Հայաստանում 2010-ին արձանագրվել է մինչև 6.9 տոկոս գործազրկության մակարդակ 2009-ի 7.1 տոկոսի փոխարեն, փետրվարի 1-ին Երևանում մամլո ասուլիսում լրագրողներին հաղորդել է «Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալության պետ Սոնա Հարությունյանը: Նրա խոսքերով, 2010-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ Հայաստանում աշխատանք փնտրողների քանակը կազմել է 93 555 մարդ, որոնցից 79 500-ը ստացել է գործազուրկի կարգավիճակ:
Նա ընդգծել է, որ անցյալ տարի գործակալության կողմից նախատեսված բոլոր ծրագրերը կատարվել են կամ գերակատարվել, մասնավորապես, 71.9 տոկոսով ավել մարդ խորհրդատվություն է ստացել զբաղվածության մարզային կենտրոններում (206 348 մարդ 120 000-ի փոխարեն):
Սոնա Հարությունյանը նշել է, որ զբաղվածության ոլորտում ծրագրերի իրականացման համար 2011-ին Հայաստանի պետբյուջեից հատկացվել է 5.5 մլրդ դրամ, ընդ որում շեշտը դրվելու է զբաղվածության ակտիվ ծրագրերի իրագործման վրա, այլ ոչ թե գործազրկության նպաստ վճարելու:
Նրա խոսքերով, 2011-ին հատուկ ուշադրություն է դարձվելու երիտասարդների և հաշմանդամների զբաղվածությանը, մարզերում զբաղվածության հարցերի լուծմանը, շարունակվելու է սերտ համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների հետ, ինչպես նաև «աշխատանքի տոնավաճառների» կազմակերպումը:

1 Февраль 2011 - 11:13 AMT
На осуществление программ в сфере занятости в 2011 году из госбюджета Армении выделено 5,5 млрд. драмов
В Армении в 2010 году зафиксировано снижение уровня безработицы до 6,9 % против показателя в 7,1% в 2009 году, сообщила журналистам 1 февраля на пресс-конференции в Ереване начальник агентства “Государственная служба занятости” Сона Арутюнян. По ее словам, по состоянию на 31 декабря 2010 года количество ищущих работу в Армении составило 93 555 человек, из которых 79 500 получили статус безработного.
Она подчеркнула, что все предусмотренные в прошлом году агентством программы были выполнены или перевыполнены, в частности на 71,9% больше людей получило консультацию в региональных и областных центрах занятости (206 348 вместо 120 000).
Сона Арутюнян отметила, что на осуществление программ в сфере занятости в 2011 году бюджетом выделено 5,5 млрд. драмов, как и в 2010 году, при этом значительный упор будет делаться на реализацию активных программ занятости, а не выплатам пособий по безработице.
По словам начальника агентства, в 2011 году будет особое внимание уделено трудоустройству молодежи и инвалидов, решению вопросов занятости в областях, продолжится тесное сотрудничество с международными организациями, a также организация “ярмарок вакансий”.