Հայաստանում դեղերի վերադարձն արգելված է օրենքով, դրանք կարելի է վնասազերծել, ինչը կարող է 20 անգամ ավելի թանկ լինել դեղի արժեքից: Ուստի դեղատներում նախընտրում են ուղղակի թափել դրանք, բայց դա վնասում է շրջակա միջավայրին: Ի՞նչ անել:
Հայաստանում պետք է ստեղծել դեղերի վնասազերծման մասնագիտացված կենտրոն, կարծում են մասնագետները, և այստեղ անհրաժեշտ է պետական աջակցություն: Ուտիլիզացիայի սակագները պետք է մատչելի լինեն, օրինակ, դեղերի արժեքի 10 տոկոսի մակարդակում, որպեսզի դեղատները շահագրգռված լինեն դրանց վերացման մեջ և վնաս չհասցնեն շրջակա միջավայրին:

31 Январь 2011 - 09:12 AMT
Возврат лекарств в Армении запрещен законом, их можно отправить на утилизацию, которая может обойтись в 20(!) раз дороже стоимости самого лекарства. Поэтому в аптеках предпочитаю просто их выкидывать, но ведь это наносит вред окружающей среде. Что делать?
В Армении следует создать специализированный центр утилизации лекарств, считают специалисты, и здесь необходимо государственное содействие. Тарифы на утилизацию должны быть установлены на доступном уровне, например, на уровне 10% от стоимости лекарства, чтобы сами аптеки были заинтересованы в их утилизации и не решать вопрос ребром, оказывая вред окружающей среде.