2010թ. Հայաստանում գինու արտադրության աճը կազմել է 15 տոկոս, կոնյակինը՝ 28 տոկոս, գարեջրինը՝ 42 տոկոս, Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ միակ անկումը գրանցվել է օղու արտադրության ոլորտում՝ 10 տոկոս:
Փորձագետը հայտնել է, որ վերջին 10 տարում գինու արտադրությունն ավելացել է երկու անգամ, կոնյակինը՝ 10 անգամ, գարեջրինը՝ 3 անգամ, իսկ օղու արտադրության ծավալները չեն փոխվել:
Միևնույն ժամանակ 2010թ. գինու արտահանումն աճել է 56 տոկոսով, կոնյակինը՝ 16 տոկոսով, օղունը՝ 5 տոկոսով, սպիրտինը՝ 40 տոկոսով: «Ընդհանուր առմամբ ալկոհոլային խմիչքների արտահանման աճը կազմել է 20 տոկոս, ընդ որում օտարերկրյա արտադրության ալկոհոլային խմիչքների ներկրումը ևս ավելացել է 20 տոկոսով»,-ասել է Հարությունյանը:
Նրա խոսքերով, 2010թ. Հայաստան 4 անգամ ավելի շատ գինի է ներկրվել, քան 2009-ին և 10 անգամ ավելի շատ, քան 10 տարի առաջ: 2010թ. երկիր է ներկրվել 50 տոկոսով քիչ կոնյակ, սակայն վերջին 10 տարում կոնյակի ներկրումը ավելացել է 10 անգամ:

Chairman of the Union of Winemakers of Armenia Avag Harutyunyan said that 15%, 28% and 42% growth was recorded in 2010 in wine, brandy and beer production respectively.
10% drop was recorded in vodka production, Harutyunyan told journalists in Yerevan.
The expert noted that wine, brandy and beer production increased by 2, 10 and 3 times respectively over the past 10 years, while the volume of vodka production remained unchanged.
At the same time, wine export grew by 56%, brandy – 16%, vodka – 5%, spirit – 40% in 2010.
“As a whole, 20% growth was recorded in export of alcoholic beverages, while their import also increased by 20%,” added Harutyunyan.
According to him, in 2010 import of wine increased by 4 and 10 times compared to 2009 and 2000 respectively.
Besides, brandy import dropped by 50% in 2010. However, its import grew tenfold over the past 10 years.