Հայաստանն առայժմ պատրաստ չէ էներգախնայող լամպերի անցնել, թեև դա կարող է երկրում խթանել էներգաարդյունավետությունը, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել Միջազգային ֆինանսական ընկերակցության (IFC)` Հայաստանի կայուն էներգետիկայի ֆինանսավորման ծրագրի ղեկավար Տիգրան Փարվանյանը: Նրա խոսքով` ներկա պահին իմաստ չունի երկրին պարտադրել նման լամպերի անցնել, քանի որ դրա համար բավական թանկ տեխնոլոգիաներ են անհրաժեշտ:
Նշենք, որ Ռուսաստանում 2011 թվականից դադարեցվել է 100 վատտ և ավելի հզորությամբ շիկացող լամպերի արտադրությունն ու վաճառքը, 2013 թվականից կարգելվի 75 վատտ և ավելի հզորությամբ լամպերի արտադրությունը, իսկ 2014-ից` 25 վատտ: Եվրամիությունում 2009 թվականի սեպտեմբերի 1-ից ուժի մեջ է մտել 100 վատտից ավել հզորությամբ լամպերի վաճառքը, իսկ 2014 թվականից դրանք բոլորովին կարգելվեն:
Ընդ որում` ընթացիկ տարվա սկզբին Եվրամիությունը սկսել է դիտարկել շիկացող լամպերի արտադրության և ներկրման վրա դրված արգելքը չեղյալ հայտարարելու նախագիծը: Նախորդ տարվա դեկտեմբերի սկզբին տեղեկատվություն տարածվեց էներգախնայող լամպերում առկա սնդիկից մարդու առողջությանը հնարավոր վնասի մասին: Անցկացված հետազոտության համաձայն, եթե լամպը կոտրվի փակ տարածության մեջ, սնդիկի համակենտրոնացումը կգերազանցի նորման 20 անգամ:
Բացի դրանից, «Գրանդ Հոլդինգ» ընկերությունների խմբի մամլո ծառայությունից հրաժարվեցին որևէ տեղեկություն տրամադրել «Գրանդ սան» ՍՊԸ-ում լամպերի արտադրության մասին:

International Financial Corporation Project Manager for the Armenia Sustainable Energy Finance Project Tigran Parvanyan said that Armenia is not ready to switch to energy-saving light bulbs, though it may stimulate energy efficiency in the country.
There is no sense to compel the population to use similar light bulbs only, as rather expensive technologies are required for it, Parvanyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
It should be noted that Russia has stopped producing and selling incandescent light bulbs of 100 watts or above from 2011.
The EU has a similar ban in place, and the first phase (covering 100 W bulbs) went into effect September 1, 2009. Meanwhile, incandescent light bulbs will be completely prohibited from 2014.
At the same time, the European Union has started considering the project on repealing the introduced ban on incandescent light bulbs. Early in December 2010, information was disseminated on how mercury contained energy-saving bulbs may affect people’s health.
The press service of Grand Holding group of companies refrained from providing any information on bulbs production at Grand Sund LLC.