Գինու սպառման աճը Հայաստանում 2010թ. նախորդ տարվա համեմատ կազմել է 31 տոկոս, իսկ 2000թ. համեմատ կազմել է 62 տոկոս, ընդ որում թունդ սպիրտային խմիչքների սպառումը Հայաստանում 2010թ. ավելացել է 12 տոկոսով, իսկ վերջին 10 տարում՝ 2,3 անգամ: Ըստ նրա, վերջին 10 տարում ներկրված օղու սպառումը երկրում ավելացել է 23 անգամ, իսկ տեղական արտադրության օղունը՝ 61 տոկոսով:
2010 թ. Հայաստանում հունվար-դեկտեմբեր ամիսներին արտադրվել է 12,6 մլն լիտր կոնյակ, ինչը 27,9%-ով ավելի է 2009 թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից: Հանրապետության Ազգային վիճակագրական ծառայությունը հաղորդում է, որ այդ նույն ժամանակահատվածում երկրում արտադրվել է 11,9 մլն լիտր օղի, ինչը 10,1% -ով պակաս է 2009 թ. հունվար-դեկտեմբեր ամիսների ցուցանիշից:
Բացի այդ, 2010 թվականին արտադրվել է 5,1 մլն լիտր գինի` 2009 թ. նույն ժամանակահատվածի 4,4 մլն լիտրի փոխարեն (14,9%-ով ավելի): Միաժամանակ հաշվետու ժամանակահատվածում երկրում արտադրվել է 15,4 մլն լիտր գարեջուր, ինչը 41,7%-ով ավելի է 2009 թ. հունվար-դեկտեմբեր ամիսներին արտադրված գարեջրից:
Շամպայն գինիների արտադրությունն ավելացել է 35,5%-ով` կազմելով 618,2 հազ. լիտր:
Ոչ ալկոհոլային ըմպելիքների արտադրությունը 2010 թվականին աճել է 1,6%-ով` կազմելով 38,3 մլն լիտր: 2010թ. Հայաստանում գինու արտադրության աճը կազմել է 15 տոկոս, կոնյակինը՝ 28 տոկոս, գարեջրինը՝ 42 տոկոս, հայտարարել է Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ միակ անկումը գրանցվել է օղու արտադրության ոլորտում՝ 10 տոկոս:
Փորձագետը հայտնել է, որ վերջին 10 տարում գինու արտադրությունն ավելացել է երկու անգամ, կոնյակինը՝ 10 անգամ, գարեջրինը՝ 3 անգամ, իսկ օղու արտադրության ծավալները չեն փոխվել:
Միևնույն ժամանակ 2010թ. գինու արտահանումն աճել է 56 տոկոսով, կոնյակինը՝ 16 տոկոսով, օղունը՝ 5 տոկոսով, սպիրտինը՝ 40 տոկոսով: «Ընդհանուր առմամբ ալկոհոլային խմիչքների արտահանման աճը կազմել է 20 տոկոս, ընդ որում օտարերկրյա արտադրության ալկոհոլային խմիչքների ներկրումը ևս ավելացել է 20 տոկոսով»,-ասել է Հարությունյանը:
«Աշխարհում ոչ մի տեղ օղու ու կոնյակի այնպիսի գներ չկան, ինչպես Հայաստանում: Գինու մեկ շիշը աշխարհում 10 անգամ էժան է օղու մեկ շշից, իսկ Հայաստանում կարելի է 1200 դրամով մեկ շիշ կոնյակ գնել, այն դեպքում, երբ նրա ինքնարժեքը չպետք է 2500 դրամից պակաս լինի»,-գտնում է Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը: Ըստ նրա, պետք է նվազագույն շեմ սահմանել օղու և կոնյակի գնի համար: Եթե 1 շիշ կոնյակի նվազագույն գինը սահմանվի 3000 դրամ, ապա այդ խմիչքը առավել բարձրակարգ կհամարվի և անհասանելի կլինի երիտասարդներին: «Այդ դեպքում մարդիկ ավելի շատ գինի կօգտագործեն: Գինին ալկոհոլային խմիչք չէ, դա արվեստ է»,-հավելել է նա:
Փորձագետը գտնում է, որ բարձրակարգ գինու արտադրության համար խաղողի այգիների յուրաքանչյուր 10-13 հա համար պետք է մեկ գինու գործարան գործի, իսկ գործարան կառուցելու համար միջինը պահանջվում է 3 մլն դոլար: «Հայաստանում այս պահի դրությամբ գործում է 20 փոքր ու միջին և 20 մեծ գինու գործարան: Առաջիկայում երկրին կպահանջվի ևս 50 գինու գործարան: Դրա համար պետության աջակցությունն է հարկավոր, քանի որ հայկական գինու իմիջը ձևավորելու համար բավարար չեն արտադրողների ջանքերը, այստեղ պետական քաղաքականություն է հարկավոր: Այդպես ժամանակին վարվեց Վրաստանը և այդ քաղաքականությունը 3-4 տարում իր արդյունքը տվեց»,-ասել է Հարությունյանը:
Բացի այդ, փորձագետը գտնում է, որ աշխարհում ոչ մի տեղ նման բաց գովազդային դաշտ չկա բարձր թնդության խմիչքների համար, ինչպես Հայաստանում: «Պետությունը պետք է գինին ընկալի որպես մշակույթ և արգելի օղու ու կոնյակի գովազդը»,-ասել է նա:

Consumption of vodka grows when political problems emerge, according to chairman of the Union of Armenian Winemakers Avag Harutyunyan. It’s not a secret that political situation gets more tensed, with the false start to the 2012 parliamentary election given.To prove his viewpoint, he presented the statistical data on alcoholic drinks in Armenia.
31% and 62% growth was recorded in wine consumption in 2010 in Armenia compared to 2009 and 2000 respectively, while consumption of strong drinks increased by 12% in 2010 and 2.3 times over the past 10 years in Armenia. Consumption of imported and local vodka grew by 23 times and 61% respectively over the past 10 years in the country.
“Usually, growth in strong drinks consumption is an evidence of social problems in any country. For example, vodka consumption increases when there are political problems. Annual wine consumption made 1 liter per capita 10 years ago in Armenia, while currently it makes 1.5 liter per capita. At the same time, annual vodka and brandy consumption made 8.3 liters per capita in 2010 against 5 liters in 2000. These figures indicate the social situation in the country,” Harutyunyan said.
According to him, 15%, 28% and 42% growth was recorded in 2010 in wine, brandy and beer production respectively. 10% drop was recorded in vodka production. Brandy and beer production increased by 2, 10 and 3 times respectively over the past 10 years, while the volume of vodka production remained unchanged. Wine export grew by 56%, brandy – 16%, vodka – 5%, spirit – 40% in 2010. As a whole, 20% growth was recorded in export of alcoholic beverages, while their import also increased by 20%. In 2010, import of wine increased by 4 and 10 times compared to 2009 and 2000 respectively. Besides, brandy import dropped by 50% in 2010. However, its import grew tenfold over the past 10 years.
Meanwhile, RA National Statistical Service informs that 12.6mln liters of brandy were produced in Armenia in January-December that is 27.9% higher as compared to the same period in 2009. 11.9mln liters of vodka were produced during the reporting period that is 10.1% less compared to January-December 2009. Besides, 5.1mln liters of wine were produced in 2010 against 4.4mln liters in 2009. In addition, 15.4mln liters of beer and 618.2thous liters of sparkling wine were produced in January-December 2010 that is 41.7% and 35.5% more compared to the same period in 2009. 1.6% growth was recorded in soft drinks production, reaching 38.3mln liters in 2010.
Harutyunyan is concerned about the prices at the Armenian alcoholic beverages market. “A minimum price should be determined for vodka and brandy. In Armenia, a bottle of brandy can be bought for AMD 1200 while its cost price should be no less that AMD 2500. If a minimum price is set at AMD 3000, it will be less acceptable for the youth,” he said.