Գինու սպառման աճը Հայաստանում 2010թ. նախորդ տարվա համեմատ կազմել է 31 տոկոս, իսկ 2000թ. համեմատ կազմել է 62 տոկոս, ընդ որում թունդ սպիրտային խմիչքների սպառումը Հայաստանում 2010թ. ավելացել է 12 տոկոսով, իսկ վերջին 10 տարում՝ 2,3 անգամ: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը: Ըստ նրա, վերջին 10 տարում ներկրված օղու սպառումը երկրում ավելացել է 23 անգամ, իսկ տեղական արտադրության օղունը՝ 61 տոկոսով:
«Սովորաբար, եթե բարձր թնդության սպիրտային խմիչքների օգտագործումն երկրում ավելանում է, դա նշանակում է, որ երկրում կան սոցիալական խնդիրներ: Հայաստանում 10 տարի առաջ գինու սպառումը մեկ շնչի հաշվով կազմել է տարեկան 1 լիտր, իսկ այժմ՝ 1,5 լիտր, ընդ որում օղու ու կոնյակի սպառման ծավալները 2000թ. 5 լիտրից հասել են 8,3 լիտրի 2010թ.: Այս թվերն ինքնին խոսուն են»,-ասել է Հարությունյանը:

Chairman of the Union of Winemakers of Armenia Avag Harutyunyan said that 31% and 62% growth was recorded in wine consumption in 2010 in Armenia compared to 2009 and 2000 respectively, while consumption of strong drinks increased by 12% in 2010 and 2.3 times over the past 10 years in Armenia.
Consumption of imported and local vodka grew by 23 times and 61% respectively over the past 10 years in the country, Harutyunyan told a press conference in Yerevan.
“Usually, growth in strong drinks consumption is an evidence of social problems in any country. For example, vodka consumption increases when there are political problems. Annual wine consumption made 1 liter per capita 10 years ago in Armenia, while currently it makes 1.5 liter per capita. At the same time, annual vodka and brandy consumption made 8.3 liters per capita in 2010 against 5 liters in 2000. These figures indicate the social situation in the country,” said Harutyunyan.