Փետրվարի 3-ին Երևանում կայացել է գործատուների համար «Վարքագծի կանոնակարգի» շնորհանդեսը: Ինչպես հայտնել է լրագրողներին Հայաստանի Արդյունաբերողների և ձեռնարկատերերի միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը, կանոնակարգը հանդիսանում է «Գործատուների վարքագիծ» կանոնակարգի շարքից առաջինը և ներառում է հարկադիր աշխատանքի և թրաֆիքինգի կանխարգելման սկզբունքները:
Կանոնակարգում ներկայացված սկզբունքները համապատասխանում են ՀՀ օրենսդրությանը, Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության (ԱՄԿ) կոնվենցիաներին, ներառում են ՄԱԿ այնպիսի գործիքներ, ինչպիսիք են Սոցիալական քաղաքականությունը և Աշխատանքի հիմնարար սկզբունքների և իրավունքների հռչակագիրը:
Հռչակագիրը մշակել է Հայաստանի գործատուների միությունը 2009-2010թթ. ԱՄԿ «Հայաստանում, Ադրբեջանում և Վրաստանում թրաֆիքինգի դեմ պայքարի համապարփակ ծրագրի» աջակցությամբ:
«Արևմուտքում այսօր ներմուծվում են բարոյական նորմեր գործատուների համար, քանի որ միայն իրավական նորմերով անհնար է կարգավորել ընկերությունների աշխատանքը: Երբ գործատուն ինքն է ընտրում այդ ուղին, ապա դա դառնում է վարքագծի մշտական կանոն»,- ասել է Արսեն Ղազարյանը և հավելել, որ կանոնակարգի սկզբունքները լրացնում են ՀՀ օրենսդրությունը, բայց չեն փոխարինում նրան:

3 Февраль 2011 - 09:35 AMT
3 февраля в Ереване состоялась презентация «Регламента поведения» для работодателей. Как сообщил журналистам председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян, регламент является первым из серии регламентов «Поведение работодателей», и включает в себя принципы предотвращения принудительной работы и траффикинга.
Принципы представленные в регламенте соответствуют законодательству РА, конвенциям Международной организации труда (МОТ), включают в себя такие инструменты ООН, как Социальная политика и Декларация об основополагающих принципах и правах в сфере труда.
Декларацию разработал Союз работодателей Армении в 2009-2010 гг. при содействии программы МОТ «Всеобъемлющая программа по борьбе с траффикингом в Армении, Азербайджане, Грузии».
«В Западном мире на сегодняшний день внедряются данные моральные нормы для работодателей, так как только по правовым нормам невозможно регулировать работу компаний. Когда работодатель сам выбирает этот путь, то это становится постоянным правилом поведения», – сказал Арсен Казарян, добавив, что принципы регламента дополняют законодательство РА, но не заменяют его.