Համաշխարհային բանկի Երևանի գրասենյակը հայտարարում է ակնարկների (շարադրությունների) մրցույթ` Հայաստանի բուհերի ուսանողների համար:
Ինչպես նշվում է ՀԲ երևանյան գրասենյակի մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ, մրցույթի գլխավոր նպատակն է բարձրացնել իրազեկությունն ու քննարկում ծավալել երկրի առջև ծառացած զարգացման հիմնական մարտահրավերների վերաբերյալ:
Մրցույթիընթացքում ուսանողները պետք է ակնարկներ ներկայացնեն «Ինչպե՞ս կարող է Հայաստանի կառավարությունը հաղթահարել վերջին տնտեսական ճգնաժամի բացասական հետևանքները» և «Ի՞նչ արժեք ունեն Հայաստանի անտառները» թեմաներով:
Ուսանողներն իրենց հայերեն կամ անգլերեն լեզվով աշխատանքները կարող են մինչև մարտի 10-ը ուղարկել էլեկտրոնային փոստով` [email protected] հասցեով, կամ թղթային օրինակը ներկայացնել Համաշխարհային բանկի Երևանի գրասենյակ: Մրցույթի վերջնական արդյունքները կամփոփվեն ապրիլի 20-ին:
Առաջին տեղը զբաղեցրած ուսանողը կստանա 700 ԱՄՆ դոլար, երկրորդը` 500, երրորդը` 400, իսկ չորրորդ տեղը զբաղեցրած ուսանողը` 300 ԱՄՆ դոլար:

The World Bank Yerevan Office announced the launch of an essay competition among university students in Armenia. The purpose of the competition is to raise more awareness of and discussion on the main development challenges facing the country.
Prospective participants should be formally enrolled in one of the universities in Armenia till the announcement of the competition results. The World Bank especially encourages students of Social Sciences (such as Economics, Political Science, Public Administration, and Public Policy) to apply.
Essays should address the following two topics: what should the Armenian Government do to overcome the adverse effects of the recent economic crisis; and what is the value of forests in Armenia?
Essays should be sent either via email to [email protected], or submitted in a hard copy to the World Bank Yerevan Office at the following address: G. Lousavorich Street 9, Yerevan 0015.
The 4 best essays will receive monetary awards from the World Bank Armenia in the following order: 1st place – USD 700; 2nd place – USD 500; 3rd place – USD 400; 4th place – USD 300.