2010թ. Հայաստանում գինու արտադրության աճը կազմել է 15 տոկոս, կոնյակինը՝ 28 տոկոս, գարեջրինը՝ 42 տոկոս, Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ միակ անկումը գրանցվել է օղու արտադրության ոլորտում՝ 10 տոկոս:
Փորձագետը հայտնել է, որ վերջին 10 տարում գինու արտադրությունն ավելացել է երկու անգամ, կոնյակինը՝ 10 անգամ, գարեջրինը՝ 3 անգամ, իսկ օղու արտադրության ծավալները չեն փոխվել:
Միևնույն ժամանակ 2010թ. գինու արտահանումն աճել է 56 տոկոսով, կոնյակինը՝ 16 տոկոսով, օղունը՝ 5 տոկոսով, սպիրտինը՝ 40 տոկոսով: «Ընդհանուր առմամբ ալկոհոլային խմիչքների արտահանման աճը կազմել է 20 տոկոս, ընդ որում օտարերկրյա արտադրության ալկոհոլային խմիչքների ներկրումը ևս ավելացել է 20 տոկոսով»,-ասել է Հարությունյանը:
Նրա խոսքերով, 2010թ. Հայաստան 4 անգամ ավելի շատ գինի է ներկրվել, քան 2009-ին և 10 անգամ ավելի շատ, քան 10 տարի առաջ: 2010թ. երկիր է ներկրվել 50 տոկոսով քիչ կոնյակ, սակայն վերջին 10 տարում կոնյակի ներկրումը ավելացել է 10 անգամ:

Рост производства вина в 2010 году в Армении составил 15%, коньяка – 28%, пива – 42%, сообщил журналистам на пресс-конференции в Ереване председатель Союза виноделов Армении Аваг Арутюнян, добавив, что единственный спад был зафиксирован в производстве водки – 10%.
При этом эксперт сообщил, что в течение последних 10 лет производство вина увеличилось вдвое, коньяка – 10 раз, пива – 3 раза, а объемы производства водки не изменились.
В то же время, объемы экспорта вина в 2010 году увеличились на 56%, коньяка – 16%, водки – 5%, спирта – 40%. «В общей сложности рост экспорта спиртных напитков в 2010 году составил 20%, при этом импорт спиртных напитков иностранного производства также увеличился на 20%», – добавил Арутюнян.
По его словам, в 2010 году в Армению было импортировано в 4 раза больше вина, чем в 2009 году и в 10 раз больше, чем 10 лет назад. В то же время в 2010 году в страну было импортировано на 50% меньше коньяка, но за последние 10 лет импорт коньяка увеличился в 10 раз.