«Կենտրոնական բանկը չի կարող ազդել առաջարկի արտաքին շոկերի վրա և մենք միշտ հայտնում ենք այդ մասին Հայաստանի բնակչությանը, ինչպես նաև հաղորդում ենք բանկի կողմից ձեռնարկվող քայլերի մասին, որպեսզի կառավարվող գնաճը մնա մեր երկրի մակրոտնտեսական նվաճումներից մեկը»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԿԲ դրամավարկային քաղաքականության վարչության պետ Արթուր Ստեփանյանը:
Նա նշել է, որ 2011թ. գնաճի բարձր մակարդակը կանխելու համար կձեռնարկվեն այն նույն քայլերը, ինչ 2010թ., այսինքն դրամավարկային քաղաքականության խստացում և ապադոլարայնացում:
Բացի այդ, Արթուր Ստեփանյանը նշել է, որ 12-ամսյա գնաճը 2011թ. առաջին կիսամյակում կկազմի 9,5 տոկոս, առանց գազի սակագնի, որի գինը բարձրանալու է:

Head of the Monetary Policy Department at the Central Bank of Armenia (CBA) Arthur Stepanyan said that the CBA cannot have an impact on external supply shocks, of what the Armenian population is always informed.
“Besides, we always report on actions taken by the bank so that controllable inflation remains one of the basic macroeconomic achievements in our country,” Stepanyan told a press conference in Yerevan.
He added that actions similar to those in 2010 will be taken in 2011 to prevent high inflation rate – the monetary policy toughening and dedollarization events.
Besides, Stepanyan noted that the 12-month inflation rate will make 9.5% in the first half of 2011, but the expected increase in gas prices in April is not taken into consideration in this index, as nobody made an official statement with respect growth in tariffs.