը ուղորդված է չափահաս ծխողներին, որպեսզի նրանք ընտրեն մեր ապրանքատեսակները մրցակիցների ապրանքատեսակների փոխարեն: Մենք կարծում ենք, որ ծխախոտ արտադրողները կարող են և պետք է միջոցներ ձեռնարկեն անչափահասներին ծխելուց զերծ պահելու ուղղությամբ:
1999 թ. ի վեր ՖՄՀ-ն իրականացնում է անչափահասներին ծխելուց զերծ պահելու ծրագրեր, տեղեկացնելով առևտրային վաճառակետերին անչափահասներին սիգարետ վաճառելու կապակցությամբ օրենսդրական aրգելքի մասին և օրենքի խախտման դեպքում` պատասխանատվության մասին: 2010 թ. ծրագիրն ընդգրկում էր 2,500 վաճառակետ:
(?)Պատմեցեք ընկերության պլանների մասին 2011-ին:
(!)Մենք վստահ ենք, որ որպես ընկերություն մենք ունենք հզոր ներուժ և մենք կշարունակենք աշխատել աճեցնելու մեր շուկայի մասնաբաժինը Հայաստանում` ապրանքանիշային տեսականու և տեղաբաշխման ցանցի (դիստրիբյուցիայի) զարգացման, ապրանքատեսակների կատարելագործման և աշխատողների ունակությունների բարձրացմանն ուղղված ներդրումների միջոցով:

(?)What performance indicators did the Company have by the end of 2010? Does it manage to get the pre-crisis level of sales?
(!) According Philip Morris Management Services B. V. Representative Office (PMA) is an affiliate of Philip Morris International Inc (PMI)3. With having strong and balanced brand portfolio in Armenia, presented in most price segments and consumer preference categories, we have responded to adult consumer needs. Our distribution partners provided high level of service to our customers. We are pleased with our business performance and will continue to work to grow our market share in Armenia.
(?)How do you estimate the tobacco market in Armenia? What is the share of Philip Morris International in the Armenian market?
(!)Armenia is a highly competitive and a very dynamic market. According to AC Nielsen September ‐ October 2010 retail audit, PMI brands’ share of market in Yerevan is 19.5%, the largest among international tobacco manufacturers.
(?) How many brands of PMI cigarettes are imported to Armenia? Are there any plans to increase the given stock/volume? Which products of the Company enjoy popularity in Armenia?
(!)Currently PMI portfolio in Armenian market consists of 9 brand families: Marlboro, Parliament, Virginia Slims, Muratti Ambassador, Assos Slims, Chesterfield, L&M, Bond Street and Red&White. L&M brand family is being the most sold among PMI brand portfolio.
(?)Is the Armenian regulatory environment favorable for the tobacco market? How do the recent amendments to the RA Law On Excise Tax affect stiffening competition among the local and international manufacturers?
(!)Armenia has a well-established legislative framework to regulate tobacco products and we are keen to work with state authorities and public health officials to agree on rules and regulations for the industry. It is important that regulation is comprehensive, evidence based, is applied to all tobacco products and all tobacco manufacturers and that adequate enforcement is in place. Such tobacco regulation can help achieve government’s public health objectives.
On October 21, 2010 the President of Armenia signed amendments to the Law on Excise Tax and the Law on Presumptive Tax for Tobacco Products which provide for annual gradual reduction of tax rate differences for imported and locally produced tobacco products as of 01.01.2011 and for full unbundling of presumptive tax for tobacco products as of 01.01.2014 thus establishing equal treatment for both locally produced and imported cigarettes.Philip Morris Management Services B.V. Representative office in Armenia welcomes recent tax changes, provided that they are implemented in due course without any further delays, and welcomes Armenian government initiatives to amend Tobacco Products Taxation to bring it in line with WTO and FTA requirements.
(?)Does the Company consider the possibility of establishing a raw material base of its own in Armenia and manufacturing tobacco in the Armenian market?
(!)Currently there is no such intention. We do not discuss our future plans to that end.
(?)Nowadays more and more people are giving up smoking all over the world, and is this fact has been noticed by Philip Morris proceeding from its production volumes? In this regard what campaigns and programs have been conducted and implemented by the Company in Armenia, including smoking preventive measures?
(!)PMI is the leading international tobacco company, with products sold in approximately 160 countries. In 2009, we held an estimated 15.4 percent share of the international cigarette market outside of the U.S., or 26.0% excluding the People's Republic of China and the U.S. There is no data on 2010 yet. For more information, see www.pmintl.com.
Cigarette smoking is addictive and causes serious diseases in smokers; we recognize that there is no such thing as a safe cigarette and support strong and effective tobacco regulation. We agree with public health authorities that cessation should be an integral focus of a comprehensive tobacco policy. We do not target non-smokers or underage, and our marketing activities are directed to adult smokers in order to encourage them to choose our brands instead of competitor's brands.
We believe that tobacco manufacturers can and should take action to prevent youth smoking. Tobacco company actions can range from supporting effective regulation to implementing their own youth smoking prevention programs. Since 1999 Philip Morris Management Services B.V. Representative office in Armenia has been implementing youth smoking prevention programs informing trade about legislative prohibition to sell cigarettes to minors and liability in case of law infringement. In 2010 the program covered 2,500 trade outlets.
(?)Tell about the plans the Company has for 2011…
(!)We are confident that as a Company we have a strong potential and we’ll continue to work to grow our market share in Armenia through further development in our brand portfolio, distribution system, investments in brand building and development of our employees.