Փետրվարի 1-ին Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարությունում կայացավ Իրանի հանրապետության Քիշ կղզում տեղակայված Ազատ տնտեսական գոտու շնորհանդեսը:
Ինչպես հաղորդում է Հայկական զագացման գործակալության մամլո ծառայությունը, կղզում բարենպաստ պայմաններ են ստեղծվել ինչպես իրանական, այնպես էլ արտասահմանյան ներդրողների գործունեության համար: Օրենքը նախատեսում է իրանական և արտասահմանյան քաղաքացիների կողմից առանց բաժնեմասի սահմանափակման կապիտալի ներդրման հնարավորություն, Իրանի կողմից կապիտալ ներդրումների պահպանման երաշխավորում, ըստ ցանկության դրանք հետ վերցնելու` սեփականատերերի իրավունքներ, ինչպես նաև ազատ կերպով տնօրինել ստացված շահույթը: Բացի դրանից, օրենքով նախատեսված է նաև սարքավորումների, տրանսպորտային միջոցների, հումքի և շինանյութի ազատ, չհարկվող ներկրում արտադրողական, առևտրական և բնակելի օբյեկտների կառուցման համար, 15 տարով ազատում եկամտահարկից և սեփականության հարկից, ինչպես նաև օտարերկրյա որակավորված աշխատուժի օգտագործման հնարավորություն ՍՀԵ-ում` զբաղվածների 10 տոկոսի սահմաններում, ապրանքի ներկրում և բեռնաթափում` արտասահման դրանց հետագա փոխադրման նպատակով:
Քիշ կղզին գտնվում է Իրանի հարավային ափից 18 կիլոմերտ հեռավորության վրա, ինչը Իրանի երկաթուղով ու մայրուղիներով հնարավորություն է ապահովում ապրանք փոխադրել Անդրկովկասի և Կենտրոնական Ասիայի երկրներ:

В министерстве экономики Армении состоялась презентация свободной торговой зоны на иранском острове Киш.
Как сообщает пресс-служба Армянского агентства развития, на острове созданы благоприятные условия для деятельности как иранских, так и зарубежных инвесторов. Закон предусматривает возможность инвестирования капиталов иранскими и иностранными гражданами без ограничения их долей, гарантирование Ираном сохранности капиталовложений и права владельцев по своему желанию изымать их, а также свободно распоряжаться полученной прибылью. Помимо этого, законом предусмотрен свободный, беспошлинный ввоз оборудования, транспортных средств, сырья и стройматериалов для возведения производственных, торговых и жилых объектов, освобождение на 15 лет от уплаты налогов на доход и собственность, а также возможность использования иностранной квалифицированной рабочей силы в СЭЗ в пределах 10 процентов от общего числа занятых, импортирование и разгрузку товаров в целях дальнейшего их транзита в зарубежные страны.
Остров Киш расположен в 18 километрах от южного побережья Ирана, что обеспечивает возможность транзита товаров по иранским железным и шоссейным дорогам в страны Закавказья и Центральной Азии.