Գինու սպառման աճը Հայաստանում 2010թ. նախորդ տարվա համեմատ կազմել է 31 տոկոս, իսկ 2000թ. համեմատ կազմել է 62 տոկոս, ընդ որում թունդ սպիրտային խմիչքների սպառումը Հայաստանում 2010թ. ավելացել է 12 տոկոսով, իսկ վերջին 10 տարում՝ 2,3 անգամ: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը: Ըստ նրա, վերջին 10 տարում ներկրված օղու սպառումը երկրում ավելացել է 23 անգամ, իսկ տեղական արտադրության օղունը՝ 61 տոկոսով:
«Սովորաբար, եթե բարձր թնդության սպիրտային խմիչքների օգտագործումն երկրում ավելանում է, դա նշանակում է, որ երկրում կան սոցիալական խնդիրներ: Հայաստանում 10 տարի առաջ գինու սպառումը մեկ շնչի հաշվով կազմել է տարեկան 1 լիտր, իսկ այժմ՝ 1,5 լիտր, ընդ որում օղու ու կոնյակի սպառման ծավալները 2000թ. 5 լիտրից հասել են 8,3 լիտրի 2010թ.: Այս թվերն ինքնին խոսուն են»,-ասել է Հարությունյանը:

В Армении рост потребления вина в 2010 году по сравнению с 2009 годом составил 31%, а по сравнению с 2000-ым годом 62%, при этом потребление крепких спиртных напитков в 2010 году увеличилось на 12%, а за прошедшие 10 лет – в 2,3 раза. Об этом сообщил журналистам на пресс-конференции в Ереване председатель Союза виноделов Армении Аваг Арутюнян. По его словам за последние 10 лет потребление импортной водки в стране увеличилось в 23 раза, а армянского производства – на 61%.
«Обычно, когда потребление крепких спиртных напитков в любой стране увеличивается, то это означает, что в стране есть социальные проблемы. Например, потребление водки увеличивается тогда, когда возникают политические задачи. В Армении 10 лет назад объем потребления вина на душу населения за год составлял 1 литр, а сейчас 1,5 литра, при этом объемы потребления водки и коньяка увеличились с 5 литров в 2000 году до 8,3 литров в 2010 году. Эти цифры говорят сами за себя и за социальный уровень в стране», – сказал Арутюнян.