2010 թվականի Հայաստանի պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են 755.8 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` 856.8 մլրդ դրամ, որոնք համապատասխանաբար 100.6%-ով և 97.4%-ով ապահովել են տարեկան ծրագրային ցուցանիշների կատարումը, հաղորդում է ՀՀ Ֆինանսների նախարարության մամլո ծառայությունը:
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 11.7%-ով կամ 79.4 մլրդ դրամով: Ընդ որում, 11.9%-ով (74.2 մլրդ դրամով) ավելացել են հարկային եկամուտները, պետական տուրքերը և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարները, 17%-ով կամ 7.3 մլրդ դրամով` այլ եկամուտները, միևնույն ժամանակ պաշտոնական դրամաշնորհները նվազել են 25.5%-ով կամ 2.1 մլրդ դրամով:
2009 թվականի համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն ավելացել են 3.9%-ով կամ 32.1 մլրդ դրամով: «Ծախսերի աճը հիմնականում պայմանավորված է դրամաշնորհների, պետական պարտքի սպասարկման և ընթացիկ նորոգման ու պահպանման ծախսերի ավելացմամբ, ինչպես նաև ոչ ֆինանսական ակտիվների օտարումից մուտքերի նվազմամբ»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Հունվարից դեկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է շուրջ 101 մլրդ դրամ պակասուրդով` կազմելով տարեկան ծրագրով նախատեսված ցուցանիշի 78.8%-ը և 2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի փաստացի ցուցանիշի 68.1%-ը: Պակասուրդի ֆինանսավորման համար ներքին աղբյուրներից ներգրավվել է 109.7 մլրդ դրամ, իսկ արտաքին ֆինանսավորման ցուցանիշը կազմել է -8.7 մլրդ դրամ:

Доходы государственного бюджета Армении в 2010 году составили более 755.8 млрд драмов, а расходы – более 856.8 млрд драмов, что обеспечило выполнение годовых плановых показателей госбюджета на 100.6% и 97.4% соответственно, сообщает пресс-служба Министерства финансов РА.
По сравнению с тем же периодом прошлого года, доходы госбюджета возросли на 11.7% или на 79.4 млрд драмов. При этом на 11.9% (74.2 млрд драмов) возросли налоговые поступления, государственные пошлины и социальные выплаты, на 17% или на 7.3 млрд драмов – другие доходы, на 25,5% или на 2.1 млрд драмов сократились официальные гранты.
Расходы госбюджета в 2010 году превысили расходы за 2009 год на 3.9% или на 32.1 млрд драмов. «Рост расходов обусловлен обслуживанием государственного долга, ростом расходов на текущий ремонт и сохранение, а также сокращением поступлений от отчуждений нефинансовых активов», – отмечается в сообщении.
В период с января по декабрь месяц госбюджет был выполнен с дефицитом в 101 млрд драмов, составив 78.8% от запланированного на 2010 год показателя и 68.1% от фактического показателя 2009 года. Для финансирования дефицита из внутренних источников было направлено 109.7 млрд драмов, а из внешних – 8.7 млрд драмов.