Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը փետրվարի 8-ին մասնակցել է Արարատի մարզի Սիփանիկ գյուղի ձկնաբուծական տնտեսություններից մեկում ջրաչափի տեղադրման փորձնական ծրագրի իրականացմանը: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը, միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ գյուղատնտեսության և բնապահպանության նախարարները, պաշտոնատար անձինք, Արարատյան դաշտում գործունեություն ծավալող ձկնաբույծներ:
«Մեր նպատակն է կրկնապատկել ձկնաբույծների կարողությունները: 2010թ. մենք ունեցել ենք լուրջ նվաճումներ. շուրջ 500 տոննա ձուկ է արտահանվել Հայաստանի Հանրապետությունից: Կառավարությունը լուրջ ջանքեր է գործադրել, որպեսզի 22 տնտեսվարողներ ստանան արտոնագիր Ռուսաստանում և հնարավորություն ստանան արտահանել իրենց արտադրանքը: Մեր գնահատականներով` 2011թ. այս ցուցանիշը պետք է կրկնապատկվի, քանի որ այն կարողությունները, որ ջրային տնտեսություններն ստեղծել են, արդեն հույս են ներշնչում, որ 2011թ. այդ արտադրանքը մենք ստանալու ենք: Բոլոր ձկնաբուծական տնտեսություններում ներդնելու ենք ստանդարտներ` սկսած ջրաչափերից և ավարտած ձկնաբուծության ոլորտում կիրառվող տեխնոլոգիաներով, որպեսզի վստահ լինենք, որ ձկնաբույծներն աշխատում են սննդի անվտանգության ապահովման կանոններով»,- նշել է Տիգրան Սարգսյանն ու ավելացրեց, որ դա բխում է և՛ Հայաստանի բնակչության շահերից, և՛ միջազգային բոլոր պարտավորություններից:

«В 2010 году экспорт рыбы из Армении составил 500 тонн, что является серьезным достижением, но нашей целью является удваивание данного показателя. Создавшиеся в этой сфере возможности позволяют надеяться, что удастся получить данный объем продукции», – сказал премьер-министр Армении Тигран Саркисян в ходе своего визита на одно из рыбоводческих хозяйств Араратской области страны.
Премьер также сказал о том, что правительство приложило серьезные усилия для того, чтобы 22 хозсубъекта прошли аттестацию в России и получили возможность экспортировать свою продукцию. «Во всех рыбоводческих хозяйствах должны быть внедрены необходимые стандарты, начиная от установки счетчиков воды, заканчивая внедрением технологий, которые применяются сегодня в рыбоводстве для того, чтобы быть уверенными в том, что рыбоводы работают с соблюдением правил обеспечения пищевой безопасности», – добавил Саркисян, сообщает пресс-служба правительства,